Pre nedavne pobede na Zaječarskoj gitarijadi bili su poznati samo u svom gradu Somboru, ali nakon, za njih, neočekivanog trijumfa uspeli su da zainteresuju i medije i publiku. Ova pobeda nije im prva jer su nagradu za najbolji tekst dobili na Famusu 2006. godine, a samo dve godine kasnije pobeđuju na gitarijadi u Ratkovu gde dobijaju i nagradu za najbolji vokal.

To su neki podaci do kojih nije teško doći, ali ukoliko pokušate da saznate koje godine su osnovani biće problema. Na zvaničnom sajtu Zaječarske gitarijade piše da postoje od 2003. godine, ali može se naći i podatak da su bend oformili tek 2006. godine. Istina je da je ime grupe, The Dark Ocean, nastalo 2006. godine, ali grupa postoji duže.

– Nebojša i ja smo svirali zajedno kao srednjoškolci u nekom bendu i tako smo se upoznali, ali najtačnije je da se bend prvi put okupio 2000. godine pod imenom FM – priča za Danas Siniša Ćurić gitarista, tekstopisac i kompozitor benda.

Ipak, kažu da im je kraj mnogo bitniji od početka, jer do kraja žele da njihovu i sličnu muziku učine mejnstrimom u Srbiji kako bi mogli da sviraju bez ograničenja. Muzika koju pravi The Dark Ocean donekle se može okarakterisati kao mekši metal. Ali, nemoguće je ukalupiti nešto što se razvijalo 15 godina jer tu pored metala ima i uticaja roka, ali kako svedoči Ćurić, i turbo folka. Možda je baš zbog različitih stilova njihova muzika prihvatljiva i komercijalna za široku populaciju.

Iako motiv za osnivanje benda nije bio novac već, kako kažu, ljubav prema muzici i želja da ostave neki trag iza sebe, članovi grupe smatraju da je biti roker u Srbiji mazohizam.

– To zna svako ko je pokušao bar jednom da organizuje svirku, i pri tom imao priučenog tonca ili uopšte pokušao da dobije podršku nekog na položaju – kaže Siniša Ćurić i dodaje:

– Mi u stvari sviramo iz ljubavi i to je ono što nas pokreće da ovako matori nastupamo po raznim rupama bez minimalnih uslova za rad.

U tim „rupama“ uglavnom sviraju pesme koje pravi Siniša Ćurić, koji kaže, da mu je glavni uzor, što se tekstova tiče, Đorđe Balašević. Nema previše sličnosti, priznaje i sam, ali se baš kao i Balašević, trudi da svakoj pesmi da poseban smisao. Svaki stih koji je napisan na srpskoj jeziku ima i englesku verziju, jer ovi momci i devojka, žele da jednog dana naprave karijeru i u Evropi.

Dok su bili samo mlad metal bend koji je sanjao o nastupima u Srbiji i svirao za piće bili su im dovoljni i Bački Monoštori u kome su leta 2002. godine imali prvi nastup. Tad im je naziv bio FM i pokušali su da „opipaju puls publici“. Publika je bila zainteresovana za ono što su im predstavili, ali je entuzijazma nedostajalo kod nekih članova benda zbog čega se grupa nekoliko puta gasila i opet okupljala. Krajem prošle godine bend je, kako tvrdi Ćurić, prestao da radi zbog neozbiljnosti nekih članova benda, ali su dva meseca pre gitarijade u Zaječaru odlučili da opet pokušaju da naprave dobru muziku. Poslali su na konkurs stare demo snimke i prošli selekciju. Ostatak je, kažu, poznat uglavnom svima.

 

Maj spejs kao alternativa

Pobednici Gitarijade još uvek nisu snimili CD iako imaju dosta autorskih pesama. Kažu da je to posledica poznate situacije u Srbiji i činjenice da ni jedan medij ne podržava rok muziku. Trenutno im je jedna od opcija, koja ne zahteva velika finansijska ulaganja, maj spejs stranica (www.myspace.com/thedarkoceanserbia) na kojoj se mogu čuti sve pesme benda.

Članovi benda

Nebojša Jelić (bubnjar) i Siniša Ćurić (gitara, tekstopisac i kompozitor) su dvojac koji, prema Ćurićevim rečima, jedno drugom od nastanka benda čuva leđa. Kao Nebojšina sestra od tetke, ali i kao izvrstan vokal, za šta ima i nagradu, Isidora Čeliković se priključuje bendu 2006. godine, ali ubrzo odlazi da bi se vratila pred Gitarijadu. Ostatak benda čine Boban Milić (klavijature) i Zoran Sapožničenko-Bucko (bas gitara).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari