Pobede Monaka, Fenerbahčea i Makabija 1Foto: STARSPORT

Košarkaši Monaka, iako oslabljeni neigranjem Majka Džejmsa, pobedili su Baskoniju u gostima sa 102:93, pa trenutno imaju skor 18-10, dok je Baskonija na 15-13.

Najefikasniji u sastavu Monaka bili su Džordan Lojd sa 19, Eli Okobo sa 18, Alfa Dialo sa 17, Donta Hal sa 15 i Čima Moneke sa 14 poena. Kod Baskonije, Darijus Tompson je postigao 20, Vanja Marinković 14 (4/5 za tri) za 21 minut, Maik Kotsar 11 poena.

Baskonija je bolje otvorila meč pa je posle prve deonice vodila sa 28:23. Raspoloženi za igru u napadu, bili su Vanja Marinković i Darijus Tompson. Izabranici Saše Obradovića, igrači Monaka su pojačali stepen agresivnosti u odbrani, stiglo je i samopouzdanje za igru u napadu, pa je Monaka stigao do preokreta – 41:40.

Na kraju prvog poluvremena, na semaforu je pisalo 52:47 za Monako, koji je bio oslabljen neigranjem najboljeg igrača, Majka Džejmsa. Prevagu na tasu Monaka, uz odličnu odbranu u drugoj deonici, doneli su Džordan Lojd i Donta Hal sa po 11, odnosno Alfa Dialo sa devet poena. Kod Baskonije, Vanja Marinković je postigao 11, Rokas Gedraitis devet, a Maik Kotsar sedam poena.

U nastavku meča, usledio je rat nerava, a Baskonija je na krilima navijača, uz mnogo bolju igru u oba smera, uspela da stigne do egala, a zatim i da stekne prednost 71:64, ali je usledio odgovor Monaka koji je uoči poslednjeg kvartala vodio sa 74:73.

Baskonija je nastojala da stigne do dragocene pobede u borbi za plasman u TOP 8, ali je Monako igrao izuzetno dobro u poslednjem kvartalu. Centralna figura je bio Eli Okobo koji je na 50 sekundi pre kraja pogodio za 96:91. Tomson je pogodio za dva, promašio je dodatno slobodno bacanje – 93:96. Džordan Lojd je pogodio za 98:94, Hauard je promašio trojku, a tačku na meč je stavio Okobo.

U narednoj rundi Evrolige, Monako igra protiv Virtusa na svom parketu, dok Baskonija gostuje ekipi Makabija iz Tel Aviva.

Košarkaši Fenerbahčea u derbiju 28. kola Evrolige pobedili su Barselonu u Istanbulu rezultatom 81:73.

Ekipa trenera Dimitrisa Itudisa je na deobi četvrte pozicije sa Monakom sa učinkom 17-10, dok su Katalonci pretrpeli drugi uzastopni poraz i sa skorom 18-10 su treći.

Gosti su sjajno odigrali prvu četvrtinu i u finišu tog dela meča imali su velikih 17 poena prednosti – 30:13. Fener je do poluvremena uspeo potpuno da se vrati u meč i na odmor ode sa tri poena minusa – 40:37, a kako je vreme prolazilo bili su sve sigurniji.

Fenerbahče je serijom 9:1 u finišu trećeg perioda otišao na plus pet (61:56) na oduševljenje domaćih navijača.

Držali su se Katalonci do polovine poslednje četvrtine kada je domaća ekipa novom serijom, ovoga puta 8:0 i definitivno prelomila uzbudljivu utakmicu u „Ulker areni“.

Džonatan Motli je bio najefikasniji sa 16 poena, Marko Gudurić je ponovo bio odličan sa 15 poena (5/6 za dva, 1/2 za tri, 2/2 slobodna bacanja) uz 4 skoka za 19 minuta, Devin Buker je upisao 13, a Skoti Vilbekin 12 poena. Nemanja Bjelica je meč završio sa 3 poena (1/2 za dva, 1/1 slobodna bacanja) uz skok i 2 asistencije za osam minuta.

U poraženom timu Nikola Mirotić je zabeležio 19 poena, 5 skokova i 3 asistencije, Tomaš Satoranski 14 i 4 asistencije, a doskorašnji član Fenerbahčea Jan Veseli 11 uz 9 skokova i 3 asistencije. Nikola Kalinić, još jedan bivši igrač turske ekipe, je imao 8 poena (4/5 za dva, 0/1 za tri) i po 2 skoka i asistencije.

Fenerbahče u sledećem kolu gostuje Valensiji, a Barselona dočekuje Crvenu zvezdu.

Košarkaši Makabija ubedljivo su pobedili Anadolu Efes u Istanbulu u 28. kolu Evrolige rezultatom 86:64.

„Ponos Izraela“ je dva dana nakon što je u Tel Avivu savladao Fenerbahče, slavio i protiv dvostrukog uzastopnog šampiona Evrope i borbu za plasman u plej-of učinio još neizvesnijom. Makabi se sa učinkom 15-13 izjednačio sa Partizanom i Žalgirisom, dok turski tim nakon drugog uzastopnog neuspeha ima skor 13-14.

Makabi je spektakularno odigrao prvo poluvreme u „Sinan Erdem“ dvorani. Ekipa Odeda Kataša je u prvoj četvrtini postigla sedam trojki i posle deset minuta imala je čak 15 poena prednosti – 33:18, a ništa se nije promenilo ni u drugoj deonici.

„Žuti“ su serijom 12:0 u 14. minutu došli do ogromnih 45:20. Džered Martin je u pomenutoj seriji vezao osam poena, uz dve trojke, a gosti iz Tel Aviva su do tog trenutka izvan linije od 6.75 metara šutirali spektakularnih 10/13!

Izraelski velikan je na poluvremenu vodio 54:33, uz šut za tri 11/19, i bilo je jasno da će Efes teško moći da se vrati uprkos tome što je Ergin Ataman na raspolaganju ponovo imao oporavljenog Vasilija Micića i Šejna Larkina.

Gosti su u trećoj četvrtini održavali ogromnu prednost, koja je u jednom momentu iznosila i 66:41.

Efes se nije predavao i sredinom poslednje deonice, posle dve koša Vila Klajburna i trojke Larkina, došao je na „samo“ 13 poena minusa – 72:59. Ipak, poslednju nadu domaćima da mogu da izbegnu poraz uzeo je Lorenzo Braun trojkom za 75:60 na nešto više od četiri minuta pre kraja.

Vejd Boldvin je bio najefikasniji sa 23 poena uz 4 asistencije, Martin je dodao 13, Braun 11 uz 8 asistencija, a Darun Hiliard i Džoš Nibo (11sk) po 10. Makabi je za tri šutirao 15/35.

U domaćem timu Klajburn je zabeležio 12 poena uz 8 skokova, Elajdža brajant 11 (6sk, 3as), a Brajant Dantson 10 uz 7 skokova. Micić je za devet minuta imao 5 poena (1/1 za dva, 1/4 za tri), 2 skoka i asistenciju.

Makabi u sledećem kolu dočekuje Baskoniju, a Efes će i naredne nedelje odigrati dva meča – prvo protiv Reala u Istanbulu (14.3) odloženi duel 24. kola, a potom i sa Partizanom (16.3) na istom mestu.