Sudije ponovo u prvom planu 1Foto:BETA/MILOŠ MIŠKOV/EV (Arhiva)

Sudijske greške postale su uobičajena stvar u Superligi, pa nažalost ni 12. kolo nije bilo izuzetak po tom pitanju.

U centru pažnje su zbog toga naročito bili mečevi Crvena zvezda – Rad (3:1) gde su domaći dobili penal bez faula i Javor – TSC (3:2) na kom je tim iz Ivanjice pobednički pogodak u 86. minutu postigao iz ofsajda.

Crvena zvezda je odigrala odličan meč protiv Rada, a trener Vladan Milojević je najavio da je ćemo ubuduće češće moći da gledamo njegovu ekipu sa dva napadača u prvoj postavi. Senku na pobedu crveno-belih, koji su nesporno kvalitetniji tim od „građevinara“, bacila je odluka arbitra Đorđa Maksimovića da pri vođstvu domaćih (1:0) u 39. minutu pokaže na belu tačku iako golman Rada nije oborio Rodića koji ga je preskočio.

Levi bek Zvezde je posle meča tvrdio da je bilo kontakta i da je penal postojao, mada ga snimak ipak demantuje i bespotrebno baca mrlju na pobedu crveno-belih koja je po igri zaslužena. Sudijskoj komisiji posle ovoga ostaje da analizira ne samo ovaj detalj već i možda lako dosuđen penal za Rad u drugom poluvremenu, ali i da se zapita da li su arbitri posle svih dešavanja u poslednjih mesec dana možda pod većim pritiskom nego što bi to trebalo da budu kada idu na stadion „Rajko Mitić“, u strahu da slučajno ne pogreše na štetu domaćih.

Partizan je u Lučanima izgubio od Mladosti (0:1), a trener Savo Milošević je poraz nazvao očekivanim zbog nedostatka dovoljno kvalitetnih igrača u rosteru. Crno-beli su inače celu utakmicu napadali, ali naprosto na terenu kao da nije bilo napadača koji jednim dobrim potezom može da reši meč. Mladost je praktično samo u tom 77. minutu prešla centar terena kada je Lazar Jovanović uspeo da zatrese mrežu beogradskog tima.

– Najavio sam da će biti teško izdržati u ovakvom ritmu utakmica, jer nemamo dovoljno igrača da rotiramo, što se videlo protiv Mladosti. Ovo je baš posledica toga. Uz to, igrači nisu bili dovoljno odmorni i spremni. Ovo je sasvim normalno, ništa ovo nije neobično u našoj situaciji – konstatovao je Milošević.

Porazu TSC u Ivanjici od Javora (2:3) „kumovala“ je loša odluka sudijske trojke na čelu sa Aleksandrom Živkovićem. Uzbudljivu i veoma neizvesnu utakmicu odlučio je gol Maričića u 86. minutu koji je postignut iz ofsajda.

Uzalud su gostujući igrači posle primljenog pogotka vijali po terenu pomoćnog sudiju koji je bežao od njih u nadi da će ga naterati da promeni odluku i naknadno podigne zastavicu.

Teoretičari zavere možda će reći da je TSC imao previše ambiciozan start sezone, te da je drugi uzastopni poraz u Superligi posledica namerne sudijske greške, međutim, treba istaći i da je Javor odigrao veoma kvalitetan meč i da je osim sumnjivog pogotka imao i pogođenu stativu i niz gol šansi koje je nesrećno promašio.

Radnički Niš je konačno počeo da se podiže iz rezultatskog ambisa, pa je u derbiju juga deklasirao Napredak (4:1). Trener Nišlija Milorad Kosanović zaključio je da je njegova ekipa konačno shvatila kako treba da igra.

– U najavi ove utakmice sam rekao da očekujem da Radnički konačno počne da liči na nešto. Prošlo je određeno vreme, naporno smo radili na nekim stvarima, a prethodne dve sedmice pauze su bile ono što nam je bilo najpotrebnije. Kroz treninge tokom poslednjih nekoliko dana video sam da imamo oblik kroz koji možemo da tražimo rezultat. Ne da igramo tako što ćemo čekati da rival pogreši, nego da igramo onako kako treba da bi na terenu radili ono što želimo. Ovo je bilo jako dobro – rekao je Kosanović.

Zanimljivo je da su u ovom kolu sve domaće ekipe odnele pobedu, osim Čukaričkog koji je u derbiju kola remizirao sa Vojvodinom (0:0). Zvezda se sada već izdvojila na čelu tabele sa čak sedam bodova prednosti u odnosu na Partizan, odnosno četiri ispred drugoplasirane Vojvodine, od koje čak ima odigranu utakmicu manje.

Mali objavljuje koliko su dobili večiti

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je da je mimo svojih ingerencija tražio od ministra finansija Siniše Malog da narednih dana objavi koliko je država poslednjih godina dala novca Crvenoj zvezdi i Partizanu.- Ne samo da će se videti šta je država dala direktno, već i javna preduzeća, šta je dala Srbija, a šta Beograd, lokalne samouprave i da svi vide ljudi koliko smo para potrošili i na jedne i na druge, a kako i jedni i drugi samo kukaju na državu kada im tako odgovara, pošto je uvek najlakše alibi tražiti u državi i okriviti je za nešto – rekao je Vučić gostujući na Prvoj televiziji.