AFP: Vladajuća stranka u Crnoj Gori vodi, ali neizvesnost ostaje 1Milo Đukanović Foto: Beta/Risto Božović

Ako preliminarni rezultati parlamentarnih izbora u Crnoj Gori zvanično budu potvrđeni i opozicione stranke se udruže to bi omogućilo pad vladajuće Demokratske partije socijalista (DPS), što bi bilo jednako političkom zemljotresu za tu malu jadransku zemlju, piše danas agencija Frans pres.

Partija predsednika Mila Đukanovića na vlasti tri decenije u Crnoj Gori ima prema projekcijama malu prednost na parlamentarnim izborima, ali bi mogla da izgubi parlamentarnu većinu ako se udruže njegovi protivnici, piše agencija.

Prema izlaznim anketama, nešto malo više od trećine glasova dobila je Demokratska partija socijalista (DPS), Đukanovićeva prozapadna partija.

Ukoliko se ovo potvrdi u zvaničnim rezultatima očekivanim danas to će biti najgori izborni rezultat za DPS od kada je Crna Gora postala nezavisna od Srbije 2006. godine, navodi Frans pres.

Projekcija Komisije za kontrolu izbora (CEMI) na osnovu još nepotpunih rezultata daje DPS-u 30 mesta u crnogorskom parlamentu od 81 mesta, i 27 mesta prosrpskoj koaliciji Za budućnost Crne Gore.

„Ukoliko se ta koalicija poveže sa dve druge opozicione grupe to bi omogućilo pad DPS-a, što predstavlja politički zemljotres za Crnu Goru, malu jadransku naciju od 620.000 stanovnika“, navodi Frans pres.

DPS nikad nije izgubio izbore i Milo Đukanović vlada zemljom bez prekida od raspada Jugoslavije 1990-ih, podseća agencija.

Đukanović je, kako se ukazuje, pozvao Crnogorce da čekaju zvanične rezultate koji će biti objavljeni danas. On je rekao da je DPS najjača partija koja bi mogla da dobije ukupno 40 mesta sa svojim tradicionalnimm saveznicima i dodao da je borba za većinu i dalje u toku.

Međutim šef prosrpske opozicije Zdravko Krivokapić nije oklevao kada je video privremene rezultate da proglasi pad DPS-a, navodi agencija Frans pres.

AFP prenosi da su pristalice opozicije slavile na ulicama Podgorice, uz sirene automobila, vatromet i okupljanje ispred najveće pravoslavne crkve u glavnom gradu Crne Gore.

Vođe drugih opozicionih partija takođe su bili oduševljeni, navodi agencija, ali se pita da li će opozicija uspeti da se udruži.

„Ostaje da se vidi da li će opozicija koja se proteže od ekstremnodsesničarksih nacionalnističkih srpskih grupa do grupa građanske i liberalne orijentacije biti u satanju da formira održiv savez“, navodi Frans pres.

U svakom slučaju, ukazuje da Milo Đukanović koji je sada u drugom predsedničkom mandatu posle četiri mandata kao premijer, ne mora da se suočava sa izbornim testom pre 2023. godine.

DPS izgubila šest mandata, opozicija slavila tokom noći

Na ulicama Podgorice i ostalih gradova tokom noći opozicioni birači slavili su pobedu na parlamentarnim izborima, a najviše građana okupilo se ispred sabornog hrama Hristovog vaskrsenja u glavnom gradu Crne Gore.

Lider koalicije „Za budućnost Crne Gore“ Zdravko Krivokapić došao je u Hram Hristovog Vaskrsenja u Podgorici, gde ga je dočekao mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije.

Slavilo se i u istalim gradovima, posebno u Beranama, vijorile su se trobojke a građani su uzvikivali „Ne damo svetinje“ i „Milo lopove“.

Preliminarni podaci Centra za monitoring (CEMI) na osnovu 96,4 odsto obradjenog uzorka, pokazuju da DPS ima 30 mandata, koalicija „Za budućnost Crne Gore“ 27, „Mir je naša nacija“ 10 mandata, „Crno na bijelo“ četiri.

Prema tim podacima, po tri mandata imaju Socijaldemokrate i Bošnjačka stranka, dva SDP, i po jedan Albanska lista i AK Jednoglasno. Dve hrvatske partije ostale su bez mandata.

Najveći pad na izborima doživela je koalicija oko DPS dok su najveći uspeh ostvarile koalicije oko URA i Demokratskog fronta.

Koalicija DPS-Liberalna partija osvojila je šest mandata manje nego na izborima 2016. godine, kada je imala 36.

Prve analize pokazuju da je DPS očigledno izgubio deo glasača zbog donošenja Zakona o slobodi veroispovesti, koji je doveo do masovnih protesta na ulicama crnogorskih gradova u organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske, ali i zbog brojnih korupcionaških skandala, kao i masovnih građanskih protesta 2019. godine zbog afere „Koverat“ koju je otvorio odbegli biznismen Duško Knežević.

Prema podacima Centra za demokratsku tranziciju (CDT) na parlamentarnim izborima biračko pravo iskoristilo je 409.880 gradjana, odnosno 75,9 odsto od ukupnog broja birača.

Na parlamentarnim izborima 2016. godine odziv birača do 20 sati bio je 73,4 odsto, a 2012. godine 69,3 odsto.

Povezane vesti:

Opozicija ima većinu na izborima u Crnoj Gori

U Beogradu proslava izbornih rezultata u Crnoj Gori

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari