Agencija Anadolija: Kako su tenzije između Srbije i Kosova tokom godinu dana eskalirale u smrtonosne sukobe? 1Foto: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

Srbija i Kosovo bili su upleteni u velike političke i diplomatske sporove u poslednjih nekoliko decenija na Zapadnom Balkanu i Evropi.

Kosovo, najmlađa zemlja u Evropi, suočava se sa ozbiljnim izazovima sa Srbijom, koja ovu državu posmatra kao svoju teritoriju i blokira njene napore da se pridruži međunarodnim organizacijama i dobije priznanje od drugih država, piše agencija Anadolija.

U međuvremenu, Srbija, koja je vekovima smatrala Kosovo kolevkom svoje civilizacije, ulaže napore da zaštiti sopstveni narod koji se suočava sa pritiskom kosovskih vlasti u Prištini i takođe tvrdi da svet zatvara oči pred tim pitanjem, koje nije mnogo drugačije od ruske invazije Ukrajine.

Nedavno, u nedelju, ljude u regionu probudila je vest da je u selu Banjska na severu Kosova u blizini granice sa Srbijom izbio sukob između naoružane grupe i kosovske policije.

Grupa naoružanih Srba blokirala je most koji vodi ka Banjskoj sa dva kamiona bez registarskih oznaka.

Pucnjava je izbila nakon što je grupa otvorila vatru na policiju, koja je izašla na lice mesta kako bi istražila problem.

U region je upućen veliki broj snaga bezbednosti, a zatvoren je granični prelaz Brnjak između Kosova i Srbije.

„Prisutno je najmanje 30 teško naoružanih osoba, profesionalnih vojnih ili policijskih snaga, koje je opkolila kosovska policija i koje pozivam da se predaju našim bezbednosnim vlastima“, rekao je kosovski premijer Aljbin Kurti posle sastanka u nedelju sa Savetom bezbednosti zemlje.

U sukobu policije i naoružanih napadača jedan policajac je mrtav, a drugi je povređen.

Kosovske snage (KFOR), mirovna misija predvođena NATO-om koja deluje na Kosovu od juna 1999. godine, saopštila je da pažljivo prati situaciju na severu zemlje sa svojim trupama na terenu i da je spremna da odgovori.

Na kraju dana, predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti i rekao da naoružani pojedinci koji su napali kosovsku policiju nisu iz Srbije i da su lokalni kosovski Srbi.

Kurti je tvrdio da iza napada u nedelju stoje organizovane kriminalne grupe uz političku, finansijsku i logističku podršku Beograda.

Vučić je osudio ubistvo kosovskog policajca i rekao da su u sukobima poginula i trojica Srba i da postoji mogućnost da još jedan pogine.

On je optužio Kurtija da pokušava da uvuče Srbiju u sukob sa NATO-om.

Prema Vučićevim rečima, kosovski policajac je poginuo jer nisu intervenisale snage NATO-a.

Tenzije su deeskalirane nakon što su ubijena trojica naoružanih etničkih Srba, a nekoliko povređenih je privedeno.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani odlučila je da ponedeljak proglasi nacionalnim danom žalosti za poginulim i ranjenim oficirom.

Tenzije između Srbije i Kosova traju od kada je Kosovo proglasilo nezavisnost 2008. godine.

Uprkos priznanju njegove nezavisnosti od strane preko 100 zemalja od tada, Kosovo i dalje nema članstvo u UN zbog ruskog veta.

Kosovo ima populaciju od skoro 1,8 miliona ljudi.

Albanci čine ogromnu većinu, ali uključuje i različite manjinske grupe kao što su Turci, Bošnjaci, Srbi, Goranci, Romi, Aškalije i Egipćani.

Sledi vremenski okvir glavnih događaja koji su kulminirali u trenutnoj krizi:

Leto 2022.

U leto 2022. godine, Kosovo je za dlaku sprečilo krizu zbog toga što su registarske tablice i lične karte morali da nose oznake Kosova kada je postignut kompromis.

U julu te godine, kosovska vlada je objavila da srpski lični dokumenti i registarske tablice vozila više neće važiti na teritoriji Kosova kroz novi zakon koji treba da stupi na snagu, čime je obavezno za sve, uključujući i Srbe koji žive na Kosovu, da imaju kosovsku ličnu kartu i tablice.

Rusija je pozvala Kosovo, kao i SAD i Evropsku uniju da prestanu sa „provokacijama“ i da poštuju prava Srba na Kosovu.

Nova kosovska pravila o ponovnom izdavanju ličnih dokumenata i registarskih tablica za lokalne Srbe predstavljaju još jedan korak ka njihovom proterivanju sa Kosova, rekla je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

Ministarstvo odbrane Srbije izdalo je saopštenje u kojem se navodi da kosovska vlada širi dezinformacije, uključujući i lažne naloge na društvenim mrežama.

Predsednik Vučić je zamolio međunarodne predstavnike da učine sve da se zaustave tenzije na granici Kosova.

U avgustu 2022, kosovska vlada je navodno odlučila da odloži svoju odluku o registarskim tablicama i srpskim ličnim kartama za mesec dana nakon pojačanih tenzija.

U međuvremenu, KFOR je rekao da je spreman da interveniše ako stabilnost u opštinama na severu Kosova bude ugrožena nakon navodnih sukoba na granici Srbije.

KFOR je poslao trupe da patroliraju ulicama dok se preduzimaju mere bezbednosti u okolini Mitrovice dok se sirene za vazdušni napad i dalje čuju u gradu na granici sa Srbijom.

Avgust 2022.

Predsednik Srbije Vučić i albanski premijer Kurti sastali su se 18. avgusta u Briselu u sedištu diplomatske službe EU, ali nisu postigli dogovor.

Vučić je kasnije tvrdio da je vlada u Prištini odlučna da protera kosovske Srbe sa severa Kosova, jer se nastavlja zastoj oko planiranih graničnih pravila.

Srbija je saopštila da je sedam zemalja povuklo priznanje nezavisnosti Kosova zbog ćorsokaka oko graničnih pravila sa tom balkanskom zemljom, a ali ih nije imenovao.

Krajem avgusta, Srbija i Kosovo dogovorile su novu graničnu politiku u okviru procesa dijaloga uz podršku EU.

Prema sporazumu, Albancima sa Kosova neće biti izdavana nikakva prateća dokumenta za ulazak u Srbiju.

U međuvremenu, kosovska strana neće izdavati prateća dokumenta Srbima sa Kosova koji imaju lične karte Srbije i oni će moći slobodno da pređu u centralnu Srbiju i vrate se na teritoriju Kosova.

Turska je rekla da će nastaviti da podstiče dijalog u pravcu sporazuma između Srbije i Kosova o tablicama vozila i drugim pitanjima.

Srbija je saopštila da računa na podršku Turske za nastavak pregovora za rešavanje postojećih sporova sa Kosovom.

U međuvremenu, Srbija je odbacila nemačko-francuski predlog da se ubrza njen ulazak u EU u zamenu za priznanje Kosova.

 

Izdavanje registarskih tablica u novembru

Kako su tenzije ostale visoke, Ministarstvo odbrane Srbije je početkom novembra saopštilo da su oružane snage zemlje u pripravnosti zbog izdavanja registarskih tablica automobila.

Kosovo je mnogo puta tokom godine pokušavalo da natera svoju srpsku manjinu da obnovi registarske tablice.

Taj potez je rezultirao nasilnim sukobima između policije i lokalnih Srba.

Srbija je neutralisala komercijalni dron na granici sa Kosovom samo dan nakon što je predsednik Vučić naredio vojsci da obori neprijateljske bespilotne letelice u vazdušnom prostoru zemlje nakon što su bespilotne letelice (UAV) primećene iznad oblasti koje se graniče sa Kosovom.

Dron je oboren u blizini vojnih objekata u garnizonu Raška primenom mera elektronskog ometanja.

Kosovski Srbi povlače se iz institucija zemlje u novembru

Kosovski Srbi povukli su se iz svih centralnih i lokalnih institucija na Kosovu zbog nedavnih dešavanja u vezi sa registarskim tablicama i graničnim prelazima.

Predstavnici Srbije povukli su se iz skupštine, vlade i svih institucija u Prištini i obustavili učešće u policiji i pravosuđu u znak protesta zbog odluke Prištine da registarske tablice koje su Srbima izdale srpske vlasti zameni tablicama iz Republike Kosovo.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg pozvao je Srbiju i Kosovo da se uzdrže od akcija koje bi povećale tenzije.

Italijanska žandarmerija karabinjera stigla je na Kosovo da privremeno pojača policijsku jedinicu iz Misije Evropske unije za vladavinu prava na Kosovu, poznate kao Euleks.

Kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja i premijer Kurti rekli su da je 578 policajaca u severnom regionu podnelo ostavke.

SAD su izrazile zabrinutost što Kosovo i Srbija nisu uspeli da reše spor u vezi sa registarskim tablicama automobila.

Decembar 2022.

Visoki predstavnik Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj saopštio je početkom decembra da su Srbija i Kosovo nakon niza sastanaka u Briselu postigli dogovor da izbegnu dalju eskalaciju oko spora oko registarskih oznaka automobila.

Nakon sporazuma, Kosovo je počelo da raspoređuje više policijskih jedinica na severu zemlje, što je rezultiralo većim pritiskom na lokalne Srbe.

Srbija je saopštila da je na sever Kosova ušlo između 300 i 350 oficira, uključujući i teško naoružane specijalce „u punoj ratnoj odeći i sa oklopnim vozilima“.

Pritisak na lokalne Srbe na Kosovu doveo je do toga da Srbija zahteva povratak svojih oružanih snaga na Kosovo.

Izbori, decembar 2022.

Posle razvoja događaja, Kosovo je odložilo lokalne izbore u četiri severne opštine koji su trebali da se održe krajem novembra zbog bezbednosnih zabrinutosti.

Predsednica Osmani je rekla da će birališta biti otvorena u aprilu 2023.

Ranije iste sedmice oštećeni su neki izborni centri i čula se pucnjava u tim oblastima, što je izazvalo strah od eskalacije.

Ovaj potez je podstakao Beograd da zvanično zatraži od KFOR-a da mu dozvoli raspoređivanje srpskih snaga i policije na Kosovu u skladu sa rezolucijom UN.

Srbija ima pravo da rasporedi do 1.000 pripadnika svojih bezbednosnih snaga na Kosovu na osnovu Rezolucije 1244.

Kosovska policija uhapsila je bivšeg srpskog policajca Dejana Pantića u blizini graničnog prelaza Jarinje zbog navodnog organizovanja napada na prostorije izbornih centara.

Srbi su čuvali straže na barikadama koje su postavili na graničnim prelazima od 10. decembra u znak protesta zbog Pantićevog hapšenja.

Kako se bližila 2023. godina, vlasti na Kosovu odlučile su da patrijarhu srpskom Porfiriju zabrane ulazak u zemlju uoči pravoslavnog Božića uz proslavu koja će trajati tri dana.

Vučić je naredio borbenu gotovost oružanih snaga i službi bezbednosti na najvišem nivou u cilju zaštite teritorijalnog integriteta Srbije.

Srpska policija uhapsila je albanskog državljanina koji je osumnjičen za terorizam sa većim brojem oružja, uključujući 10 pušaka, snajpersku pušku sa prigušivačem i jedan kilogram (2,2 funte) eksploziva, kao i veću količinu municije.

Vučić je 28. decembra pozvao Srbe da uklone barikade podignute na severu Kosova nakon uveravanja SAD i EU da neće biti hapšenja.

Kosovski Srbi su se odazvali Vučićevom pozivu i uklonili barikade.

U drugom potezu, kosovska vlada je dala dozvolu patrijarhu srpskom Porfiriju da uđe u zemlju uoči proslave pravoslavnog Božića.

Srbi ranjeni na Kosovu na pravoslavno Badnje veče u januaru

Srpskog dečaka i mladića ranili s6. januara na jugu Kosova albanski ekstremisti na pravoslavno Badnje veče.

U međuvremenu, mirovne snage NATO-a odbile su zvanični zahtev Srbije da rasporedi svoje bezbednosne snage na Kosovu.

Hiljade Srba okupilo se na demonstracijama na Kosovu da izraze zabrinutost za bezbednost.

Zapadnoafrička nacija Togo odlučila je da povuče svoju odluku o priznanju nezavisnosti Kosova.

Krajem januara pripadnici specijalne jedinice kosovske policije (ROSU) otvorili su vatru na vozilo u kojem su bila dva Srbina.

Zbog sukoba su Srbi zatvorili puteve barikadama.

Barikade se obično podižu kao odgovor na operacije kosovske policije na severu i odluke kosovske vlade.

Kosovski zvaničnici su tvrdili da je barikade organizovala Srbija, ali je Srbija negirala optužbe.

Ohridski sporazum u februaru

Srbija i Kosovo postigli su dogovor 27. februara da potpišu predlog za normalizaciju odnosa posle sastanka u Briselu.

Sporazum je postignut nakon 12 sati razgovora albanskog premijera Kurtija, predsednika Srbije Vučića i zvaničnika EU.

Strane su se kasnije dogovorile o tome kako da sprovedu dogovor u poslednjoj rundi pregovora 18. marta u Severnoj Makedoniji.

Sporazum od 11 tačaka zahtevao je da strane održavaju dobrosusedske odnose i međusobno priznaju dokumenta kao što su pasoši i registarske tablice.

Kosovski Srbi bojkotuju vanredne izbore u aprilu

Kosovski Srbi bojkotovali su vanredne izbore u aprilu za četiri opštine na severu zemlje.

Glasanje je završeno sa samo 3,47 odsto izlaznosti.

Za gradonačelnike Severne Mitrovice, Zubinog Potoka, Leposavića i Zvečana kandidovalo se ukupno 11 kandidata i 60 kandidata za gradska veća Zvečana i Leposavića.

EU je saopštila da slab odziv na kosovskim lokalnim izborima ne nudi opštinama dugoročna politička rešenja.

Maj 2023.

Srbija je još jednom krajem maja naredila svojoj vojsci da napreduje do administrativne granice sa Kosovom i pozvala NATO da hitno zaustavi nasilje nad lokalnim Srbima na Kosovu nakon što su na Kosovu porasle tenzije u sukobu lokalnih Srba u Zvečanu sa policijom ispred jedne upravne zgrade.

Napetosti su zahvatile Kosovo dok su srpski demonstranti pokušavali da zabrane novoizabranim albanskim gradonačelnicima da uđu u tri opštinske zgrade, primoravajući policiju da ispali suzavac kako bi ih rasterala.

Kosovski predsednik Osmani izjavio je da je policijska akcija bila legitimna nakon što su se u severnim opštinama povećale tenzije dok su se lokalni Srbi u Zvečanu sukobili sa policijom ispred upravne zgrade.

Najmanje 30 vojnika Kfora povređeno je u sukobima sa Srbima koji protestuju.

Srbija je pozvala Zapad da garantuje bezbednost Srba na Kosovu.

Visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Borelj pozvao je na održavanje novih lokalnih izbora na severu Kosova uz učešće Srba.

Takođe, EU je pozvala Kosovo da obustavi policijske operacije na severu gde dominiraju etnički Srbi.

 

Jun 2023.

NATO je najavio raspoređivanje dodatnih 700 vojnika na Kosovu zbog tekućih tenzija.

Pošto je region u stanju nemira zbog tenzija, novi lokalni izbori na severu Kosova i opšti izbori za Prištinu i Beograd su veoma mogući.

U međuvremenu, zapadne zemlje, kao što su SAD i zemlje članice Evropske unije, insistiraju da se stranke dogovore o normalizaciji odnosa i usklade svoju politiku sa blokom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari