Antonio Gutereš: Čovečanstvo ne može da preživi nastavak rada Openhajmera 1Foto: EPA-EFE/JUSTIN LANE

Čovečanstvo ne može da preživi nastavak rada tvorca atomske bombe Roberta Openhajmera (Oppenheimer), upozorio je danas generalni sekretar UN Antonio Gutereš (Guterres) aludirajući i na film sa sedam Oskara koji je „oživeo surovu realnost nuklearne apokalipse“.

„Sastajemo se danas u vreme kada su geopolitičke tenzije i nepoverenje doneli rizik od nuklearnog rata na najviši nivo u poslednjih nekoliko decenija“, rekao je Gutereš tokom sastanka Saveta bezbednosti bezbednost UB o nuklearnom neširenju u organizaciji Japana.

„Sat sudnjeg dana otkucava, a njegovo zastrašujuće kucanje zvoni u svim ušima“, dodao je generalni sekretar UN-a.

U Holivudu je „Openhajmer“, film Kristofera Nolana (Christopher), „oživeo surovu realnost nuklearne apokalipse za milione ljudi širom sveta“, dodao je Gutereš.

Prema njegovim rečima, čovečanstvo ne može da preživi nastavak rada Openhajmera.

„Svi ti glasovi, sva ova upozorenja, svi ti preživeli, mole svet da se udalji od propasti prema kojoj juri“, rekao je Gutereš.

Film opisuje ključne trenutke u životu Roberta Openhajmera, fizičara koji je uveo planetu u nuklearno doba, što je dovelo do kraja Drugog svetskog rata kada su SAD bacile atomske bombe na Hirošimu i Nagasaki.

Gutereš je izrazio zabrinutost zbog nove trke u nuklearnom naoružanju.

„Ratni instrumenti su predmet mnogo većih ulaganja nego instrumenti mira. Zemlje troše velika sredstva u smrtonosne nove nuklearne tehnologije i proširuju pretnju na nova područja“, rekao je on.

Prema njegovim rečima, danas to oružje dobija na snazi, pristupačnosti i prikrivenosti.

„Potrebna je samo jedna loša odluka, greška u proceni, ishitrena akcija da bi došlo do slučajnog lansiranja“, rekao je Gutereš.

Generalni sekretar UN-a dodao je da se samo zajedničkim radom može iskoreniti rizik „od nuklearnog holokausta“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari