"Avioni su spremni, ukrajinski piloti se pripremaju": Od leta F16 brane nebo iznad Ukrajine 1Foto: EPA-EFE/Robert Ghement

Avioni su spremni, a instruktori letenja čekaju, u novom centru za obuku u Rumuniji koji je stvoren da nauči ukrajinske pilote da upravljaju ratnim avionom F-16, piše Njujork tajms. 

Još uvek nije jasno kada će ukrajinski piloti početi obuku u centru, u vazduhoplovnoj bazi Fetešti na jugoistoku Rumunije, koju saveznici iz NATO-a takođe koriste za školovanje u borbenim avionima.

To ne znači da se ukrajinski piloti ne pripremaju. Očekuje se da će dvanaest pilota — manje od pune eskadrile — biti spremno da lete na F-16 u borbi do ovog leta nakon 10 meseci obuke u Danskoj, Britaniji i Sjedinjenim Državama.

Ali do trenutka kada se piloti vrate u Ukrajinu, samo šest F-16 će ​​biti isporučeno od oko 45 borbenih aviona koje su evropski saveznici obećali.

Rusija je poslednjih nedelja upotrebila agresivniju vazdušnu podršku kako bi se zauzela u istočnoj Ukrajini, koristeći svoje ratne avione za slanje vođenih kliznih bombi na velike udaljenosti u ukrajinske linije fronta.

Ukrajina očajnički traži još oružja, bilo koje vrste, jer joj ponestaje artiljerije i druge municije, dok republikanci u Kongresu zadržavaju dodatnu američku vojnu pomoć.

F-16 bi verovatno bili opremljeni projektilima kratkog i srednjeg dometa, delimično nadoknađujući nedostatak municije.

„Ove godine će novi borbeni avioni biti na našem nebu i ovu godinu moramo učiniti efikasnom u odbrani od ruskih vođenih bombi, ruskih aviona i njihovih projektila“, rekao je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

Ipak, zvaničnici su se složili da ostaje mnogo neizvesnosti oko toga kada će svaka zemlja poslati svoje avione, koliko će ih biti poslato, koliko brzo piloti mogu biti obučeni i kako će Ukrajina dobiti dovoljno ljudi koji mogu pravilno održavati avione.

Po normalnim standardima, obuka ukrajinskih pilota na sofisticiranim zapadnim mlaznjacima odvijala se brzinom munje, sažimajući godine učenja u učionici, simulacija i višemesečnme vežbe letenja.

Danski ministar odbrane Troels Lund Poulsen rekao je da „obuka dobro napreduje“ i napomenuo da ukrajinski piloti već lete iznad danskog vazdušnog prostora.

"Avioni su spremni, ukrajinski piloti se pripremaju": Od leta F16 brane nebo iznad Ukrajine 2
Foto: EPA-EFE/JAN LANGHAUG NORWAY OUT

Danska je bila na čelu evropskog pokušaja prošlog proleća da Ukrajini obezbedi F-16. Bajdenova administracija je nevoljno popustila pred zahtevima Ukrajine, dozvoljavajući saveznicima da obezbede F-16.

Mlaznjaci su proizvedeni u kompaniji Lockheed Martin i postepeno se povlače u nekim evropskim vojskama u korist novijih ratnih aviona F-35.

Ali američki zvaničnici su upozorili da samo F-16 neće biti odlučujući u ratu i da bi, u svakom slučaju, obuka trajala dosta vremena.

„Nema mnogo ukrajinskih pilota koji bi mogli da upravljaju tim avionima“, rekao je Džejk Salivan, savetnik Bele kuće za nacionalnu bezbednost, za ABC News prošlog meseca, braneći odlaganje Bajdenove administracije u odobravanju planova za slanje F-16 u rat.

On je rekao da Sjedinjene Države i njihovi saveznici sada pokušavaju da pošalju Ukrajini „sve alate i sposobnosti koje su joj potrebne da bude u stanju da vodi ovu borbu što je brže i efikasnije moguće“.

Obuka ukrajinskih pilota počela je prošlog avgusta u vazduhoplovnoj bazi Skridstrup u južnoj Danskoj, ali su njihovi nedostaci u jezičkim veštinama i poznavanju zapadnih tehnika letenja usporili stvari.

Zvaničnici su prvobitno rekli da su Ukrajinci poslati u Dansku umesto u centar za obuku u Rumuniji jer još nije bio otvoren kada su piloti bili spremni da počnu. Stvaranje centra u bazi Fetesti najavljeno je prošlog jula, na samitu NATO-a, a u novembru su njegovi instruktori počeli da obučavaju rumunske pilote za novu eskadrilu F-16 te zemlje.

Kao i ukrajinski piloti, rumunski pripravnici u bazi bili su vešti u upravljanju avionima sovjetske i ruske proizvodnje kada su u novembru započeli kurseve Zapada.

Naredna klasa od osam ukrajinskih pilota trebalo bi da stigne u Dansku krajem leta, ali nije jasno kada će neko od njih početi obuku u Feteštiju.

„To je na vladama i ugovorima koji podržavaju sve to“, rekao je pukovnik Bil Tomas, penzionisani oficir američkog vazduhoplovstva koji nadgleda program obuke Lockheed Martina za rumunske pilote u bazi Fetesti. „Još uvek čekamo sva odobrenja“.

Zatim je tu pitanje samih F-16.

Do sada su se Danska, Holandija, Norveška i Belgija obavezale da pošalju oko 45 aviona u Ukrajinu, što je dovoljno za tri male eskadrile. Danska šalje prvih šest u kasno proleće, a još 13 treba da stigne do kraja godine i 2025.

Ostale zemlje nisu odredile datum isporuke za svoje F-16. Holandija, koja je obećala 24, zadržaće ih dok Ukrajina ne bude spremna da ih primi, rekao je portparol holandskog ministarstva odbrane Jurijan Eser.

„Čvrsto verujem da je borba Ukrajine za slobodu naša borba za slobodu“, rekao je danski ministar odbrane Troels Lund Poulsen. „Zato Danska nastavlja da pomaže Ukrajini koliko god je to moguće“, dodao je.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari