Bela kuća kao dvor Luja XIV 1Foto: EPA/ MICHAEL REYNOLDS

Odlazeći francuski ambasador u SAD Žerar Aro je uporedio administraciju američkog predsednika Donalda Trampa s dvorom kralja Luja XIV, koji je bio pun dvorjana koji su pokušavali da shvate hirove „ćudljivog, nepredvidljivog, neinformisanog“ lidera.

Aro, koji odlazi u penziju nakon karijere duge 37 godina koja je obuhvatala i pojedine najviše funkcije u francuskoj diplomatiji, rekao je da zbog Trampove jednostrane interpretacije američkih interesa, administracija ostaje izolovana na svetskoj sceni.

„Kada kažu ‘Prvo Amerika’, to je Amerika sama. Predsednik i ova administracija u suštini nemaju saveznike, nemaju prijatelje. Zaista je reč o bilateralnim odnosima zasnovanim na ravnoteži snaga i odbrani uskih američkih interesa“, rekao je Aro u intervju za Gardijan. On je upozorio Ujedinjeno Kraljevstvo da od Vašingtona ne očekuje nikakav poseban tretman u trgovinskim pregovorima posle Bregzita, prognozirajući da će administracija prinuditi London da prihvati uvoz američke robe pod uslovima SAD, kao što su niži standardi za genetski modifikovane organizme (GMO).

„Oni (Trampova administracija) ne misle prvo na multilateralnu saradnju. A drugo, nemaju nikakvu naklonost prema Evropljanima. Prema Evropljanima se odnose kao prema Kinezima. A kada Britanci budu došli po sporazum o slobodnoj trgovini, biće krvi na zidovima i to će biti britanska krv. Biće to doručak, ručak i večera GMO“, rekao je Aro.

On je naglasio da je Trampov prethodnik bio pravi birokrata. „Obama je bio pravi birokrata – znate da je svake noći odlazio u krevet sa 60 strana, a ujutru ih je vraćao s dodatim beleškama“, rekao je ambasador, a „kada su se donosile odluke kao što je povećanje broja vojnika u Avganistanu, vođeni su višemesečni sastanci između relevantnih vladinih departmana. Sada je taj proces između agencija uglavnom uništio DŽon Bolton, izuzetno ratoboran savetnik za nacionalnu bezbednost, dok ostali centri moći u Stejt departmentu i Pentagonu venu, oslabljeni zbog više upražnjenih visokih pozicija, dok vrhovni zvaničnici rade samo kao vršioci dužnosti, bez potvrde Senata“.

„Posledica je u suštini da postoji samo jedan centar moći – Bela kuća. Bolton je zaista kompetentan. Ima dosta znanja. Tu je već 40 godina. Istovremeno, morate da shvatite da on ne kontroliše ovog predsednika jer se ovaj predsednik ne može kontrolisati“, primetio je francuski ambasador.

Aro je rekao da je cilj isključenja Boltona iz ključnih sastanaka i ručkova na samitu sa Kim DŽong Unom u Hanoju bilo njegovo „poniženje“ i ukazivanje da je predsednik „gospodar, a da birokrate nisu ništa.“ Međutim, kako je dodao, Boltonov unilateralizam za sada dominira, s obzirom na povlačenje SAD iz Sporazuma o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF) i priznavanje suvereniteta Izraela na Golanskoj visoravni, za koji je Aro rekao da predstavlja „još jedan ekser u kovčegu međunarodnog prava“. Prema njegovim rečima, Boltonov stav jeste da međunarodno pravo predstavlja samo konvenciju „bez policajca ili sudije“ koji će je primeniti.

Aro je izrazio zabrinutost zbog posledica maksimalnog pritiska administracije na Iran, što zagovaraju i Bolton i državni sekretar Majk Pompeo. „Politika glasi vršiti pritisak dok se Iranci ne predaju ili, kako se na pojedinim mestima misli, do propasti režima. Ali ako režim propadne, šta se dešava? A na to pitanje Amerikanci ne mogu da odgovore“, rekao je francuski ambasador.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari