"Pola sveta izlazi na izbore 2024. Osigurajmo da se ženski glasovi čuju": Bivša predsednica Liberije u analizi za Gardijan 1Foto: EPA-EFE/JAGADEESH NV

Građani više od 60 država, koji predstavljaju skoro polovinu globalne populacije, ove godine će izaći na birališta, čime će 2024. biti najveća izborna godina koju je svet ikada video. Demokratski mehanizam te veličine imaće dalekosežan uticaj na milijarde građana, ocenjuje u analizi za Gardijan Elen Džonson Serlif, bivša predsednica Liberije.

Opštinski, nacionalni i predsednički izbori dobijaju još važniji značaj s obzirom na razmere globalnih izazova – od sukoba i gladi do klimatske krize, rodno zasnovanog nasilja i terorizma.

Ali naš svet nije predodređen da se kreće iz krize u krizu. Možemo učiniti 2024. godinom pozitivnih promena i stvoriti istorijski presedan. Možemo početi tako što ćemo osigurati da ovogodišnji izbori odražavaju naša društva i da izabrani rade na ispunjavanju aspiracija onih koje predstavljaju.

Da bismo to učinili mogućim, moramo se pobrinuti da se svačiji glas čuje; ovo zahteva demokratsko učešće žena glasača i kandidata na izborima koji su fer i bez zastrašivanja, nasilja i pretnji.

Posao je pred nama. Od januara bilo je 28 žena koje su bile šefice države ili vlade u 26 zemalja. Po sadašnjoj stopi, bilo bi potrebno 130 godina da se postigne rodna ravnopravnost u javnim liderskim ulogama.

Da bi 2024. bila rekordna godina za ravnopravnost, moramo da srušimo barijere koje sprečavaju žene da se takmiče za izborne funkcije i da obezbedimo da se glasovi birača čuju glasno i jasno.

Kao prva žena koja je izabrana za predsednika jedne afričke zemlje, predobro znam sa čime se susreću kandidatkinje dok se upuštaju u javno vođstvo.

Kada sam se prvi put kandidovala za predsednicu Liberije 1997. morala sam da prevaziđem zastrašivanje i pretnje. Te godine izbori su bili poremećeni nedostatkom transparentnosti i slabom demokratskom svešću. Na kraju sam bila primorana da odem u izgnanstvo jer su pretnje protiv mene eskalirale.

Ali nisam dozvolila da me ovo porazi. Podstaknuta podrškom birača, vratila sam se u Liberiju i učestvovala na izborima 2005.

Naoružana alatima ne bih li se uhvatil u koštac sa preprekama pred sobom, bila sam odlučna da pokažem da žene mogu da dostignu najviše nivoe javne uprave, a kada to učine, one uglađuju put onima koji slede.

Danas sam još odlučnija da se borim za pravo žena da dođu do javnog rukovodstva. Kroz kolektivnu akciju, možemo napraviti veliku promenu za učešće žena širom sveta.

Lideri, kreatori politike i aktivisti moraju osigurati da, gdje god da se održavaju izbori, budu pravični, inkluzivni, slobodni i pošteni. Ovo uključuje suzbijanje kupovine glasova i osiguranje da žene – posebno u opoziciji – ne budu nepravedno ometane u kampanji.

To takođe znači dozvoliti ženama da budu politički aktivne bez straha od odmazde, uznemiravanja ili nasilja. Koliko često su žene izbegavale da uđu u političku arenu zbog pretnji po njihovu bezbednost ili reputaciju?

Moramo se suprotstaviti svim oblicima rodno zasnovanog uznemiravanja i nasilja. Počinioci moraju biti krivično gonjeni, mediji moraju da izveštavaju nepristrasno, a stranke moraju da primenjuju više standarde. Ne bi trebalo da bude mesta za „politiku moćnika“.

Kandidatkinjama je često potrebna podrška žena da bi uspele. Svedočila sam transformativnoj moći birača u mojoj uspešnoj kampanji 2005. i vidim da se to dešava i danas.

Ostvarenje te moći zahteva ozbiljne napore da se podigne svest žena o važnosti demokratskog učešća i olakša registracija žena glasača, posebno onih koje glasaju prvi put.

Tema Međunarodnog dana žena 8. marta je „inspirisati inkluziju“, podsetnik da je politička inkluzija žena od vitalnog značaja za napredak.

Kada žene dođu na rukovodeće pozicije, sve društvo ima koristi. Postoji ogroman broj dokaza da, kao zakonodavci ili donosioci odluka u izvršnoj vlasti, žene pokreću ekonomski napredak i igraju vitalnu ulogu u održavanju mira i društvene stabilnosti.

Ove nepobitne činjenice me teraju da se borim za zastupljenost žena u politici. Kroz „Inicijativu Amujae“ mog predsedničkog centra, podržavamo više od 40 impresivnih žena širom Afrike dok grade karijere.

Ove godine, nekoliko njih će stati uz druge žene koje se kandiduju za političke funkcije širom sveta. Siguran sam da će njihova dostignuća inspirisati sledeću generaciju žena lidera u Africi i šire.

Nadam se da ova godina označava prekretnicu u tome kako doživljavamo ulogu žena u politici. Smeli napori žena koje izazivaju status kvo da transformišu pejzaž kojim dominiraju muškarci su strašni.

Hajde da im pošaljemo snažan signal da im imamo leđa, garantujući da su demokratski procesi inkluzivni i pravedni. Na taj način možemo da 2024. učinimo istorijskom godinom za demokratiju i jednakost u liderstvu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari