Bliskost Trampa i Putina? 1

Kandidat Republikanske partije za američkog predsednika Donald Tramp je odao priznanje ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, ocenivši da je „bolji lider“ od predsednika SAD Baraka Obame, dok šef ruske države ne može da sakrije nadu da će američki milijarder biti sledeći stanovnik Bele kuće, piše časopis Njujorker.

List navodi da je Putinova sklonost Trampu možda vezana za sličan temperament.

Kao što Tramp govori o meksičkim „silovateljima“ i desetinama hiljada imigranata koji slobodno šetaju SAD, tako je i Putin postao popularan tvrdnjom da će rešiti problem terorista na Kavkazu.

Istoričar Timoti Snajder je izjavio da je Putin „realna verzija osobe kakva bi Tramp želeo da bude na televiziji“.

Tramp vidi Putinovu snagu i želi da ga imitira. Putin u Trampu vidi veliku priliku, slabost i neznanje i nada se da će ga iskoristiti.

Prema oceni Njujorkera, Putinova kontrola javnog menja zavisi od surovog gušenja medija i drugačijeg mišljenja, ali se oslanja i na psihologiju ljudi 25 godina posle pada sovjetske imperije, i dobija ogromne pohvale zbog odbijanja moralnih i političkih sugestija sa Zapada.

Uz davanje lekcija o „moralnom bankrotu“ Zapada u Vijetnamu, Iraku i Libiji, Putin vojnim akcijama na Krimu i u Siriji pokazuje, ne samo da geopolitičku čvrstinu, već i uzdiže ruski narod, uvređen slabošću prethodnih lidera Mihaila Gorbačova i Borisa Jeljcina, objašnjava Njujorker.

Uprkos cenzuri TV vesti, mnogi Rusi su vrlo dobro informisani, ističe njujorški časopis, ali Putin računa na uvređenost miliona Rusa i govori o obnovi ruskog samopoštovanja.

Na intelektualnom nivou, Tramp razume malo toga. Dao je do znanja da ne zna ništa o Rusiji i geostrateškoj realnosti. Ocenio je da je NATO „zastareo“ i nagovestio da napad na jednu članicu Alijanse više ne bi trebalo da se tretira kao napad na sve članice.

Neki analitičari tvrde da je Trampova sklonost Putinu vezana za ekonomski interes.

Direktor Trampove izborne kampanje Pol Manafort je dobro zaradio kao savetnik bivšeg proruskog predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča.

Jedan od Trampovih savetnika Karter Pejdž je dugo povezan sa ruskom naftnom komanijom Gazprom. Trampov sin Donald je dao do znanja da njihova porodica godinama posluje u Rusiji.

Njujorker napominje i da je Tramp godinama lagao da poznaje Putina, mada se nikada nisu sreli.

Uprkos Trampovim pohvalama, Putin zna da je Rusija u krizi, zbog niskih cena energenata, zapadnih sankcija, privrede koja je nesposobna da ostvari rast, i smatra da je ono što je loše za SAD dobro za Rusiju.

Putin je uočio da je Trampova analiza britanske odluke da napusti Evropsku uniju delom zasnovana na tome koliko je to dobro za njegov golf teren u Škotskoj. Kao i da je Trampovo poznavanje spoljne politike slično osobi koja je pretplaćena na dnevne novine, ali nema uvek vremena da ih pročita.

Ophrvan problemima u Rusiji, Putin vidi korist u tome da SAD vodi „nepismeni narcis“ koji misli da je rešenje geostrateških problema podjednako lako kao kupovina nekretnina, piše Njujorker. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari