Britanske službe mučile osumnjičene teroriste 1Foto:EPA ABEDIN TAHERKENAREH

Britanske obaveštajne agencije učestvovale su u torturi i kidnapovanju ljudi osumnjičenih za terorističke napade u SAD 11. septembra 2001, navodi se u dva izveštaja parlamentarnog obaveštajnog i bezbednosnog komiteta.

Juče objavljeni izveštaji do sada su najubedljivije optužnice protiv britanske obaveštajne službe i otkrivaju vezu sa mučenjem mnogo šire nego ranije. Iako se u izveštaju nijedan zvaničnik direktno ne dovodi u vezu sa lošim postupanjem prema zatvorenicima, izveštaji navode da je britanska spoljna služba bezbednosti MI6 i domaća MI5 umešana u stotine slučajeva torture.

Predsednik komiteta Dominik Griv kazao je da je sa „njihove tačke gledišta Britanija tolerisala akcije i postupke koje smatramo neopravdanim“. Kako se navodi u izveštaju teško je uopšte shvatiti kako oni koji su na vrhu nisu prepoznali obrazac lošeg postupanja SAD. Komitet navodi da su agencije bile upoznate sa lošim postupanjem prema zatvorenicima. Postoje dva slučaja u kojima su Britanci lično bili „deo lošeg tretmana prema zatvorenicima koje su držali SAD i drugi“. Jedan je istraživala Metropoliten policija dok je drugi još predmet pune istrage. DŽek Strou, ministar spoljnih poslova Britanije od 2001. do 2006, moraće da odgovori na pitanja koliko toga je on znao i imajući u vidu da su optužbe za torturu i maltretiranja bile raširene u to vreme u štampi, zašto nije tražio izveštaj o tome.

Ključni deo izveštaja kaže da je MI6 „tražila i dobila ovlašćenje od Ministarstva inostranih poslova“ za troškove finansiranja aviona koji je prevozio zatvorenike iz jedne zemlje u drugu. U izveštaju o postupanju prema zatvorenicima navodi se: „otkrili smo 13 incidenata u kojima je britansko osoblje bilo svedok hapšenja i lošeg tretmana prema zatvorenima, 25 njih koji su britanskom osoblju kazali za slučajeve torture i 128 snimljenih slučajeva gde su zvaničnici agencije ispričali stranim licima za vezu oko slučajeva lošeg postupanja“.

Izveštaj nosi dokaze o direktnoj umešanosti zvaničnika MI6 i britanskih vojnih zvaničnika u loš tretman zatvorenika u vazduhoplovnoj bazi Bagram u Avganistanu. Između ostalog, radi se o tehnikama uskraćivanja sna, izgladnjivanja i „korišćenja stresnih položaja“. Kako navodi komitet, oni su tražili da razgovaraju sa zvaničnicima MI6, ali im je vlada odbila pristup.

U saopštenju premijerke Tereze Mej navodi se „da lekcije koje smo naučili nakon 11. septembra treba da se nađu u poboljšanoj operativnoj politici i praksama, boljem usmeravanju i obuci te poboljšanom nadzoru i pravnom okviru“. Mej u svom saopštenju nije spomenula zaključke komiteta da je Britanija prekršila međunarodnu zabranu za torturu. Niti je išta rekla o preporukama da se razmotri nova policijska istraga.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari