CG: Broj potvrđenih slučajeva množiti sa 90 1Foto: EPA-EFE/Carlos Ortega

Osim što vlada nestašica asepsola, alkohola i maski za lice, druge robe široke potrošnje ima u dovoljnoj količini u marketima širom Crne Gore, saglasni su sagovornici Danasa iz više crnogorskih gradova.

Kako kažu, prodavnice su snabdevene, ne fali ništa, a medicinskog alkohola manjka svuda u svetu, pa i u Crnoj Gori. Ljudi koji nisu u prilici da rade od kuće na poslu dobijaju razna sredstva za dezinfekciju ruku i zaštitu, maske, rukavice. Mere koje je uvela država uglavnom se, kako kažu, poštuju.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje od juče pre podne ukupan broj zaraženih virusom korona u Crnoj Gori je 52, dok se pod zdravstveno-sanitarnim nadzorom nalazi 5.972 osoba.

Pre tri dana, registrovan je i prvi smrtni slučaj od – reč je o čoveku iz Herceg Novog koji je, kako su naveli, u prvoj polovini meseca boravio u Srbiji. Za sada je Klinički centar CG primarni centar za zbrinjavanje zaraženih, ali u slučaju da budu popunjeni svi kapaciteti na infektivnim klinikama i manji zdravstveni centri u gradovima širom Crne Gore su spremni za zbrinjavanje zaraženih.

Kako su za Danas kazali u specijalnoj bolnici za plućne bolesti Brezovik u Nikšiću za sada zbrinjavaju hitne pulmološke pacijente, a oslobodili su deo kapaciteta za slučaj širenja epidemije. Prema poslednjim podacima, u drugom po veličini gradu u Crnoj Gori Nikšiću nije zabeležen nijedan slučaj zaraze, dok je 800 osoba pod nadzorom.

Đaci u Crnoj Gori se privikavaju na digitalnu nastavu.

Profesorka engleskog jezika u nikšićkoj gimnaziji Tanja Bojić navodi za Danas da je prva sedmica bila dosta stresna dok se svi nisu uhodali i napravili raspored, ali da sada sve ide puno lakše.

„Zadovoljna sam, imam dobru komunikaciju i sa kolegama i učenicima. Nastavni program se odvija putem školskih platformi, elektronske pošte, vajber grupa, chat i TV youtube kanala“, navodi Bojić. „Svi se nadamo da ćemo se ubrzo vratiti u učionice jer je to najbolji način rada i komunikacije, ali i ovo će svakako osvježiti nastavni proces i pomoći da se održi kontinuitet nastave“, kaže profesorka Bojić.

Dugo je Crna Gora odolevala epidemiji i bila jedina u Evropi koja nema registrovanih slučajeva zaraze virusom korona.

To je, kako je ranije naveo Igor Galić, epidemiolog u Institutu za javno zdravlje, rezultat rigoroznih mera prevencije koje je zemlja sprovela od početka širenja epidemije.

Dva dana pre evidentiranja prva dva slučaja stupile su na snagu oštre mere – zatvorene su sve obrazovne ustanove, ugostiteljski objekti, igraonice, fitnes i tržni centri, kladionice. Zatvoreni su i granični prelazi za sve strance, osim za one sa stalnim ili privremenim boravkom u Crnoj Gori.

Nekoliko dana kasnije kada je broj zaraženih dostigao 13 obustavljen je međugradski saobraćaj.

Od danas su u Crnoj Gori na snazi i mere ograničenja radnog vremena – od 8 do 18 časova radiće apoteke, objekti u kojima se obavlja trgovina hranom, pićem i sredstvima za higijenu, specijalizovani objekti za prodaju opreme za bebe, građevinskih proizvoda, sredstava za zaštitu i prehranu bilja i sadnog materijala, proizvoda za ishranu i lečenje životinja, poljoprivrednih mašina i pogrebne opreme.

Kiosci na kojima se prodaje štampa u obavezi su da radno vreme organizuju u dve smene po četiri sata u ukupnom trajanju od 7 do 15. Zbog pojedinih koji su olako shvatili opasnost od širenje epidemije vlada u Podgorici je pre pet dana uvela nesvakidašnje mere: objavljen je spisak osoba u izolaciji imenom i prezimenom koji se stalno ažurira na sajtu vlade.

Ovakav potez naišao je mahom na odobravanja na društvenim mrežama. Oni koji su kritički dočekali mere navode da je u pitanje kršenje građanskih prava.

Porast obolelih, kaže epidemiološkinja Milena Popović Samardžić nikoga ne bi trebalo da iznenadi. „Ako se desi veliki broj obolelih u kratkom vremenskom periodu to bi moglo biti opasno.

To je izazov svakako i za mnogo veće zdravstvene sisteme od crnogorskog,“ navela je ona. Popović Samardžić kaže i da je statistika varljiva: „Preporučuje se da broj potvrđenih slučajeva, prema svetskim standardima, pomnožite sa 90 pa onda da dobijete realan broj obolelih“.

Opština Tuzi u karantinu

Posebno teška situacija je u opštini Tuzi koje su stavljene pod karantin u utorak uveče. Građanima je zabranjeno da izlaze iz kuća pošto je evidentirano da je 15 od 18 slučajeva kod kojih je u utorak potvrđen virus iz te opštine. „Tuzi imaju 15.000 stanovnika. Ako bi se proširilo na samo 40 odsto stanovništva, što čini 6.000 stanovnika, od tih 6.000 bi obolelo 1.200. Od tog broja 300 bi završilo na respiratorima i najmanje 150 umrlo. Ovo je drastična situacija. Ja molim da se čuje ovaj glas, da zavlada razum, da stanovništvo ostane kod kuća“, kazao je direktor Instituta za javno zdravlje Boban Mugoša.

Sašila i poklonila 1.500 maski

Mojkovčanka Mina Keker u svom krojačkom salonu danonoćno šije maske i kombinezone kako bi se prvenstveno medicinari, a potom i ostali, makar delimično zaštitili, pišu crnogorski mediji. Sve ostale aktivnosti sada su u drugom planu, jer, kako kaže, solidarnost i dobronamernost na velikom su ispitu. Do juče je napravila 1500 maski.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari