Ceo sprat luksuznog hotela za Huana Karlosa 1Foto: EPA-EFE/Sergio Barrenechea

Bivši španski kralj Huan Karlos je, navodno, sudeći po fotografijama koje je objavila španska medijska grupa NUIS, otputovao u Ujedinjene Arapske Emirate, prenosi Bi-Bi-Si. Vest koju je prošle nedelje objavio – da napušta Španiju – podgrejala je spekulacije o tome gde je bivši kralj otišao.

Pisalo se da je otputovao na Karibe u Domikansku Republiku, pa i u susedni Portugal. Međutim, poslednji izveštaji pokazuju da se Huan Karlos smestio na celom spratu hotela sa pet zvezdica „Emirates Palace“ u Abu Dabiju. Bivši kralj je, kako se izveštava u Španiji, veoma blizak sa prestolonaslednikom Abu Dabija Mohamedom bin Zajedom al Nahjanom. Ove glasine još nisu potvrđene, s obzirom na to da se kraljevska porodica i vlada nisu oglašavali.

Odluka bivšeg kralja da napusti zemlju zbog niza skandala i istraga o korupciji i finansijskim malverzacijama, koji su narušili ugled monarhije, predstavlja neslavan izlaz za bivšeg vođu koji je tokom 40 godina duge vladavine uspešno vodio Španiju od diktature do demokratije, ocenjuje se u svetskim medijima.

On negira da je počinio bilo kakvu zloupotrebu, a ranije je kazao da će biti na raspolaganju ako tužioci budu hteli da razgovaraju sa njim.

Odlazak bivšeg kralja usled istrage o unosnom poslovnom ugovoru i odvojene istrage za pranje novca i utaju poreza u Švajcarskoj, podstakao je političku i društvenu raspravu o budućnosti monarhije u zemlji i dolazi u vreme kada se propituje integritet pojedinih članova drugih evropskih kraljevskih porodica, piše Njujork tajms.

Napuštanje zemlje usledilo je nakon nedavnih napora Filipa VI, sina Huana Karlosa, da se distancira od očevih aktivnosti – u martu se Filip odrekao ličnog očevog nasledstva, a takođe je oduzeo ocu godišnju novčanu naknadu.

List napominje da se bivši španski kralj povezuje s istragama o pranju novca koju je pokrenuo švajcarski tužilac s naglaskom na dve odvojene of-šor fondacije, na osnovu čega je u junu pokrenuta istraga i u Španiji.

Huan Karlos, kralj emeritus (počasni), kako je danas poznat u Španiji, kazao je da je „odluku doneo suočen sa javnim posledicama koje stvaraju određeni prošli događaji u privatnom životu“ i u nadi da će omogućiti svom sinu da spokojno obavlja funkciju. Kralj Filip VI je, kako je preneo Gardijan, izrazio „iskreno poštovanje i zahvalnost“ svom ocu za ovu odluku.

Napuštanje zemlje u kojoj je vladao gotovo četiri decenije predstavlja poslednji pokušaj Huana Karlosa da uguši gnev zbog optužbi usmerenih na ovog nekada uglednog bivšeg monarha i ponižavajući završetak njegovog života u Španiji, ocenjuje Blumberg.

Potpredsednik vlade i vođa stranke Podemos Pablo Iglesias napisao je na Tviteru da je „bežanje u inostranstvo nedostojan stav bivšeg šefa države koji monarhiju ostavlja u vrlo kompromitujućem položaju“, dodajući da „Španija u 21. veku neće tolerisati ni korupciju ni privilegije“.

S druge strane, dodaje Blumberg, glavna opoziciona grupa u Španiji, Konzervativna narodna stranka, saopštila je da je parlamentarna monarhija i dalje neophodan stub zemlje, te da je Huan Karlos odigrao temeljnu ulogu u uspostavljanju demokratske države.

U svom uvodniku, Pais je odluku bivšeg kralja da napusti zemlju ocenio kao „ispravnu, relevantnu i odgovornu“.

Katalonski parlament – koji kontrolišu separatističke partije koje traže nezavisnost od Španije – izglasao je u petak neobavezujući predlog da se osudi monarhija nakon odlaska bivšeg kralja.

„Ni Španci, ni Katalonci ne zaslužuju tako glasan i smešan skandal na međunarodnom nivou“, rekao je regionalni predsednik Kim Tora pred parlamentom.

Bilo je i protesta čiji je glavni zahtev da Španija ponovo postane republika. Poslednji put to se dogodilo 1931, pre građanskog rata koji je okončan pobedom diktatora Franciska Franka 1939.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari