Crna Gora: Nestali Njegošev sat i zlatni pečat iz Narodnog muzeja 1Foto: Wikipedia

Njegošev sobni sat, ukrašen brilijantima, i zlatni pečat dvorske kancelarije, dva predmeta sa spiska tzv. trezorskih vrednosti, nestali su iz Narodnog muzeja Crne Gore, saznaje RTCG.

To je u novoj krivičnoj prijavi istakao muzejski tehničar Aleksandar Berkuljan. Berkuljan je prijavu podneo juče Osnovnom državnom tužilaštvu na Cetinju, prenosi RTCG.

Berkuljan je tužilaštvu takođe predočio dokaze o nestanku više od 8.997 predmeta i istorijskih dokumenata iz fonda Narodnog muzeja.

Berkuljan je pojasnio da se ova prijava ne zasniva na dokumentaciji Uprave za zaštitu kulturnih dobara, niti ima veze sa manjkom koji je konstatovan tokom procesa revalorizacije. Zbog toga se, kako je rekao, ne radi ni o aneksu ranijoj prijavi.

“U pitanju je potpuno nova informacija, koja se odnosi na fondove do današnjeg dana, a ne na stanje iz 1964. godine, kojim se bavila Uprava za kulturna dobra”, istakao je Berkuljan, navodi RTCG.

Berkuljan je tužilaštvu objasnio da se prijava odnosi na više od 810 jedinica numizmatike iz “Numizmatičke zbirke” bivšeg Državnog muzeja, odnosno današnjeg Muzeja kralja Nikole.

“Svi podaci, koji su u zvaničnoj formi dostavljeni Komisiji za reviziju fonda Muzeja kralja Nikole preko direktorke Anastazije Miranović, govore da je u toj zbirci uvek bilo više predmeta nego danas, pogotovo ako se uzme u obzir najveći zabileženi broj od 1.540 iz 1971. godine (popisni inventar), naspram današnjih oko 730, koliko je zabileženo u Zapisniku o primopredaji numizmatike i filatelije u Istorijskom muzeju od prije četiri godine. Kao nedostajući primerci posebne vrednosti figuriraju tri zlatnika, od kojih dva dukata mletačkog dužda Domenika Kontarina i jedan sa figurom Sloge iz 1614 godine”, naglasio je Berkuljan.

Takođe, konstatovao je manjak i najmanje 350 primeraka filatelije, navodi RTCG. U godišnjim popisnim inventarima Državnog muzeja od 1962. i 1963. godine, prema rečima Berkuljana, bilježi se 487 primeraka, od kojih i “album crnogorskih maraka 1874-1918.

Utvrdio je i nestanak pokretne kuhinje, ,,karoca, zaprežnih kola i 12 topova iz bivšeg Muzeja NOB-a. Takođe, prema saznanjima Berkuljana, nedostaju i 3.693 originalna primjerka dokumenata Muzeja NOB-a i drugi “tematski zavedeni, čiji ukupan broj sigurno nije bio manji od 5.000, piše RTCG.

“Pomenutih 3.693 dokumenta su popisani u dokumentacij i Stanislava Raka Vuj oševića 1967. godine, naslovljenoj “Otuđeni muzejski materijal”. Ovome treba dodati i originalna dokumenta koja su odnešena 1950. a nisu vraćena od strane Vojno-istorijskog instituta u Beogradu, o čemu govori priloženi dokument Rista Dragićevića iz 1954. godine. Iako ni ovde brojka nije precizirana, može se izvesti zaključak da je u spornom periodu, zajedno sa prethodno navedenim, odnešeno ukupno više od 5.000 originalnih dokumenata” ističe, između ostalog Berkuljan, piše RTCG.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari