Da li će srpska opozicija, koja je započela ulične proteste, uspeti nešto da postigne? Sagovornik ruske agencije RBC izneo dve moguće opcije 1FoNet/Marko Dragoslavić

Protesti koje organizuje opozicija u Srbiji, izazvani njenim odbijanjem da prizna rezultate parlamentarnih i lokalnih izbor tvrdeći da je bilo lažiranja rezultata i izbornh nepravilnosti doveli su do nemira u Beogradu. Vlasti su odbile da naprave ustupke. Kako događaji mogu dalje da se razvijaju razmotrila je ruska agencija RBC.

Istorija Srbije i Jugoslavije bogata je različitim scenarijima u sličnim situacijama, ali u ovom trenutku postoje dve glavne opcije, a obe su korisna za Vučićevu vladajuću stranku, rekao je u intervjuu za RBC Aleksandar Pivovarenko, naučni saradnik Centra za mediteranske studije Visoke ekonomske škole.

„Prvi je da će se protesti odugovlačiti i iskaliti sami od sebe. Primer je situacija u periodu 2018-2019, kada su se protesti održavali svake nedelje tokom zime i proleća. Trajali su više od deset nedelja i na kraju nisu ništa postigli.

Bilo je mnogo aktivnosti, ali se one smanjujivale svake nedelje. Na kraju, sve se završilo odakle je i počelo. Izdržati do maja ako situacija postane komplikovanija je radni scenario za vladajuće snage“, predviđa ekspert.

Druga opcija je, prema pisanju Pivovarenka, prisilno rassterivanje demonstranata i gušenje protesta.

„Ovde postoji direktna istorijska analogija, to su događaji sa preokreta 1996-1997, situacija je gotovo identična u smislu osnovnih faktora, navodi on.

„Održani su izbori, opozicija ih nije priznala, bilo je protesta, a policija je bila veoma aktivno uključena. Ovakav scenario potkrepljen je činjenicom da su vladajuće snage Srbije izdale ultimatum, otvoreno su izjavile da neće biti državnog udara, neće to dozvoliti. To je tako, oni su namerno radikalizovali opis ove situacije kako bi opravdali svoje principijelne postupke“, objasnio je Pivovarenko.

Međutim, novi izbori takođe su mogući u budućnosti, priznaje on.

„Aleksandar Vučić zna i ima talenta kako da sprovede informacionu kampanju, a u određenoj političkoj situaciji izbori mogu da budu način da podignu svoje deonice i, možda, čak i dobiju više glasova.

To zahteva precizno računanje i precizno razumevanje političkog trenutka. To verovatno neće biti moguće u narednoj nedelji. Sada je situacija napeta“, zaključio je Aleksandr Pivovarenko.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari