Derek Šole nominovan na novu funkciju, neće više biti savetnik za Zapadni Balkan 1Foto: Instagram/ Budućnostsrbijeav (arhiva)

Derek Šole više nije specijalni savetnik u američkom Stejt Departmentu zadužen za region Zapadnog Balkana.

Entoni Blinken, državni sekretar SAD, čestitao je na svom Tviter nalogu novo imenovanje Šolea na funkciju podsekretara za politiku u okviru Sekretarijata za odbranu. Smenom Šolea, znači da Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara, ostaje za sada jedini izaslanik SAD za Balkan.

“Čestitke prijatelju na nominaciji. Derek je bio ključni član i lider mog tima. Potvrda njegove nominacije biće velika dobit Sekretatijata za odbranu. Naša nacija imaće brojne koristi od njegovog posvećenog službovanja”, objavio je Blinken na Tviteru.

U svojoj objavi Šole je naznačio da mu je bila čast da sarađuje sa Blinkenom i timom u okviru Stejt departmenta.

“Počastvovan sam prilikom da se vratim u Sekretarijat za odbranu i sarađujem sa sekretarom na bezbednosti naše nacije. Radujem se saradnji sa Senatom na potvrdi nominacije”, napisao je Šole na Tviteru.

Šole na novu funkciju odlazi sa mesta savetnika za spoljnu politiku u okviru Stejt departmenta.

Od 2012. do 2015. bio je izvršni potpredsednik za bezbednosnu i odbrambenu politiku u nemačkom Maršal fondu u Sjedinjenim Državama, preneo je Glas Amerike.

Pre toga bio je angažovan kao pomoćnik američkog sekretara za odbranu zadužen za poslove iz oblasti međunarodne bezbednosti. U najvećoj meri bavio se američkom odbrambenom politikom koja je obuhvatala Evropu, NATO, Bliski istok, Afriku i zapadnu hemisferu tokom mandata sekretara Leona Panete i Čaka Hejgela.

U nekoliko navrata bio je deo međunarodnih diplomatskih delegacija i inicijativa čija je svrha intenziviranje dijaloga Kosova i Srbije i promovisanje procesa integracija.

Maja ove godine u odboru za spoljnopolitičke odnose američkog Senata održan je pretres posvećen politici Bajdenove administracije prema Zapadnom Balkanu.

Na pretresu su svedočili Derek Šole i Gabrijel Eskobar. Na samom početku Šole je poručio da je budućnost Zapadnog Balkana – prioritet za Bajdenovu administraciju.

Senatskim odborom predsedavao je Bob Menendez, demokratski senator iz Nju Džersija, koji je naveo da su na Zapadnom Balkanu dve trećine zemalja u NATO, te da SAD moraju da iskoriste ovaj momenat da vide šta će biti sa zemljama na koje Rusija i dalje ima uticaj. Menendez je ocenio da je rat u Ukrajini ponovo pokazao imperativ da se zemlje regiona podstaknu na neophodne reforme, ističući da je rešenje konflikta Srbije i Kosova ključno za ceo Zapadni Balkan.

Kosovo mora da iskoristi ovu mogućnost da sa zapadnim partnerima ide napred“, naveo je Menendez uz konstataciju da „ne zna da li imamo partnere podjednako dobre volje u ovome“.
On dodaje da su se Beograd i Priština u februaru dogovorili o sporazumu, posle čega je, prema njegovim rečima, predsednik Srbije u obraćanju javnosti rekao da se ne slaže sa sporazumom, pošto Srbija ne priznaje nezavisnost Kosova.

“To je deo matrice da Vučić govori jednu stvar da umiri zapadne lidere, a govori druge stvari srpskom narodu, putem državno kontrolisanih medija. Korišćenjem informacionog prostora i gušenjem civilnog društva predsednik Vučić nastavlja da prihvata nacionalističke srpske narative i neguje viziju ‘srpskog sveta'“, rekao je Menendez dodajući da takav koncept podseća na viziju ruskog predsednika o Velikoj Rusiji.

“Srpski predsednik se hvalio svojim bliskim vezama sa Putinom, putovao u Moskvu na razgovore o trgovini i odbija da se pridruži evropskim partnerima u sankcijama Rusiji“.

Derek Šole je, međutim, podsetio da se Srbija u nekim aspektima usaglasila sa evropskom i zapadnom politikom u odnosu na Rusiju i Ukrajinu.

Američki diplomata je tada istakao punu podršku Vašingtona nezavisnosti i evropskim inspiracijama Kosova, ali i govorio o značaju saradnje sa Srbijom.

“Dok nastavljamo da podržavamo Kosovo, predani smo i produbljivanju partnerstva sa Srbijom i razvoju tešnjih veza sa njenim građanima. Želim da naglasim da to radimo širom otvorenih očiju. Srbija se suočava sa brojnim izazovima, od korupcije – do dezinformacija koje podstiče Rusija.

Naša zajednička istorija je veoma komplikovana i odnos nije lak, ali je u našem interesu da pomognemo Srbiji da ostvari puni potencijal i približi se evroatlantkoj zajednici i Sjedinjenim Državama.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari