EK pozdravlja obnavljanje vladavine prava u Poljskoj, ali moli Tuska da to čini usvajanjem zakona 1foto Aleksandar Roknić Danas

Evropski komesar za pravosuđe Didije Rejnders (Didier Reynders) podržao je danas u Varšavi nastojanja nove poljske vlade da ponovo uspostavi vladavinu prava, ali je naveo da Evropska komisija (EK) moli vladu Donalda Tuska da poništavanje kontroverznih delova prethodnih reformi sprovodi putem usvajanja zakona u parlamentu.

Rejnders se osvrnuo na poteze Tuskove vlade u oblastima pravosuđa i medija, čija je nezavisnost, prema oceni Evropske unije, sistemski ugrožena za vreme vladavine konzervativne stranke Pravo i pravda Jaroslava Kačinjskog (2015-2023).

„Sada vidimo da je nova vlada odlučna da obnovi vladavinu prava u Poljskoj. Uveren sam da Poljska može u potpunosti da povrati svoju poziciju članice Evropske unije koja poštuje pravo. Duboko sam uveren da ćemo uskoro predstaviti pozitivnu ocenu“, kazao je Rejnders na konferenciji za novinare sa novim poljskim ministrom pravde Adamom Bodnarom.

Evrokomesar je naveo da su u EU svesni da put obnove pravne države blokira poljski predsednik Andžej Duda, najavom da će stavljati veto na zakone Tuskove vlade, kao i Ustavni sud Poljske, koji je i dalje pod potpunom kontrolom prethodne vlasti.

„Ni mi sami nismo ubeđeni da je Ustavni sud Poljske nezavisan. Nadamo se da će sve institucije učestvovati u obnavljanju vladavine prava. Nemamo jasnu odluku kako da se izađe na kraj sa potencijalnim vetom predsednika, ali sada ne razmišljamo o toj situaciji“, kazao je evropski zvaničnik.

U poljskim medijima se pominjalo da bi za uspešno odmrzavanje desetina milijardi evra za Poljsku iz evropskog Fonda za obnovu posle pandemije i za zatvaranje postupka po članu sedam osnovnih ugovora EU, u kojem Poljskoj preti da ostane bez prava glasa u Uniji, bilo dovoljno da nova proevropska većina usvoji zakone u parlamentu, makar oni ne stupili na snagu dok Dudi ne istekne mandat sredinom sledeće godine.

Rejnders je ukazao da je prethodna vlada Mateuša Moravjeckog, u dogovoru sa Evropskom komisijom, usvojila zakon koji bi uklonio neke od najkontroverznijih elemenata reforme, pre svega svojevoljno disciplinarno kažnjavanje sudija, ali da su taj zakon blokirali Duda i Ustavni sud.

Povodom optužbi opozicije da nova poljska vlada obnavlja vladavinu prava tako što ga sama gazi, Rejnders je rekao da potezi Tuskovog kabineta svakako podležu analizi i da će se naći u redovnom izveštaju o stanju pravne države u svim članicama EU.

Pravo i pravda, odnedavno opoziciona stranka, podnela je u parlamentu zahtev za glasanje o poverenju Bodnaru zato što je, prema oceni konzervativaca, nelegalno smenio republičkog tužioca, bez obaveznog pristanka šefa države, i time „izvršio atentat na tužilaštvo“.

Bodnar je ranije rekao da republičkog tužioca uopšte nije smenio, već da je prethodni ministar na to mesto postavio svog čoveka od poverenja, na osnovu zakona o privremenim izuzecima koji već godinama ne važi, iz čega proizlazi da republički tužilac zakonski ne postoji.

Prethodno je opozicija neuspešno pokušala da smeni novog ministra kulture Bartolomeja Šenkjeviča zato što je započeo likvidaciju javnih medija po propisima za akcionarska društva, ignorišući Nacionalni savet za medije.

Tuskova vlada je započela promene koristeći rupe u zakonu i presudu Ustavnog suda iz 2016. godine da je Nacionalni savet za medije nastao kršenjem Ustava, te da zbog toga nema pravo da donosi odluke o nadzornim organima i rukovodstvu javnih servisa Poljske televizije, Poljskog radija i agencije PAP. Konzervativne vlade Kačinjskog godinama su ignorisale tu presudu Ustavnog suda.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari