Eurobarometar: Raste poverenje u EU 1

Većina Evropljana smatra da je ekonomska situacija u EU dobra i optimistično gleda na budućnost, pokazuje danas objavljeno najnovije istraživanje Eurobarometar koje prenosi Radio Slobodna Evropa.

Poverenje u Uniju je u porastu, a podrška Ekonomskoj i monetarnoj uniji je na najvišem nivou. Jedan od glavnih zaključaka istraživanja, sprovedenog od 17. do 28. marta, jesu rast optimizma u pogledu ekonomije i snažna podrška evru.

Prvi put od proleća 2007. više je građana (49 odsto) koji imaju pozitivno mišljenje o nacionalnoj ekonomiji nego onih koji imaju negativno mišljenje (47 odsto).

Od jeseni 2017. ekonomsko raspoloženje poboljšano je u 18 članica, najviše u Portugalu, Irskoj, Finskoj i u Litvaniji.

Razlike između zemalja članica su ogromne, od 93 odsto građana Holandije i Luksemburga sa pozitivnim mišljenjem o nacionalnoj ekonomiji, do samo dva odsto Grka koji misle da je ekomska situacija u njihovoj zemlji dobra.

Podrška Ekonomskoj i monetarnoj uniji i evru i dalje je na rekordno visokom nivou, sa tri četvrtine ispitanika (74 odsto) u evrozoni koji podržavaju jedinstvenu valutu.

U šest zemalja, najviše u Belgiji, Mađarskoj i Slovačkoj, poverenje u evropske institucije je opalo.Pozitivnu sliku o EU ima 40 odsto Evropljana, negativnu 21 odsto, a neutralnu 37 odsto. Najpozitivnije o Uniji misle Irci (64), Bugari i Portugalci (56) i Luksemburžani (54).

Većina Evropljana, 58 odsto, je optimistična u pogledu budućnosti, za jedan procentni poen više nego u prethodnom istaživanju. Jedino u Grčkoj i Velikoj Britaniji više je onih koji su pesimistični.

Kao najpozitivnije rezultate EU 58 odsto građana smatra slobodu kretanja ljudi, dobara i usluga unutar EU, a 54 odsto mir među članicama EU.

Pitanje migracije je najveći izazov s kojim se EU trenutno suočava, smatra 38 odsto ispitanika, dok je terorizam na drugom mestu (29 odsto, za devet procentnih poena manje). Zatim slede ekonomska situacija, javne finansije u zemlji i nezaposlenost.

Na nacionalnom nivou građane najviše brine nezaposlenost (25 odsto), zdravstveno i socijalno osiguranje (23) i imigracija (21). Prvi put građnima je postavljeno pitanje o trgovinskoj politici EU, koju je podržalo 71 odsto ispitanika, prenosi Radio Slobodan Evropa. U istaživanju je učestvovalo 33.130 ljudi u članicama EU i zemljama kandidatima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari