Najveći pad evra u odnosu na dolar u protekle četiri godine predstavlja dokaz da finansijska tržišta dovode u pitanje delotvornost mera štednje, kao i da pojedini ekonomisti gaje bojazan da će oštri rezovi blokirati ekonomski razvoj, zbog čega bi ugrožene države evrozone mogle ponovo da „potonu“ u recesiju. Štaviše, ekonomisti smatraju da se evro trenutno nalazi „između čekića i nakovnja“.

 U tom kontekstu, britanski Indipendent prenosi reči jednog ekonomiste koji predviđa da će vrednost zajedničke evropske valute u narednim sedmicama nastaviti da pada u odnosu na američki dolar.

Prema mišljenju ekonomskog analitičara Kurta Bruera, pad evra podstaknut je nedavnim pretnjama francuskog predsednika Nikole Sarkozija da će povući državu iz evrozone. Istovremeno, on tvrdi da je sve manje verovatno da će Britanija pristati da se odrekne funte i priključi grupi od 16 zemalja koje se u prethodnom periodu uvele evro. Bruer takođe prognozira da će države poput Grčke, Italije, Španije, Portugala i Irske napustiti evrozonu. „Ugrožene zemlje nisu više kadre da upravljaju svojom ekonomijom jer su zarobljene u ludačkoj košulji evra“. Iako Bruer smatra da je ekonomski „snažnijim državama“, poput Nemačke i Francuske u interesu da sačuvaju zajedničku valutu, naglašava da bi u takvim okolnostima bilo besmisleno „održavati u životu oslabljenu valutu“. „ U tom kontekstu, postavlja pitanje da li je evro i dalje vredan pohvala ili je reč o „jugo valuti“, čije vreme je prošlo i koja „polako silazi sa scene“.

Podsećanja radi, ovaj autor je nedavno na portalu Market voč napisao da evro, nekada slavljena zajednička evropska valuta, sve više podseća na jugo, simbol nekadašnje Jugoslavije, koji je doživeo nesrećnu sudbinu. On tvrdi da se može podvući paralela između finansijskih problema s kojima se trenutno suočavaju „naizgled jedinstvene države EU“ i nekadašnje republike SFRJ, države u kojoj je nastao automobil, simbol bratstva i jedinstva. „Kada je pala maska jedinstva, bivša Jugoslavija utonula je u noćnu moru zvanu građanski rat i rasna mržnja“, naglašava se na portalu.

Mada autor isključuje mogućnost ponavljanja tako mračnog scenarija, on smatra da su događaji koji su se odigrali u Grčkoj u proteklih nekoliko sedmica predstavljaju nagoveštaj da će slabljenje evra izazvati nerede i seriju štrajkova širom kontinenta.

Bruer ističe da uprkos činjenici da su lideri evrozone i predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) na nedavnom samitu u Briselu odobrili zajam vladi u Atini u vrednosti od 110 milijardi evra, i da je Grčka juče primila 20 milijardi evra iz tog paketa, ostaje pitanje da li će EU uspeti da se izbori sa posledicama ekonomske krize. U tom kontekstu, finansijski stručnjak navodi reči kolumniste Njujork tajmsa, nobelovca Pola Krugmena, koji tvrdi da takav korak evropskih lidera nije dovoljan.

 

Ostavka zbog neplaćenog poreza

Angela Gerekou, zamenica ministra turizma u vladi grčkog premijera Jorgosa Papandreua, podnela je ostavku nakon što su mediji objavili vest da njen suprug, pevač Tolis Voskopoulos, duguje porez u vrednosti od više od šest miliona evra. Gerekou se u prošlosti našla na udaru kritika dela sunarodnika zbog odluke da se fotografiše za Plejboj i glumila je u više grčkih filmova. Analitičari ocenjuju da njena ostavka predstavlja još jedan udarac za vladu u Atini koja je nedavno najavila borbu protiv utaje poreza.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari