Poljska je juče obeležila četvrt veka otkako je legendarni vođa sindikata Solidarnost i otpora Poljaka komunističkom režimu, kasnije predsednik Poljske, Leh Valensa dobio za svoju borbu Nobelovu nagradu za mir. Proslava četvrt veka Nobelove nagrade za mir Valensi podeljena je na dva dela – prvi je juče održan u Kraljevskom zamku, a kasnije je organizovan večernji gala koncert u Narodnoj operi u Varšavi, jer je Valensa istoga dana proslavio 65. rođendan.

Drugi deo, centralna proslava na koju će doći i drugi laureati te najprestižnije svetske nagrade, uključujući dalaj lamu i bivše predsednike, poput bivšeg češkog predsednika Vaclava Havela i nekadašnjeg sovjetskog lidera Mihaila Gorbačova, zakazana je za dan kada je nagrada uručena – 10. oktobar. Nagradu je pre 25 godina preuzela Vlansina supruga Danuta, jer se on opravdano bojao da kada bi otputovao u Stokholm da je preuzme, poljske totalitarne vlasti mu više ne bi dopustile da se vrati u domovinu. „Nobelova nagrada spasila mi je život. Pre nego što sam je dobio, bio sam meta pet atentata. Kada sam je dobio postao sam besmrtan za javnost“, kazao je Valensa u jednom od mnoštva intervjua povodom godišnjice. Poznati poljski režiser Andžej Vajda kao poklon Valensi najavio je da želi da snimi film o njemu, nastavak svog slavnog ciklusa „Čovek od mramora“ i „Čovek od gvožđa“ a poslednji deo te trilogije zvao bi se „Čovek od nade“.

Valensa na godišnjicu nije oćutao ni šta misli o najnovijem koraku sadašnjih vlasti na krivudavom putu obračuna Poljske sa totalitarnom prošlošću. On je kritikovao najavu vladajućih liberala, koje u tome podržavaju najveći politički protivnici iz opozicije, konzervativaci braće Kačinjski, da će zakonom oduzeti penzije najvišim komunističkim zvaničnicima, među njima i Valensinom prethodniku na funkciji šefa države, generalu Vojćehu Jaruzelskom. „Da nije bilo generala Jaruzelskog, ne bi danas bilo slobodne Poljske, ne bi bilo demokratskih promena“, rekao je Valensa aludirajući na konstruktivnu ulogu koju je Jaruzelski odigrao u Okruglom stolu 1988. i mirnoj predaji vlasti opoziciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari