Liberali holandskog premijera u ostavci Marka Rutea ostvarili su tesnu pobedu na parlamentarnim izborima. Analitičari navode da teži deo posla tek sledi – formiranje vladu sa velikim rivalima Laburističkom partijom. Ipak, opšta ocena stručne javnosti nakon ovih izbora jeste da birači nisu odstupili od trenda koji karakteriše proteklu deceniju, te su većinski glasali za proevropske partije, uglavnom izbegavajući radikale i evroskeptike.

Na osnovu 98 odsto prebrojanih glasova Ruteovi liberali osvojili su 41 mesto u Donjem domu od 150 članova, što je za samo dva mandata više od drugoplasiranih laburista. „Borili smo se za ove izbore od vrata do vrata, od ulice do ulice, od grada do grada. Ponosan sam. Preduzimam vrlo važan zadatak formiranja kabineta“, kazao je Rute, pošto su laburisti priznali poraz.

Iako su čelnici i jedne i druge partije do sada možda odbijali da se izjasne o formiranju saveza, rezultati su takvi da će dve partije komandovati vladajućom koalicijom u parlamentu. Ovakav ishod izbora je retkost u Holandiji, gde nisu neuobičajene tročlane pa i četvoročlane koalicije, dok razgovori o formiranju vlade često znaju da potraju i nekoliko meseci.

Iako i liberali i laburisti važe za proevropske partije, ipak između njih postoje brojne razlike, naročito kada je reč o socijalnoj i fiskalnoj politici.

Sociolog Pol Šnable i kolumnista u holandskom poslovnom listu navodi da su dve partije izuzetno ojačale, tako da će biti vrlo teško da se slože. Biće to prisilni brak koji obično kratko traje, dodaje Šnable.

Ruteova vlada je poznata po svojim čvrstim stavovima vezanim za fiskalnu disciplinu, te zahtevima za štednju od prezaduženih zemalja evrozone. Rute verovatno više neće moći da računa na svog bliskog saradnika ministra finansija Jana Kisa de Jagera, čija je Hrišćansko demokratska partija doživela najveći neuspeh do sada, osvojivši tek peto mesto. Dederik Samson, lider laburista, zalaže se za ideju „socijalnije Holandije“, želi da se uspori put ka štednji ne bi li se omogućili veći fiskalni stimulansi. Takođe, obećao je da će dati Grčkoj više vremena da povrati red i ne isključuje i treći spasilački paket za Atinu.

Populistička Partija za slobodu Gerta Vildersa koja se protivi merama štednje i zagovara izlazak zemlje iz evrozone osvojila je treće mesto. Čini se da ih je njihova oštra imigraciona politika i ideja o istupanju zemlje iz EU koštala gotovo polovine mesta u parlamentu, tvrde stručnjaci.

Muslimani slave poraz Vildersa

Muslimansko stanovništvo je zadovoljno rezultatima izbora pošto je stranka islamofoba i evroskeptika Gerta Vildersa doživela poraz. U reportaži iz jednog od najsiromašnijih kvartova Haga, agencija Frans pres piše da muslimani slave poraz Vildersove stranke. „Kada su juče objavljeni rezultati, svi su bili zadovoljni, slali su poruke, to je bila lepa vest“, kaže za AFP jedan mladić turskog porekla. Dvadesetogodišnja Karima ističe da je „ponosna na Holanđane“ koji nisu glasali za Vildersa. „Ja sam Marokanka, ali isto tako i Holanđanka“, dodaje ona. Beta

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari