Usvajanjem Zakona prema kojem je ozbiljno i po život opasno zagađivanje okoline krivično delo okončana je dugogodišnja borba institucija Evropske unije. Emisija štetnih gasova, istovar štetnog otpada i trgovina i ubijanje ugroženih vrsta ptica i životinja od juče je jedan korak bliže tome da se smatra krivičnim prestupom širom EU pošto je zakon o zagađenju životne sredine stupio na snagu.

Zemljama članicama EU juče je određen rok od dve godine da odrede efikasne i prikladne kazne za ljude koji su odgovorni za zagađenje koje uzrokuje smrt i nanosi ozbiljnu štetu životnoj sredini. Kompanije će se smatrati odgovornim za prestupe koje počine njihovi zaposleni. Usvajanje Zakona označava kraj dugogodišnje borbe Evropske komisije i nacionalnih vlada zemalja članica EU oko zakonskih ovlašćenja.

Zemlje članice EU su do sad različito tretirale krivična dela prema životnoj okolini. Tako, na primer, nezakoniti istovar otpada ne smatra se krivičnim prestupom u Portugalu, dok se u Nemačkoj može dobiti zatvorska kazna od deset godina za najozbiljnija krivična dela u ovom domenu. Slično tome, uništenje prirodnih bogatstava u Italiji i Rumuniji nije deo krivičnog koda, dok u Poljskoj za isti prestup ljudi mogu dobiti zatvorsku kaznu u trajanju od pet do 30 godina, dok litvanski prestupnici mogu otići u zatvor na četiri godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari