Evropske zemlje odbacile optužbe Izraela protiv palestinskih NVO 1Foto: EPA-EFE/ ABED AL HASHLAMOUN

Devet evropskih zemalja je danas saopštilo da nije videlo čvrste dokaze koji bi poduprli optužbe Izraela da su neke palestinske nevladine organizacije (NVO) terorističke i najavilo da neće prestati da ih podržava.

Zajedničko saopštenje tih zemalja je odraz velikog neslaganja s Izraelom koji je šest palestinskih NVO u oktobru prošle godine stavio na listu terorističkih, ali je pružio malo dokaza za to.

Te organizacije za ljudska prava su porekle optužbe i optužile Izrael za eskalaciju obračuna s palestinskim protivljenjem decenijama dugoj vojnoj upravi.

„Optužbe za terorizam ili veze sa terorističkim grupama moraju se uvek razmotriti krajnje ozbiljno“, navedeno je u saopštenju Belgije, Danske, Francuske, Nemačke, Irske, Italije, Holandije, Španije i Švedske.

U saopštenju se dodaje da nije bilo informacija iz Izraela koje bi opravdale preispitivanje politike tih zemalja prema šest palestinskih NVO na osnovi izraelske odluke da ih proglasi terorističkim.

Saopštenje je objavljeno dan pre posete predsednika SAD Džozefa Bajdena Izraelu i Zapadnoj obali tokom koje su predviđeni i sastanci sa predstavnicima palestinskog civilnog društva, mada se ne očekuje da će se sastati sa organizacijama na meti Izraela.

Ministarstva spoljnih poslova i odbrane Izraela nisu odmah odgovorili na molbu da komentarišu saopštenje evropskih zemalja.

Izrael je optužio NVO da služe Narodnom frontu za oslobođenje Palestine (PFLP), levičarskom pokretu koji ima političko i oružano krilo odgovorno za smrtonosne napade na Izraelce.

Izrael i zemlje Zapada smatraju PFLP terorističkom organizacijom.

Na crnoj listi su organizacija za ljudska prava Al-Hak (Al-Haq), Adamir (Addameer) koja se bavi ljudskim pravima, Odbrana za decu internacional-Palestina, Bisan centar za istraživanje i razvoj, Unija palestinskih ženskih komiteta (Union of Palestinian Women’s Committees) i Unija poljoprivrednih radnih komiteta (Union of Agricultural Work Commttees).

Ministarstvo odbrane Izraela je 22. oktobra objavilo da te organizacije „kontrolišu visoki lideri“ PFLP i zapošljavaju njihove članove, uključujući neke umešane u terorističke aktivnosti.

Takođe je navedeno da organizacije služe kao „glavni izvor“ finansiranja PFLP i da su dobile „velike sume novca od evropskih zemalja i medjunarodnih organizacija“.

Posle toga im je oduzeta imovina, uhapšeni zaposleni i proglašen nelegalnim svaki izraz podrške, ali su sve nastavile da rade.

Vlada Holandije je u januaru najavila da će prestati da finansira Uniju poljoprivrednih radnih komiteta pošto su nađeni dokazi o povezanosti zaposlenih sa PFLP.

Dokaza o „organizacionim vezama“ sa PFLP medjutim nije bilo, kao ni dokaza da je organizacija umešana u finansiranje i učešće u terorizmu, kao što je tvrdio Izrael.

Ta zemlja već dugo optužuje organizacije za ljudska prava i medjunarodna tela da su pristrasni protiv nje i da ignorišu ozbiljnija kršenja ljudskih prava u drugim državama.

Većina organizacija koje su se našle na meti Izraela dokumentuje izraelska kršenja ljudskih prava, ali i Palestinske uprave.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari