Fon der Lajen: Sve zemlje EU će istog dana početi sa vakcinacijom 1Foto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET / POOL

Dvadeset sedam zemalja EU bi mogle da počnu svoje kampanje vakcinacije protiv Kovida-19 istog dana, čim evropski regulator da zeleno svetlo za Fajzerove vakcine, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.

„Konačno za nedelju dana će biti odobrena prva vakcina, prema tome vakcinacija može da počne odmah. To je ogroman zadatak“, rekla je Fon der Lajen, u obraćanju na plenarnoj sednici Evropskog parlamenta, na kojoj veliki broj poslanika učestvuje virtuelno.

„Počnimo onda što je pre moguće tu kampanju vakcinacija u svih 27 zemalja, sa početkom istog dana“, dodala je ona.

Pod pritiskom Nemačke, Evropska agencija za lekove (EMA) objavila je u utorak da će 21. decembra, nedelju dana pre nego što je prvo predvidela, razmatrati odobrenje Fajzerove vakcine.

Posle razmatranja mišljenja regulatornog tela i konsultovanja zemalja članica, što je proces koji bi mogao da traje nekoliko dana, Evropska komisija bi mogla da izda odobrenje o uslovnoj primeni vakcine u EU negde oko Nove godine.

„Ukupno smo kupili više doza vakcina nego što je potrebno za sve u Evropi, preko ugovora sa raznim laboratorijama, da bi mogli da formiramo diversifikovan portfelj vakcina u razvoju“, podsetila je Fon der Lajen.

„Kao što smo jedinstveno prošli kroz ovu pandemiju, preduzmimo zajedno i ujedinjeni iskorenjenje ovog užasnog virusa“, rekla je šefica Evropske komisije.

Francuski predsednik Emanuel Makron već je rekao da će kampanja vakcinacije protiv Kovida-19 početi istog dana u svim zemljama Unije.

Vakcina, koju su zajedno razvili američka laboratorija Fajzer i nemački BioNTek, je prva koja je odobrena u jednom broju zapadnih zemalja, uključujući Veliku Britaniju i SAD, gde su prve vakcinacije počele ovih dana, ali takođe i u više drugih zemalja, kao što su Meksiko i Saudijska Arabija.

Ostvaren napredak u dva ključna pitanja u pregovorima sa Britanijom

Naredni dani su „odlučujući“ u postizanju sporazuma o odnosima EU i Velike Britanije posle Bregzita, ali pitanje ribarenja ostaje vrlo komplikovano, rekla je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, koja je ukazala i da je ostvaren napredak u dva ključna pitanja.

Ona je rekla da je ostvaren napredak u dva od tri najspornija pitanja u pregovorima, pitanju o ravnopravnoj konkurenciji i rešavanju budućih sporova, ocenjujući da postoji „put ka sporazumu“ koji je „vrlo uzan, ali je tu“.

Kako je navela, i dalje nema napretka po pitanju ribarenja.

„Ponekad se osećamo kao da nećemo uspeti da nađemo rešenje oko tog problema“, rekla je Fon der Lajen u obraćanju Evropskom parlamentu, dve nedelje pre krajnjeg roka za razlaz između Londona i EU, 31. decembra u ponoć.

„Otkucavanje sata nas stavlja u vrlo težak položaj“, dodala je ona, prenosi AP.

Oko uslova za ravnopravnu konkurenciju ona je rekla da je postignut kompromis o jakom mehanizmu, koji će osigurati da nema vraćanja propisa unazad između Evropljana i Britanaca u oblastima ekologije, socijalnih i fiskalnih pitanja, ocenivši da je ostvaren „veliki korak napred“.

Ostaje da se nađe rešenje da se osigura da se ti propisi ne razdvoje ubuduće, objasnila je fon der Lajen.

EU odbija da postoji deregulisana ekonomija, koja bi mogla da znači da uz državne subvencije i slabije propise, britanski proizvodi predstavljaju damping, nelojalnu konkurenciju firmama u Uniji.

Kada je reč o rešavanju budućih sporova, fon der Lajen je takođe najavila da je to pitanje „u velikoj meri regulisano“.

Velika Britanija, koja je zvanično napustila EU 31. januara, definitivno će napustiti jedinstveno tržište i carinsku uniju 31. decembra.

Bez trgovinskog sporazuma, razmena sa EU će se voditi prema propisima Svetske trgovinske organizacije, što je sinonim za uvođenje carina ili kvota. Šok razlaza bez sporazuma bi imao teške posledice na ekonomije, već pogođene pandemijom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari