Gledala kako joj sina osuđuju na 25 godina zatvora zbog kritikovanja Putina: „Bolno je“ 1Foto: EPA-EFE/MOSCOW CITY COURT PRESS-SERVICE/HANDOUT HANDOUT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Zamislite da sedite na sudu i gledate kako je vaš rođeni sin – kritičar vlasti – osuđen na 25 godina zatvora.

Elena Gordon tačno zna kakav je to osećaj.

Pre mesec dana, Elena je stajala pored staklenog kaveza u moskovskoj sudnici. U kavezu je bio zatvoren njen sin Vladimir Kara-Murza. Jedan od najglasnijih kritičara ruskog predsednika Vladimira Putina, optužen je za izdaju i druge navodne zločine i osuđen na četvrt veka zatvora.

Elena živi u inostranstvu, a u Moskvu je došla samo zbog presude.

„Ja sam jedina od moje porodice i prijatelja ušla u sudnicu“, kaže Elena u intervjuu za BBC Stiva Rozenberga. „Vladimir nije znao da ću biti tamo. Bio je malo šokiran, ali nadam se prijatno iznenađen. Spremala sam se za taj ishod, ali sam mislila da će mu dati kaznu od 24 godine i 11 meseci kako bi ga dodatno ponižili. Na kraju su odlučili da budu bestidni. Dali su mu maksimalnu kaznu“.

Od tada, Elena je uspela da dogovori dva sastanka sa Vladimirom u zatvoru.

„Mnogo je smršao“, kaže Elena. „Bojim se za njegovo zdravlje. On je, naravno, hrabar i kaže da mu nisu slomili duh.“

„On je iznenađujuće optimističan. On veruje u budućnost Rusije, veruje u sopstvenu ulogu u demokratskoj Rusiji. Ali on je realan u pogledu svoje kratkoročne budućnosti. Sprema se za transport u KPZ“, dodaje majka.

Na pitanje novinara kako se oseća, Elena kaže: „Ne samo da se nadam, već verujem da ću videti Vladimira na slobodi“. Ne planiram da čekam 25 godina na taj trenutak“.

Vladimir Kara-Murza je više od jedne decenije poznati kritičar Kremlja. Pomogao je u ubeđivanju zapadnih vlada da uvedu sankcije, uključujući ukidanje viza i zamrzavanje imovine, ruskim zvaničnicima umešanim u korupciju i kršenje ljudskih prava.

Takav uporan aktivizam izazvao je negodovanje u ruskom centru moći. Kara-Murza je do sada preživeo dva misteriozna trovanja, a on i njegove pristalice pokušaje trovanja povezuju sa ruskim vlastima.

Kara-Murza je na Zapadu glasno govorio protiv političkog progona u Rusiji, ali i protiv ruske invazije na Ukrajinu.

Prošle godine, u govoru američkim zvaničnicima iz države Arizona, Kara-Murza je osudio „diktatorski režim u Kremlju“. Ubrzo posle tog govora vratio se u Moskvu – gde je i uhapšen.

„Vladimir je morao da zna da sebe dovodi u opasnost povratkom u Rusiju“, kaže novinar majci i pita je da li je pokušala da ga spreči.

„Jesam“, odgovara Elena. „Bolno mi je da pričam o tome, kao majci. Ne mogu da se distanciram od svega i da ga vidim samo kao političku ličnost. Pre svega, on je moj sin. Molila sam ga da se ne vraća u Rusiju. Obećao mi je da će razmisliti o tome. Pogledajte sami šta je odlučio“.

Na novinarsko pitanje da li se Kara-Murza ipak kaje zbog odluke da se vrati, Elena odgovara: „Ne, nikada. Nikada. Žao mi je zbog njegove odluke. Ja govorim samo za sebe.“

„On ima svoje principe. On zaista veruje da mora da bude u svojoj zemlji, među svojim sunarodnicima i da ne može da učestvuje u budućnosti demokratske Rusije ako sada pobegne na sigurno“, objašnjava ona.

Sudbina Vladimira Kara-Murze podseća na opasnost u koju se dovode aktivisti, političari i svi pojedinci koji dovode u pitanje poteze Kremlja. Većina vodećih opozicionih ličnosti u Rusiji je ili u zatvoru ili u egzilu.

Bojim se da je Rusija postala diktatura“, kaže Elena. „Sve mi to izgleda prilično groteskno – da ćemo u 21. veku oko sebe gledati distopije iz 20. veka. To je užasna regresija. To je žalosno“, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari