evropska komisijaFoto: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Nijedan građanin EU iz centralne i istočne Evrope nije imenovan na čelo neke institucije ili agencije EU u prethodnoj godini, pokazao je novi izveštaj u kome se članice i institucije EU, posebno Evropski savet i Komisija, pozivaju da snažno reaguju i obezbede pravedniju zastupljenost svih evropskih građana.

Nakon analize 22 imenovanja u 2023, zaključak četvrtog izdanja godišnje Opservatorije geografskog predstavljanja liderstva u EU Juropien demokrasi konsaltinga (European Democracy Consulting, EDC) jeste dramatično pogoršanje zastupljenosti građana iz centralne i istočne Evrope od čega su koristi imali građani severne i zapadne Evrope.

Zapadna Evropa pojačala je dominaciju i njenim građanima je pripalo 73 odsto novih imenovanja u prošloj godini i 60 odsto u periodu 2021-2023. prema 35 odsto u 2018-2020.

Istovremeno su građani centralne i istočne Evrope u periodu 2021-2023. imali udeo od samo dva odnosno četiri procenta u imenovanjima, što je najmanje za više godina.

Imenovanja građana iz zapadne Evrope na liderske pozicije činila su 51 odsto ukupnih u periodu 2021-2023. ili za 14 procentnih poena više nego u prethodne tri godine.

U izveštaju se navodi da su, čak i kada se gleda prema veličini populacije, građani zapadne Evrope bili zastupljeni na čelu agencija i institucija daleko više nego što bi to bilo pravdeno.

Analiza je pokazala i da su Evropska komisija i Savet bili odgovorni za 33 odsto imenovanja na najviše funkcije između 2020. i 2022. a vlade članica i njihovi predstavnici za 67 odsto.

Predstavnici EU koje su direktno izabrali građani bili su odgovorni za samo tri procenta imenovanja. ;

U preporukama čalnicama EU najpre se ističe da će nepravedna geografska zastupljenost na čelnim pozicijama verovatno negativno uticati na inkluziju građana, kao i na centralnu ulogu Saveta, Komisije i predstavnika članica i imenovanih.

Preporučuju se analize radi procene situacije, postavljanje ciljeva i definisanje jasnih mera delovanja, uključujući obezbeđenje prikupljanja podataka, usvajanje afirmativnih politika, diversifikovanje kanala komunikacije, unapređenje procesa selekcije i kriterijuma.

Takođe se preporučuje javno objavljivanje godišnjih pregleda stanja, kao što radi EDC, kao i delovanja po zaključcima iz ovog izveštaja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari