Grupa Eli Lili: Sintetička antitela smanjuju vreme hospitalizacije i smrtnost od korona virusa 1Foto: Pixabay/Guvo59

Američka farmaceutska grupa Eli Lili saopštila je danas da su kliničke probe pokazale da je udruživanje njena dva sintetička antitela protiv Kovida-19 smanjilo za 70 odsto hospitalizaciju i smrtnost kod visokorizičnih pacijenata testiranih pozitivno na bolest.

„Lekovi bamlanivimag i etesevimab primenjeni zajedno imaju potencijal da budu važan tretman i da znatno smanje hospitalizacije i smrtnost kod visokorizičnih pacijenata od kovida“, rekao je šef naučne grupe Danijel Skovronski.

Rezultat probe treće faze u kojoj je učestvovalo 1.035 ljudi pokazuje da je studija postigla svoj glavni cilj. Studija je ostvarila i sekundarne ciljeve smanjenja jačine virusa kod pacijenata i skraćenje vremena oporavka.

Učesnici probe dobili su ili placebo, ili kombinaciju bamlanivimaba i etesevimaba, dva antitela, sa po 2,8 grama od svakog.

Jedanaest osoba iz grupe koja je dobila tretman je hospitalizovano, odnosno 2,1 odsto. Kod osoba koje su dobile placebo, bilo je 36 smrtnih ishoda ili hospitalizacija, odnosno sedam odsto te grupe.

Prema tome, tretman predstavlja smanjenje rizika od 70 posto. Rezultat je dovoljno veliki statistički da znači da je malo verovatno da se radi o slučaju.

Ukupno je umrlo 10 ljudi, svi iz grupe koja je primila placebo.

Farmaceutska kompanija navela je da će nastaviti da proučava ovaj tretman u okviru druge probe da vidi da li manja doza daje isti efekat.

Antitela su laboratorijski proizvedena verzija imunološke odbrane ljudskog tela.

Više naučnika pozdravilo je potencijal tih sintetičkih antitela protiv Kovida, i Lili kao i biotehnološka firma Regeneron dobili su dozvolu za hitnu upotrebu svojih lekova.

Međutim taj tretman je ograničen na upotrebu u SAD iz više razloga među kojima i nedostatak interesovanja kod pacijenata i manjak osoblja i logističkih kapaciteta bolnica da ih primenjuju.

Lili je u saopštenju naveo da uviđa određene teškoće.

„Lili je dobio povratne komentare bolničara i lekara oko kompleksnosti i potrebnog vremena za pripremu i davanje ovog tretmana“, navela je kompanija i dodala da radi sa američkim zdravstvenim vlastima da se po mogućstvu smanji vreme intravenozne primene sa 60 na 16 minuta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari