Hrvati i Crnogorci više veruju EU nego vladi 1Foto: EPA-EFE/ STEPHANIE LECOCQ

Istraživanje Eurobarometra, koje je za potrebe Evropskog parlamenta rađeno prošlog a objavljeno ovog meseca, pokazuje da više ljudi u Crnoj Gori veruje Evropskoj uniji (47 odsto) nego crnogorskom parlamentu, kojem veruje 43 odsto i vladi (42 odsto).

Istraživanje je pokazalo i da je 90 odsto Crnogoraca vezano za svoju zemlju, dok 10 odsto njih ne oseća povezanost. Kada je reč o EU, 54 odsto je reklo da je vezano za EU, dok 46 odsto njih nije. Isti je procenat onih koji su vezani za Evropu generalno. Veoma pozitivan stav o Evropskoj uniji ima 63 odsto Crnogoraca, a veoma negativan njih 18 odsto. Neutralnih je 18 odsto, dok je samo jedan odsto reklo da ne zna.

Za najveći procenat, 36 odsto, članstvo u EU znači mogućnost lakšeg putovanja, studiranja i rada u zemljama EU, dok za 16 odsto EU garantuje mir. Crna Gora je jedina anketirana zemlja u kojoj je pogled na nacionalnu ekonomiju blizu proseka EU. Odnos u EU je skoro potpuno isti, jer je 49 procenata prosečnih građana EU zadovoljno ekonomskim učinkom svoje zemlje, dok 47 odsto nije.

Na pitanje kako biste ocenili trenutnu situaciju u nacionalnoj ekonomiji, 48 odsto Crnogoraca kaže da je veoma dobra, dok 47 odsto smatra da je veoma loša. Preostalih pet odsto ispitanika nema mišljenje. Kada je u pitanju njihovo lično domaćinstvo, 63 odsto građana kaže da je veoma dobro, 33 odsto kaže da je veoma loše, dok četiri odsto Crnogoraca nema stav.

Situacijom na poslu zadovoljno je 56 odsto građana, dok je 30 odsto ispitanika veoma nezadovoljno. Upitani za prognozu ekonomske situacije u narednih 12 meseci, 37 odsto ispitanika smatra da će situacija biti bolja, 35 da će ostati ista, 25 da će se pogoršati, dok je tri odsto reklo da ne zna. Na pitanje koje su najveći izazovi sa kojima se Crna Gora suočava u ovom trenutku, 29 odsto ispitanika je reklo da je to nezaposlenost. Za 25 odsto ispitanika to je rast cena, inflacija i troškovi života.

Prema objavljenom istraživanju, Srbija je jedina zemlja Zapadnog Balkana čiji građani imaju više poverenja u nacionalnu vladu (41 odsto) nego u Evropsku uniju (33 odsto). U Severnoj Makedoniji 57 odsto je za EU a 33 za državnu vladu, u Albaniji 69 prema 40 odsto. Srbija je, takođe, jedina anketirana zemlja Zapadnog Balkana koja ima više nepoverenja nego poverenja u EU, a razlika je značajnih 20 procenata.

Kada je u pitanju imidž koji ima EU u zemljama Zapadnog Balkana, Albanija je na vrhu liste, sa 81 odsto građana koji imaju ili „veoma pozitivnu“ ili „prilično pozitivnu“ sliku EU, dok za samo tri odsto ta slika je „prilično negativna“ ili „veoma negativna“.

Kao i kod Crnogoraca, poverenje u vladu i Hrvatski sabor ima samo 13 odsto hrvatskih građana, što je najniži rezultat među svih 28 članica EU-a. Hrvati pritom za korupciju najodgovornijima smatraju političke stranke, a poraznim rezultatima Eurobarometra sasvim sigurno su, kako se navodi, pridoneli i novi politički trendovi, poput neprincipijelne parlamentarne većine okupljene oko koalicije Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) i Hrvatske narodne stranke (HNS), koju na životu održavaju „prebjezi“ iz Socijaldemokratske partije (SDP) i saborski zastupnici iz zastupničkog kluba stranke zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, piše Al Jazeera Balkans. Kako se navodi, ono što bi još moglo u rezultatima zabrinuti vladu i premijera Andreja Plenkovića jeste odnos građana prema zajedničkoj valuti, budući da se više od polovice anketiranih u Hrvatskoj izjašnjava protiv uvođenja evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari