Šta je implozija, kakvi su njeni efekti na ljudsko telo i zašto se desila Titanu? (VIDEO) 1Foto: Screenshot Twitter @amstuart1994

Spasioci su u četvrtak zvanično saopštili da je podmornica Titan implodirala nakon što su robotski uređaji za pretragu pronašli ostatke na dubini većoj od dve milje ispod površine okeana. Svi putnici koji su se nalazili na nestaloj podmornici, koja je prvi put izgubila kontakt u nedelju, sada se smatraju mrtvima.

Tela onih koji su bili na brodu – Šahzade Davuda, Sulemana Davuda, Pola Anrija Naržeola, Stoktona Raša i Hamiša Hardinga – možda nikada neće biti pronađena. OušnGejt (OceanGate), kompanija koja je organizovala turu, saopštila je u četvrtak uveče da „tuguje zbog gubitka života i radosti koju su putnici doneli svima koje su poznavali“.

Dr Dejvid Galo, stariji savetnik u RMS Titanic Inc, kompaniji koja polaže prava na istraživanje lokacije pod vodom gde je došlo do tragedije, izjavio je da hronologija ukazuje na to da se nešto dogodilo „u srednjem delu vode“ što je uzrokovalo gubitak napajanja ili radiokomunikacije, piše portal Walesonline.co.uk.

Ali šta je implozija i zašto se dogodila?

Definicija implozije je „slučaj kad nešto nasilno kolabira prema unutra“. Drugim rečima, to je suprotno od eksplozije, nečega što eksplodira prema unutra.

Kad je reč o podmornici, to se odnosi na njen nagli i unutrašnji kolaps pod ogromnim pritiskom na dubinama na kojima je ronila.

Ejlin Marija Marti, bivša pomorska oficirka i profesorka na Međunarodnom univerzitetz Florida, izjavila je za CNN kako bi katastrofalna implozija bila „izuzetno brza“, odvijajući se u deliću milisekunde.

Rekla je: „Čitav uređaj bi se srušio pre nego što bi putnici u njemu uopšte shvatili da postoji problem. Na kraju krajeva, među mnogim načinima na koje možemo umreti, to je bezbolno.“

Video snimak implodiranja voza široko se deli na Tviteru, uz mnogobrojne komentare da je to najbolje objašnjenje za ono što se dogodilo sa podmornicom.

Zašto podmornica implodira?

Iako nije jasno gde ili koliko duboko je Titan bio kada je implodirao, olupina Titanika se nalazi na dubini od oko 12.500 stopa (gotovo 4.000 metara) ispod nivoa mora. Podmornica je bila oko jedan sat i 45 minuta u dvosatnom putovanju kad je izgubila kontakt sa „majkom brodom“.

Prema rečima Rika Markara, međunarodnog direktora za obuku u Nacionalnom udruženju ronilaca u pećinama, na dubini na kojoj se nalazi olupina Titanika, pritisak iznosi oko 5.600 funti po kvadratnom inču. To je nekoliko stotina puta veći pritisak nego što iskusimo na površini.

Ljudi ne mogu da prežive takav pritisak i zato im je potrebna podmornica.

Međutim, prema australijskom profesoru robotike Stefanu B. Vilijamsu, taj nivo opasnosti čini prostor za grešku veoma malim.

U članku za The Conversation on je napisao: „Iako je kompozitni trup Titana izgrađen tako da izdrži intenzivan pritisak dubokog mora, svaka mana u njegovom obliku ili izgradnji može ugroziti njegov integritet – u tom slučaju postoji rizik od implozije.“

Slično tome, predsednik Odbora za podmorska vozila s ljudskom posadom u SAD, Vilijam Konen, rekao je da je implozija podmornice Titan verovatno uzrokovana „nestabilnošću“.

Govoreći za emisiju Today na BBC Radio 4, Konen je rekao: „Jasno je da je nešto poremetilo pritisnutu školjku. Ako ste ikada držali balon i on pukne, ako ga samo lagano držite… nešto se desilo.“

Šta je implozija, kakvi su njeni efekti na ljudsko telo i zašto se desila Titanu? (VIDEO) 2
Foto: EPA-EFE/MAXAR TECHNOLOGIES

Ranije u programu, Giljermo Šolejn, suosnivač OušnGejt Ekspedišns-a (OceanGate Expeditions), upitan je o mogućem uzroku implozije.

„Svi koji rade na takvoj dubini okeana, bilo da se radi o podmornicama s posadom ili robotskim podmornicama, poznaju rizike koji se javljaju pri radu pod takvim pritiskom i da u bilo kom trenutku, tokom bilo koje misije, sa bilo kojim plovilom, postoji rizik od ovakve vrste implozije“, glasio je njegov odgovor.

Prema National World, „implozija bi se mogla dogoditi ako je bilo koji deo ugljeničnih vlakana i titanijumske školjke podmornice pretrpeo malu pukotinu ili grešku“.

„Ozbiljne sigurnosne zabrinutosti“

Bivši zaposleni kompanije OušnGejt je još 2018. godine upozorio na potencijalne sigurnosne probleme sa plovilom, izveštava BBC.

Američki sudski dokumenti pokazuju kako je Dejvid Lokridž, direktor morskih operacija kompanije, izrazio zabrinutost u izveštaju o inspekciji.

Prema dokumentima, izveštaj „identifikuje brojne probleme koji su predstavljali ozbiljne sigurnosne zabrinutosti“, uključujući način na koji je školjka testirana.

Lokridž je naglasio „potencijalnu opasnost po putnike na Titanu usled ronjenja na ekstremne dubine“.

Rekao je da su njegova upozorenja ignorisana i da je dobio otkaz, prema dokumentima.

Koji su efekti implozije na ljudsko telo?

Događaj bi bio katastrofalan za one koji su bili na brodu, i niko ne bi mogao da prežive.

Zvaničnik Obalske straže SAD je rekao da ne može da kaže kakve su šanse za pronalazak tela, ali je upozorio da ih možda nikada neće pronaći.

Kontraadmiral Džon Moger je rekao: „Ovo je neverovatno neprijateljsko okruženje na dnu mora i olupina je pokazala znakove katastrofalne implozije plovila. Nastavićemo da radimo i pretražujemo tu oblast, ali trenutno nemam odgovor o izgledima za pronalazak tela.“

Intenzivan pritisak na takvoj dubini okeana znači da tela verovatno neće biti u dobrom stanju, a pronalazak tela bio bi veliki izazov za spasioce. Ostaci petorice muškaraca iz Titana su rasuti na prostoru većem od jednog kilometra, a podvodne struje bi mogle pomerati ostatke, navodi LBC.

Lorens Brenan, profesor Pravnog fakulteta Univerziteta Fordam, izjavio je da bi bilo potrebno specijalizovana oprema da bi spasilačke ekipe imale šansu da pronađu tela, ali trenutno ta oprema nije na mestu – čak i da jeste, šanse za njihovo pronalaženje bile bi vrlo male.

Od čega je napravljen Titan?

Titan je napravljen od ugljeničnih vlakana i titanijuma, težak je oko 10.400 kilograma i ima sigurnosne karakteristike koje prate integritet strukture plovila, prema OušnGejt-u. Materijal koji se koristi za telo podmornice zaptiven je sa dva titanijumska poklopca kako bi se osiguralo neutralna plovnost plovila.

Koja je razlika između podmornice i podvodnog broda?

Podmornica se razlikuje od podvodnog broda po tome što ima ograničene rezerve energije. To znači da joj je potrebna podrška broda na površini da bi se lansirala i vratila na površinu. Ne može dugo da ostane pod vodom. Na primer, Titan obično provodi 10 do 11 sati tokom svakog urona do olupine Titanika, a zatim se vraća na površinu.

Podvodni brodovi su veći i mogu provesti duže vreme pod vodom, jer imaju sopstvene rezerve energije i sisteme za recirkulaciju vazduha.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari