Izbori se Rahoju nisu isplatili 1Foto: FoNet / AP

Udarac za špansku vladu, ali i Pirova pobeda separatista – opšta je ocena povodom rezultata regionalnih izbora u španskom regionu Katalonija na kojima su secesionisti osvojili tesnu većinu.

Tri glavne separatističke partije osvojile su 70 od 135 mesta u katalonskom parlamentu, pokazuju zvanični rezultati. Pre svega, separatisti su osvojili samo 47 odsto glasova birača, ali su oni imali koristi od glasačkog sistema koji favorizuje njihovu dominaciju u ruralnim oblastima. Stoga, njihova pobeda nikako ne znači uspeh, ukazuju neki analitičari. Separatisti su podeljene grupe i već su i u prošlosti imali problema da se usaglase o taktikama i strategiji. U proteklih nekoliko nedelja, njihova neslaganja su postala još dublja, naročito nakon oktobarskih neuspelih težnji za nezavisnošću, piše Rojters.

Separatističke partije mogle bi sada da se suoče sa teškim krugom pregovora kako bi odlučili ko bi trebalo da vodi katalonsku vladu i kako bi svoj secesionistički projekat mogli da vrate na pravi kolosek, prenosi Njujork tajms.

Pošto su katalonski poslanici krajem oktobra proglasili nezavisnost, premijer Marijano Rahoj prvi put u demokratskoj istoriji Španije pozvao se na ovlašćenja za hitne situacije – srušio je katalonsku vladu i uveo direktnu vladavinu u bivšem autonomnom regionu. Rahoj je tada sazvao nove izbore za regionalni parlament u nadi da će izmeniti političku atmosferu računajući da bi katalonski birači mogli da kazne secesionističke lidere. Protiv mnogih od njih pokrenut je sudski postupak zbog pobune i podsticanja nasilja. Ispostavilo se, međutim, da se raspisivanje novih izbora Rahoju nije isplatio.

Rezultati pokazuju da su katalonske separatističke partije još jednom osvojile tesnu većinu – kao i na prethodnom glasanju – rezultat koji bi mogao da bude „vetar u leđa“ za njihove težnje za nezavisnošću. Ipak, nakon višemesečne krize, Rahoj, Katalonija i zaista čitava Španija završili su gotovo na istom mestu gde je kriza i počela, komentar je Njujork tajmsa.

Rahoj će biti oslabljen, čak i na nacionalnom nivou pošto se preračunao da će dovoljno velika većina Katalonaca stati uz njegove pozive za jedinstvom Španije kako bi se blokirao secesionistički izazov.

Lideri dve glavne separatističke partije vodili su kampanje i izvan Katalonije – jedan iz zatvora u Madridu, a drugi iz egzila u Belgiji – obojica okrivljeni za pobunu nakon neuspelih pokušaja da „zaobiđu“ španski Ustav i jednostrano proglase nezavisnost. Govoreći iz Brisela, Karlos Pućdemon, bivši lider Katalonije koga je Rahoj smenio, kazao je da je rekordna izlaznost od 83 odsto rezultirala „neospornim rezultatom“ u korist separatista. „Katalonska republika je pobedila“, kazao je Pućdemon. On je pozvao Rahoja da „sutra“ ukloni svoju direktnu kontrolu nad Katalonijom i ukazao da uhapšeni katalonski separatistički lideri „ne mogu više ni minut da ostanu u zatvoru“ nakon ovih rezultata. Rahoj nije kazao da li će i i kada će se vratiti u Španiju i pokušati da traži novi mandat lidera Katalonije. Pućdemonova Narodna partija osvojila je 34 mesta u parlamentu, dva više od svoje rivalske separatističke partije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari