Javna čistka Si Đinpinga ili bolest: Zbog čega je Hu Đintao odveden sa Kongresa Komunističke partije Kine? 1Foto: EPA-EFE/MARK R. CRISTINO

Šta se desilo sa Hu Đinatom, bivšim predsednikom Kine koji je uklonjen sa Kongresa Komunističke partije Kine?

Ovo je prizor koji su zabeležile svetske kamere – Čovek koji pokušava da podigne bivšeg predsednika Kine Hu Đintaoa sa stolice, dok Hu ne želi da se pomeri. Bivši vođa Komunističke partije sedi sa leve strane sadašnjeg šefa Si Đinpinga, i on pruža ruku da uzme Sijeve beleške, ali Si odmiče Huovu ruku i uzima papire.

Hu na kraju biva podignut sa stolice i uz pratnju dvojice redara, jedan ga čvrsto drži ispod ruke, a drugi mu pokazuje da ode, ispraćaju ga i sale u kojoj se nekoliko dana održava Kongres Komunističke partije Kine.

Hu očito nerado odlazi, i govori nešto Siju koji je ravnodušno delovao. Hu zatim tapka po ramenu premijera Li Kećijanga, koji sedi sa Sijeve desne strane. Li deluje kao da mu je nelagodno, okrećući se nakratko i posmatrajući kako Hu izvode iz hodnika.

Po standardima sastanaka Komunističke partije, ovakva scena je velika drama, ukazuje Jan Vilijams, bivši dopisnik za Kanal 4 i NBC i autor knjige „Vatra zmaja: kineski novi hladni rat“.

Okupljanja Komunističke partije su obično, navodi, događaji usko koreografirani, unapred pripremljeni i sa vrlo malo toga prepuštenog slučaju. Veliki deo Kongresa odvijao se iza zatvorenih vrata, ali spektakl Huovog očiglednog izbacivanja iz sale dogodio se na završnoj sednici Kongresa u subotu, u punom sjaju televizijskih kamera.

Po uobičajenoj praksi, pušteni su novinari da snime finale.

Hu (79 godina) bio je Sijev neposredni prethodnik. U sali ga je bilo lako uočiti, jedan od retkih u rukovodećim klupama sa sedom kosom – crna farba za kosu je uobičajena među starom partijskom elitom, ukazuje Vilijams.

Izgledao je zbunjeno, nesigurno na nogama, što je dovelo do nagađanja da je možda bolestan, da je verovatno neka vrsta hitne medicinske pomoći.

Navodno je ranije na Kongresu izgledao slabo, mogao je da hoda samo uz nečiju pomoć.

Drugi su spekulisali da je to bila veoma simbolična igra moći – javna čistka. Jednonedeljni Kongres dao je Siju treći mandat bez presedana i učvrstio njegovu kontrolu nad strankom.

On je spojio najviša stranačka tela koja donose odluke sa svojim lojalistima. Ali nemoguće je znati šta je rečeno iza zatvorenih vrata – i kakvu je ulogu Hu odigrao u tim diskusijama, ako je uopšte imao, smatra Vilijams.

Huovo vreme na funkciji bilo je veoma drugačije od Sijevog, koje karakteriše daleko kolektivniji oblik vođstva, onaj koji je Si sada zbrisao.

Da li je fizičko uklanjanje čoveka koji je predstavljao raniju eru bio okrutan, ali simboličan gest Sija? Problem sa tom teorijom je što stranka retko izbacuje svoj „prljav veš“ u javnosti.

Sijev preferirani metod uklanjanja rivala je istraga protiv korupcije, koristeći smokvin list zakonitosti kao pokriće za čišćenje onih za koje smatra da ugrožavaju njegovu vladavinu.

Uoči kongresa, na meti je kineskog aparata unutrašnje bezbednosti, čak je i smenio najviše zvaničnike koji su bili njegovi izvršioci ranije u njegovom rukovodstvu.

Istina je da bivši najviši lideri mogu biti problematična vrsta. Samo nekoliko dana pre Kongresa, činilo se da je najstariji penzionisani lider Komunističke partije Kine udario na Sija.

Song Ping (105) zabrljao je u Pekingu nakon što je u videu rekao da su reforme i otvaranje „jedini put ka razvoju i napretku savremene Kine“.

Si, smatra, napušta taj put, pojačavajući partijski stisak na svakom aspektu života i pretvarajući stranku u instrument agresivnog etničkog nacionalizma.

Još jedan potencijalni iritant, Đang Cemin, šef Komunističke partije pre Hu Đintaoa, sada ima 96 godina i nije se pojavio na Kongresu.
Huovo javno uklanjanje iz sale bez sumnje će biti hrana za posmatrače širom sveta dok pokušavaju da razumeju neprozirne načine delovanja Komunističke stranke.

Možda je Hu samo bolestan to je svakako ono što je Sinhua, kineska državna novinska agencija, nagovestila u subotu, tvitujući da je Hu insistirao da bude prisutan, „uprkos činjenici da se nedavno oporavljao“.

Svejedno, to je bilo veoma ponižavajuće za Hua i u najmanju ruku je veoma simbolično za ogromnu promenu u upravljanju Kinom otkako je on bio na čelu.

Gledajući dalje u nagomilane redove partijskih vernika oni su sedeli i pažljivo pratili svaki pokret. Izgledali su kao da jedva mogu da veruju šta se dešava, a iza njihovih Covid maski su šok i neverica – a možda je to baš onako kako je Si želeo, zaključuje Vilijams.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari