izraelski vojniciFoto: EPA-EFE/ATEF SAFADI

Nakon napada Hamasovih militanata 7. oktobra Izrael je odgovorio žestokim bombardovanjem Gaze, a priprema se i kopnena ofanziva na Gazu.

Izraelska vojska pozvala je više od 300.000 rezervista, a više od milion stanovnika Gaze dobilo je ultimatum – moraju se evakuisati pre nego izraelski vojnici uđu na tu teritoriju. Više nije pitanje hoće li Izrael poslati svoju vojsku u Gazu, već koliko duboko će izraelske snage ući u enklavu i koliko će dugo tamo ostati, piše Foreign Affairs.

Izrael se do sada ograničio uglavnom na vazdušne napade, a razlog za ovu suzdržanost bio je jednostavan: izraelske kopnene ofanzive u Gazi izuzetno su krvave i teške. Naime, 2014. godine poginulo je 66 izraelskih vojnika, šest izraelskih civila i više od 2.000 Palestinaca, iako je vojska prodrla samo nekoliko kilometara duboko u enklavu. Većina poginulih Palestinaca bili su civili; četvrtina su bila deca. Tadašnja izraelska operacija bila je odgovor na Hamasove raketne napade.

Ovaj put Hamasov napad je bio još smrtonosniji. Brutalna, neselektivna priroda ubistava – a među žrtvama su bili i mnoga deca i stariji – šokirali su i Izrael i ceo svet. Izrael je nakon toga obećao da će izbrisati Hamas, što znali da više ne dolazi u obzir nikakav status kvo na temelju kojeg bi Hamas ostao nadležan za Gazu, piše FA.

Vojni cilj Izraela

Dakle, neposredni vojni cilj Izraela sada će biti uništiti Hamas ili ga barem ozbiljno osakatiti. Izrael će nastojati ubiti, zarobiti ili oterati u podzemlje političko i vojno vođstvo Hamasa, te će pokušati uništiti Hamasovu infrastrukturu i skladišta oružja. Ovi će ciljevi, zauzvrat, verovatno zahtevati barem privremenu okupaciju cele ili barem dela Gaze. Hamas je jednostavno previše ukorenjen, na previše mesta, da bi ga se iskorenilo samo bombardovanje.

No, zauzimanje Gaze mogla bi biti izuzetno skupa operacija za Izrael. Izraelske snage moraće se uključiti u urbanu borbu od kuće do kuće protiv neprijatelja koji je dobro pripremljen i predan. Napredak će biti spor, a borbe brutalne. Pri tome će se Izrael u tom procesu morati osloniti na golemu vatrenu moć, što bi moglo rezlutirati ogromnim brojem civilnih žrtava.

No, bitka neće završiti niti nakon izralske okupacije. Nema palestinskog entiteta kojem Izrael veruje da će upravljati Gazom umesto Hamasa. Kao rezultat toga, vojna pobeda mogla bi značiti da Izrael mora upravljati teritorijom u doglednoj budućnosti. Izraelski zvaničnici, drugim rečima, moraće upravljati osiromašenim narodom koji ih vidi kao svoje neprijatelje i koji bi mogli voditi gerilski rat. Najbolji scenarijo za Izrael mogao bi biti da snažno udari Hamas i značajno ojača izraelsku granicu s Gazom, ali da se na tom teritoriju ne zadrži predugo.

Od vrata do vrata

Kako bi zauzeo Gazu, Izrael će se morati boriti na krajnje negostoljubivom terenu. Ova enklava ima jednu od najvećih gustina naseljenosti na svetu, a tu su brojne uske uličice, tuneli, betonski zgrade – scenariji koji pripadnici Hamasa jako dobro poznaju. Oni će koristiti ovu geografiju i znanje da zarobe i uspore izraelske snage.

Iako izraelska vojska ima iskustvo urbanih borbi još iz operacija na Zapadnoj obali, u Gazi će se suočiti s pretnjama snajpera, improviziranih eksplozivnih naprava, bombaša samoubica, protivtenkovskih projektila, granata i dronova. Vojnici će biti izloženi i direktnoj vatri te će se morati premeštati od kuće do kuće. Dodatni problem predstavlja i golema mreža tunela koje će Hamasovi borci koristiti da za skrivanje i iznenadne napade.

Hamas ima inicijativu u ovom ratu: iznenadio je Izrael napadom i sigurno očekuje razoran odgovor. Njegove su snage mobilizovane i gotovo sigurno dobro pripremljene. Hamas će takođe biti dopunjen borcima iz drugih grupa, kao što je Palestinski islamski džihad, i civilima koji se pridruže borbi.

Taoci i civilne žrtve

Jedna stvar posebno će brinuti izraelske vojnike – velik broj taoca koje drži Hamas. Izrael je vrlo osetljiv na zarobljavanje svojih vojnika i civila. U 2011. je, na primer, razmenio više od 1.000 zarobljenika u zamenu za jednog izraelskog vojnika kojeg je zarobio Hamas, piše FA. Oslobođen je i palestinski terorista, kao i još četiri osobe u zamenu za to da Hezbolah oslobodi tela dvojice izraelskih vojnika. Ovaj put, prema poslednjim podacima, Hamas drži 199 talaca. Izraelskim zvaničnicima biće izuzetno teško spasiti ih.

Taktički, Izrael će brinuti da ne ubije slučajno taoce, no, strateški, zemlja je zabrinuta da će Hamas ubiti taoce bez obzira na sve. Hamas je ranije upozorio da će pogubiti taoce kao odgovor na izraelske vojne operacije. Nitko ne misli da se Hamas šali, a što je Izrael uspešniji u svojoj ofanzivi, veća je verovatnost da će Hamas izvršiti pogubljenja.

Postoji bojazan od velikog broja civilnih žrtava, a teroristička organizacija Hamas je poznata po tome da koristi civile kao žive štitove. Čak i ako to ne učine, zbog gustog, urbanog okruženja Gaze biće izuzetno teško napasti militante.

Kako će Izrael pokušati zauzeti Gazu?

Najpre će se osloniti na obaveštajna, nadzorna i izviđačka sredstva poput dronova u nadi da će dobiti uvid unutar kuća i zgrada kako bi mogli identifikovati položaj Hamasa. Kako će vojska napredovati na terenu, tako će se te informacije nadopunjavati obaveštajnim podacima iz ljudskih resursa, satelita i drugih izvora. Nakon toga se očekuje ulazak pešadije u Gazu skupa s oklopnim transporterima, borbenim tenkovima i buldožerima.

Srećom po Izrael, Hamas je zarobljen. Gaza je okružena Egiptom, Izraelom i Sredozemnim morem – borci Hamasa nemaju kuda. Neki od njih bi se mogli sakriti, ali mnogi njeni borci i članovi njene političke mreže biće ubijeni ili zarobljeni. Ako Izrael ponovno okupira celu Gazu, može polako pronaći, izolovati i uhapsiti ili ubiti vođstvo Hamasa, iako će njihovo uklanjanje od civilnog stanovništva biti težak zadatak čak i uz kontrolu nad teritorijom.

Budući da Izrael ne veruje drugim terorističkim skupinama u Gazi, jedino rešenje može biti okupacija Gaze u doglednoj budućnosti postavljanjem kontrolnih tačaka za praćenje kretanja stanovništva, provođenjem povremenih racija i izgradnjom robusnije i jače minirane granice između Gaze i Izraela, navodi FA. No, dugotrajna okupacija nije idealna ni za Izrael ni za stanovnike Gaze.

Koliko god vojna kampanja bila teška za Izrael, pronalaženje čak i privremenog političkog i upravljačkog rešenja za Gazu biće najizazovniji deo sukoba. Stoga mi možda najbolje rešenje za Izrael bilo da snažno udari na Hamas, ali da se na kraju povuče kako bi izbegao beskonačnu i mukotrpnu okupaciju, prenosi N1.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari