Jedno malo živo biće staro je oko 250 miliona godina: Koja životinjska vrsta postoji najduže? 1Foto Rezervati prirode Zrenjanin

Zemlja je izazovno mesto koje se stalno menja i sve od temperature okeana do količine kiseonika u atmosferi je u stalnom toku. I u ovom svetu promena, svako živo biće trči, pliva, klizi ili leti da bi se prilagodilo i preživelo – ili završilo mrtvo.

Ali u ovom svetu koji se menja, koja životinja je najduže preživela?

Novembra 2010. Ginisova knjiga svetskih rekorda dodelila je titulu „najstarijeg živog bića“ Triops cancriformis ili punoglavcu, prenosi Oslobođenje.

I sa dobrim razlogom: fosili pokazuju da rakovi poput ovih postoje još od perioda trijasa (pre 251,9 miliona do 201,3 miliona godina), piše LiveScience.com.

Punoglavci imaju tela nalik na lopate, koja su savršena za kopanje na dnu privremenih bazena u kojima žive. Dizajn funkcioniše tako dobro da je očuvan stotinama miliona godina. Ali iako izgledaju isto kao i uvek, istraživanje DNK objavljeno 2010. otkriva da punoglavci nikada nisu prestali da evoluiraju ispod svojih oklopa, stvarajući razlike među vrstama tokom vremena koje ljudsko oko ne može uvek da vidi.

Na primer, punoglavac T. cancriformis je samo potomak sličnih predaka iz trijasa i zapravo nije stariji od 25 miliona godina, prema studiji iz 2013. objavljenoj u časopisu PeerJ, a mogao bi biti star čak 2,6 miliona godina. stara, prema studiji iz 2012. objavljenoj u časopisu PLOS One.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari