Još jedan kandidat za naslednika Angele Merkel 1Foto:. EPA-EFE/ARMANDO BABANI

Nekadašnji šef poslaničke grupe stranaka Unije, odnosno Hrišćansko demokratske unije (CDU) i Hrišćansko socijalne unije (CSU) u Bundestagu, Fridrih Merc danas je ozvaničio svoju kandidaturu za novog šefa CDU.

Stranka bira svog novog lidera početkom decembra. Pre dva dana Angela Merkel najavila je da se neće ponovo kandidovati, i rekla da na kancelarskom mestu namerava da ostane do isteka mandata 2021. godine.

Na dan kancelarkine objave – istorijske, jer ona najavljuje njen odlazak sa čela partije koju je vodila od 2000. i vlade čija je predsednica bila od 2005 – svoje kandidature su najavili generalna sekretarka CDU Anegret Kramp-Karenbauer (poznata kao AKK) i ministar zdravlja Jens Špan. AKK važi za favorita Angele Merkel, Špan za njenog kritičara. Objava Merca, koji se sa aktuelnom kancelarkom razišao 2009, prema nemačkim medijima, očekivala se sa napetošću. Funkciju u Bundestagu ovaj finansijski stručnjak iz Hesena obavljao je od 2000. do 2002. kada je tu funkciju od njega preuzela Merkel.

„U Uniji su nam potrebni proboj i obnova sa iskusnim i mladim vodećim ličnostima“, rekao je Merc dodajući da je spreman da „uradi sve da se u CDU ojača unutrašnja kohezija i buduća održivost“. Angela Merkel, dodao je, zaslužuje poštovanje i priznanje zbog svojeg 18 godina dugog vodstva.

Ko god da nasledi Merkel u partiji velikih Evropljana Konrada Ademauera i Helmuta Kola i tako postane mogući sedmi kancelar ili druga kancelarka u istoriji savezne republike, imaće veliki uticaj na budućnost mirovnog projekta – Evropske unije, piše komentator Zidojče cajtunga (SZ) Matijas Kolb.

„Vremena su burna s obzirom na Bregzit, konflikt sa vladom u Rimu oko budžeta i sve veće uspehe populista koji su protiv EU. Na evropskim izborima u maju 2019. biće svega i samo se možemo nadati da će Merkel, samo kao kancelarka, i njen novi partner na čelu CDU dobro sarađivati i učiniti jasnim šta su ulozi za Nemačku. Berlin mora doneti hrabrost, solidarnost i obzirnost“, zaključuje ovaj komentator.

Britanski Tajms zaključuje da je odlazak Angele Merkel najava perioda nestabilnosti, a španski Mundo ga vidi kao lošu vest za EU. Berliner cajtung navodi da je Merkel spada u malo političara koji su uspeli da odu dostojanstveno. „Ali može se reći i da je bilo krajnje vreme“, dodaje.

Aktuelni četvrti kabinet Angele Merkel bio je formiran u martu ove godine, šest meseci posle održanih izbora na kojima su takozvane narodne stranke – CDU/CSU i SPD – ostvarile istorijski loše rezultate. Takav trend za demohrišćane i socijaldemokrate se nastavio sve do poslednjih izbora u Bavarskoj i Hesenu. Nepoverenje postoji ne samo među biračima, već i unutar samih stranaka. Merkel je, prema nekim analizama, radije odabrala da se povuče nego da bude smenjena na partijskom kongresu u decembru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari