Kandidat liberala u prednosti 1Foto: EPA/ JEON HEON-KYUN

Južnokorejci se, uprkos najobilnijoj ovogodišnjoj finoj žutoj prašini u vazduhu pristigloj iz Mongolije i Kine, pripremaju da sutra masovno izađu na prevremene predsedničke izbore.

Glasači, od kojih su mnogi demonstrirajući 20 uzastopnih subota krajem prošle i početkom ove godine, izborili prevremeni odlazak doskorašnje predsednice Pak Gun hje sa vlasti i u zatvor, odlučuju o šefu države u jedinom petogodišnjem mandatu. 

Pobediće ko u prvoj i jedinoj rundi osvoji najviše glasova. Prema poslednjim anketama od srede, posle kojih je njihovo objavljivanje po zakonu zabranjeno, kandidat glavne opozicione liberalne Demokratske partije (Minđo) Mun Đe-in u velikoj je prednosti sa preko 40 odsto.

Slede An Ćeol-so iz centrističke Narodne partije i sadašnji premijer i vršilac dužnosti predsednika republike Hong Đun-pjo, iz doskoro vladajuće konzervativne Korejske partije Slobode, gotovo izjednačeni sa po blizu 19 odsto. Još 10 kandidata ima sedam ili manje procenata podrške anketiranih.

Po nekim analitičarima, izbori dolaze u izuzetnom trenutku, od velike važnosti na domaćem i međunarodnom planu. Južna Koreja je proteklih meseci prošla teške političke potrese zbog korupcionaškog skandala u koji je umešana i bivša predsednica, posle čijeg opoziva je usledio politički vakuum, tokom koga je vlast prepuštena neizabranom vršiocu dužnosti šefa države.

Južna Koreja je usred ozbiljnih geopolitičkih kriza, sa agresivnom susednom Severnom Korejom i najznačajnijim trgovinskim partnerom Kinom, te mukotrpno uhodava odnose sa administracijom najvećeg saveznika i zaštitnika Sjedinjenih Država pod novim, nepredvidivim predsednikom Donaldom Trampom. Zemlji su, takođe, potrebne nove ideje kako da se bavi usporenim privrednim rastom, visokom stopom nezaposlenosti mladih ljudi i za njih preskupim stanovima, te pesimizmom u pogledu budućnosti.

Izbori su, takođe, važna prilika da građani podvuku rešenost za veću transparentnost vlasti i razvoj demokratije. Južna Koreja je demokratska država tek poslednjih tridesetak godina posle decenija vojne diktature koju je zaveo general Park Čun hi, otac smenjene predsednice Park.

Južnu Koreju svrstavaju među nekoliko istinskih demokratija na najmnogoljudnijem kontinentu Aziji, no Kim Đijun sa seulskog Asan Instituta za studije politike kaže: „Mi konsolidujemo demokratiju“. „Veoma je važno da Korejci obnove poverenje u sistem…“ Podjednako su izbori u Južnoj Koreji važni za odnose u međunarodnoj zajednici, naročito u njenom najdinamičnijem delu, u Severoistočnoj Aziji, motoru svetske ekonomije. Južna Koreja je 11. najmoćnija privreda u svetu, peti najveći izvoznik, a sedmi uvoznik. Okružena je drugom i trećom ekonomijom, NR Kinom i Japanom.

U susedstvu su dve zvanične nuklearne sile NR Kina i Ruska Federacija, a to je potencijalno i Severna Koreja. Sama Južna Koreja i Japan veoma brzo mogu da steknu nuklearno oružje. Ogromna je i koncentracija konvencionalnih oružanih snaga pomenutih država. Što je izuzetno važno, dominantna vojna sila i prva privreda sveta SAD, veoma su prisutne u Južnoj Koreji (između ostalog, više od 20.000 vojnika) i regionu.   

Prema južnokorejskim medijima, Korejci od novog predsednika očekuju, pre svega, da oživi privredu. Ocenjuje se da nijedan od kandidata nije izneo jasan plan kako da stvori više radnih mesta za sunarodnike ili spreči da ona (radna mesta) odlaze u inostranstvo. Budući predsednik treba da ukloni preterane propise i ostale prepreke koje gone kompanije iz Južne Koreje, tu zemlju učini pogodnijom za poslovanje (smatraju komentatori).

Vodeći mediji u Južnoj Koreji smatraju da je najhitnije potrebno peglanje odnosa sa Trampovom administracijom. Dalje, pitanja eksplozivne situacije na Korejskom poluostrvu zahtevaju mudra i miroljubiva rešenja, što bi, po liberalnim glasilima, podrazumevalo predsednikove proaktivne i konkretne predloge da dovede Severnu Koreju za pregovarački sto.

Predsednik će, smatraju u Seulu, imati izuzetno težak zadatak da odvrati NR Kinu da odgovori na žurno američko raspoređivanje antiraketnog sistema (THAAD) u Južnoj Koreji. U Pekingu ocenjuju da se radi o špijuniranju oružanih snaga Kine. Odnosi Seula i Tokija su i dalje zapleteni u dugotrajni istorijski spor zbog seksualnog ropstva kome su bile podvrgnute Južnokorejke dok je japanska armija kolonijalno vladala poluostrvom između 1910. i 1945.

Kandidat Mun je poručio da će, kao pobednik, obnoviti pregovore sa Vašingtonom o raspoređivanju THAAD i sporazum o seksualnim robinjama sa Japanom. An i Hong su kazali da će zadržati dogovor o THAAD, ali će obnoviti pregovore sa Japanom. Posle dugotrajnih i uspešnih demonstracija protiv Parkove, južnokorejska javnost je puna energije, osnažena i zainteresovana za politiku. Otuda se očekuje da će odziv na biralištima možda premašiti 81 odsto sa predsedničkih izbora 1997. Na rano glasanje krajem prošle sedmice je već izašlo 11,7 miliona ljudi, 26,06 procenata izbornog tela.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari