Kao da Nemačka traži da Britanija ugasi Bi-Bi-Si 1Foto: EPA/ PETER FOLEY

Smatram da je zahtev Sudijske Arabije i ostalih arapskih zemalja da se ugasi Al Džazira u Kataru potpuno besmislen.

Ne želimo da ulazimo u nesuglasice na političkom nivou, te stvari ostaju na njima da reše, ali mediji su suvereno pravo država i jedno od osnovnih ljudskih prava je da ljudi budu informisani – rekao je u razgovoru za Danas Nebojša Grabež, novinar i šef dopisništva Al Džazire Balkan, komentarišući jedan sa liste od 13 zahteva koje su četiri arapske države krajem prošle nedelje poslale Kataru kao uslove koje mora da ispuni da bi mu ukinule sankcije.

– Iz Katara i iz drugih izvora smo čuli da će Al Džazira nastaviti sa radom kao i do sada, što znači da će nastaviti da izveštava objektivno i nepristrasno i da neće ništa zataškavati, jer Al Džazira je uvek bila i ostaće okrenuta pojedincu i ljudskim pričama koje ne mogu drugačije da budu ispričane. Možda najbolji komentar na ovaj zahtev imao je direktor Al DŽazire English, koji je rekao da je to podjednako besmisleno kao kada bi Nemačka tražila od Velike Britanije da ugasi Bi-Bi-Si, rekao je Grabež i naglasio da Al DŽazira ima autonomnu uređivačku politiku i da neće dozvoliti da bilo koja vlada utiče na njen rad.

Podsetimo, šest arapskih zemalja obustavilo je pre tri nedelje diplomatske odnose sa Katarom, optuživši tu zemlju da destabilizuje region, kao i da podržava militantne grupe među kojima su Islamska država i Al Kaida. Katar poriče povezanost sa ovim grupama i nazvao je odluku „neopravdanom“ i „neosnovanom“. Obustavu diplomatskih odnosa je najpre pokrenuo Bahrein pa zatim i Saudijska Arabija, a ubrzo potom su se priključili i Ujedinjeni Arapski Emirati (UAE), Egipat, Jemen i Libija. Ove zemlje su obustavile avionski saobraćaj sa Katarom i Katar ervejsu zabranile pristup svom vazdušnom prostoru. Sve ovo izazvalo je veliku diplomatsku krizu u regionu.

Nakon toga je najavljeno da će Katar pokušati da putem dijaloga radi na rešavanju problema i da je Kuvajt, kao jedna od zalivskih zemalja koja nije uključena u ovaj spor, ponudio da bude posrednik u razgovorima. Na listi sankcija nalaze se desetine organizacija i 59 osoba – većinom iz Katara ili u vezi sa Katarom – koje su optužene za povezanost sa islamskim teroristima.

– Saudijski ultimatum Kataru veoma nalikuje austrougarskom ultimatumu Srbiji iz 1914. godine. Beč je tražio da mi uvedemo cenzuru i zatvorimo sve novine koje su oni proglasili neprijateljskim, i tu je Politika bila prva na liniji vatre, kao što je danas slučaj sa Al Džazirom. Od prvog dana snažno podržavam Al Džaziru, koja je nekome uvek na meti, a u ovom sukobu bih rekla da je zapravo ta medijska kuća i stvarni target cele ove operacije izolovanja Katara – rekla je za Danas Ljiljana Smajlović, bivša glavna urednica Politike.

Ona kaže da se raduje što je i Njujork tajms pružio žestoku podršku Al Džaziri i da se nada da će to pomoći da Vašington ne podrži Saudijce.

– Drago mi je i da su NUNS i NDNV osetili potrebu da tim povodom izdaju saopštenje. To je cenzura i moramo joj se suprotstaviti – kaže Smajlović.

Govoreći za Bi-Bi-Si povodom zahteva za gašenje Al Džazire, Džamal al Šajah, novinar i portparol televizije, izjavio je: „Činjenica da su tvrdnje iznele zemlje koje su direktno umešane ili u stvaranje ili u finansiranje ekstremističkih organizacija prevazilazi granice ironije.“ Al Šajah je rekao i da će osoblje nastaviti normalno da radi da bi se branila sloboda medija i „rekla istina vlastima“. Šef katarske diplomatije Al Tani je rekao da njegova zemlja neće prihvatiti nikakve „spoljne direktive“ i da „odbija da razgovara o bilo čemu u vezi s kanalom Al DŽazira jer smatra da je to unutrašnja stvar zemlje“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari