Kina najavila kontrasankcije 1Foto: Beta/AP/Carolyn Kaster

Predstavnički dom Kongresa SAD je ogromnom većinom glasova dao zeleno svetlo za predlog zakona kojim se od administracije američkog predsednika Donalda Trampa zahteva da strože reaguje zbog načina na koji se Kina ophodi prema svojoj muslimanskoj manjini u Sinđijangu, nakon čega je vrlo brzo usledila osuda iz Pekinga.

Zakon o Ujgurima iz 2019. je restriktivnija verzija predloga zakona koji je Senat usvojio u septembru. Zakonom se od Trampa zahteva da prvi put uvede sankcije članu politbiroa Komunističke partije Kine. Predsednik istovremeno teži trgovinskom sporazumu s Pekingom.

Gardijan podseća da je Tramp prošle nedelje stavio potpis na zakon kojim se pruža podrška antivladinim demonstracijama u Hong Kongu, uprkos oštrim reakcijama Kine.

Zakon o Ujgurima je u Predstavničkom domu koji je pod kontrolom demokrata usvojen sa 407 glasova, dok je jedan glas bio protiv, a njime se od američkog predsednika traži da osudi loše tretiranje muslimana i zatraži da se u Sinđijangu, regionu na severozapadu zemlje, zatvore logori.

Propisom se takođe zahteva uvođenje sankcija visokim kineskim zvaničnicima koji, kako u njemu stoji, snose odgovornost, a posebno se navodi ime sekretara Komunističke partije u Sinđijangu Čena Kvanguoa, koji je kao član politbiroa u višim ešalonima kineskog rukovodstva.

Izmenjeni predlog zakona treba da usvoji i Senat koji je pod kontrolom republikanaca pre nego što se pošalje Trampu. Bela kuća tek treba da saopšti da li će Tramp potpisati ili staviti veto na predlog zakona, koji sadrži odredbu prema kojoj predsednik može da odbaci sankcije ako utvrdi da je to u nacionalnom interesu.

Ministarstvo spoljnih poslova Kine je saopštilo da predlog zakona „na arogantan način diskredituje napore Kine da se bori protiv terorizma“, te da on označava ozbiljno mešanje u unutrašnje stvari Kine.

U saopštenju se dodaje da se situacija u Sinđijangu uopšte ne tiče „pitanja ljudskih prava, nacionalnosti ili verske pripadnosti, već pitanja borbe protiv terorizma i secesije.“

Ministarstvo je istaklo da plan SAD da iskoristi Sinđijang da „potkopa prosperitet i stabilnost regiona i ograniči razvoj Kine“ neće uspeti. „Apelujemo na SAD da odmah isprave svoje greške, spreče usvajanje predloga zakona u vezi sa Sinđijangom i prestanu da koriste pitanja koja se tiču Sinđijanga da bi se mešale u unutrašnje stvari Kine.

Kina će reagovati u skladu s razvojem situacije“, navodi se u saopštenju ministarstva spoljnih poslova u Pekingu. Kineski državni tabloid Global tajms piše, pozivajući se na analitičare, da će Peking preduzeti „snažne kontramere“.

Kina negira da su Ujguri loše tretirani i tvrdi da se u kampovima održavaju profesionalni terninzi. Ona je upozorila da će se „prikladno“ osvetiti ukoliko Čen bude bio sankcionisan.

Analitičari kažu da bi reakcija Kine na usvajanje zakona mogla da bude snažnija iako pojedini sumnjaju da će Peking ići toliko daleko da uvede zabranu viza onima koji su naklonjeni američkom državnom sekretaru Majku Pompeu, koji je način na koji se Kina ophodi prema Ujgurima nazvao „mrljom veka“, te je više puta bio na meti osude Pekinga.

Peking će uskoro objaviti spisak takozvanih nepouzdanih entiteta i uvesti sankcije onima koji ugrožavaju interese Kine, naveo je na Tviteru Global tajms.

Kako se navodi, Kina će ubrzati proces izrade spiska jer će predlog zakona koji je usvojen u Predstavničkom domu SAD „ugroziti interese kineskih firmi“, a „relevantni“ američki entiteti će biti na spisku Pekinga.

Kris Smit, kongresmen iz redova republikanaca, rekao je da je delovanje Kine u „koncentracionim logorima modernog doba“ u Sinđijangu „bezobzirno represivno“, što uključuje „masovno stavljanje u pritvor miliona ljudi, u razmerama kakve nisu viđene od Holokausta“.

Nensi Pelosi, predsedavajuća Predstavničkog doma koja je pripadnica Demokratske stranke, rekla je da tretman Ujgura prema Kini predstavlja „uvredu kolektivne svesti sveta.“

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari