Kina u danu izgubila skoro 400 milijardi dolara 1Foto: EPA-EFE/ JEROME FAVRE

U Vuhanu je za samo deset dana započeta i završena izgradnja bolnice sa 1.000 kreveta namenjena samo za obolele od korona virusa, dok su u ubrzanoj izgradnji i drugi zdravstveni kapaciteti za ove namene.

Aerodromi su zatvoreni, kao i železničke linije. Radnicima u fabrikama je produžen odmor zbog lunarne Nove godine i do 10. februara, a strane kompanije su privremeno zatvorile svoja predstavništva.

Uporedo sa borbom sa virusom, kineske vlasti se bore i da ublaže ekonomske efekte epidemije.

Nakon sedam dana Kina je juče otvorila svoje berze i omogućila trgovinu akcijama kineskih kompanija.

To je koštalo 393 milijarde dolara u smanjenju berzanske vrednosti listiranih kompanija.

Naime, u prvom danu trgovanja vrednost indeksa na Šangajskoj berzi pala je za 7,7 odsto, a indeks berze u Šenženu smanjen je za 8,5 odsto.

Akcije oko 2.500 kompanija su zabeležile maksimalni dnevni pad vrednosti od 10 odsto.

Narodna banka Kine pokušala je da predupredi pad berze, ali i ekonomije koji se predviđa za ovaj kvartal, upumpavanjem oko 173 milijarde dolara dodatne likvidnosti u sistem, mada je u neto iznosu ponuda novca povećana za oko 22 milijarde dolara, dok je ostatak refinansiranje prethodno emitovanog novca u repo operacijama.

Centralna banka je takođe smanjila i referentnu kamatnu stopu za 0,1 odsto u nameri da pokrene ekonomsku aktivnost.

Kineske vlasti ništa ne prepuštaju slučaju pa su pokrenule mere i da povećaju likvidnost u privredi u slučaju odliva kapitala iz zemlje.

Kineska regulatorna komisija za hartije od vrednosti i centralna banka najavile su da će ohrabriti brokere da emituju nove serije specijalnih i korporativnih obveznica kako bi pojačali likvidnost finansijskih tržišta.

Komisija za hartije od vrednosti će omogućiti kompanijama koje su založile akcije za dug da produže rok za vraćanje duga za šest meseci u provinciji Hubei u kojoj se pojavio virus i tri do šest meseci kompanijama iz drugih provincija.

Takođe će se pomoći i kompanijama kojima pristižu obveznice na naplatu.

Ovo su dosadašnji (merljivi) troškovi izbijanja epidemije korona virusa za Kinu, mada će se tek videti da li će efekti epidemije biti kratkoročni i privremeni kao što poručuju kineski zvaničnici ili će uticati na smanjenje BDP-a Kine u prvom tromesečju za čak dva procentna poena kako procenjuju neki zapadni ekonomisti, što bi značilo oko 62 milijarde dolara izgubljenog rasta.

Ovaj pad vrednosti berzanskih indeksa je najveći u poslednje četiri godine, a zajedno sa kineskim finansijskim tržištima pala je i vrednost juana prema dolaru, kao i vrednost berzi u Šangaju na kojima se trguje robom i mineralima.

Takođe, udarac su osetile i regionalne berze, kao što je tokijska ili australijska.

U saopštenju kineska centralna banka navodi da je sunovrat na berzama posledica iracionalnih elemenata, pa čak i panike, čiji je okidač sindrom krda pokrenut medijskim objavama nakon zatvaranja berze 24. januara.

Kina je juče optužila Vašington da umesto da pomogne oko zauzdavanja virusa širi paniku zabranama putovanja i evakuacijom američkih državljana, iako je Svetska zdravstvena organizacija saopštila da nema razloga za zabrane putovanja i trgovine.

Ipak, lanac kafeterija Starbaks je zatvorio više od polovine od 4.000 radnji u Kini, dok je Epl zatvorio sve svoje prodavnice.

Takođe i fabrike Fokskona, Tojote, i Folksvagena, kao i radnje lanca brze hrane Mekdonalds su zaustavile rad u celoj Kini.

Za sada su najviše pogođeni transport i turizam u Kini s obzirom da je epidemija sprečila putovanja tokom prolećnog odmora, a zatvoreni su i bioskopi kako bi se sprečilo širenje zaraze.

Zbog ovoga i maloprodaja i ugostiteljstvo trpe veliki finansijski udarac, ali kineski stručnjaci očekuju potpun oporavak u roku od jednog do tri meseca nakon što se reši problem virusa.

Prema prekjučerašnjim podacima zabeleženo je 17.205 obolelih i 361 smrt u Kini, a zabeležen je i jedan smrtni slučaj. Istovremeno 475 ljudi je otpušteno iz bolnica nakon što su se oporavili.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari