Koje su glavne greške ruske vojske od početka sukoba u Ukrajini? 1Foto: Shutterstock

Rusija ima jednu od najvećih i najmoćnijih oružanih snaga na svetu, ali to nije bilo očigledno u početnim fazama invazije na Ukrajinu, piše BBC:

Mnogi vojni analitičari na Zapadu bili su iznenađeni dosadašnjim ruskim učinkom na bojnom polju, a jedan ga je opisao kao „tmuran“.

Čini se da je ruski vojni napredak uglavnom zastao i neki se sada pitaju da li Rusija može da se oporavi od gubitaka koje je pretrpela.

„Rusi očigledno nisu postigli svoje ciljeve i verovatno neće na kraju dana“, rekao je visoki vojni zvaničnik NATO-a za BBC.

Šta je pošlo naopako? Novinar redakcije BBC razgovarao je sa visokim zapadnim vojnim oficirima i obaveštajnim zvaničnicima o greškama koje je Rusija napravila.

Pogrešne pretpostavke

Prva greška Rusije bila je potcenjivanje snage otpora i sposobnosti manjih oružanih snaga Ukrajine.

Rusija ima godišnji budžet za odbranu od više od 60 milijardi dolara, u poređenju sa potrošnjom Ukrajine od nešto više od 4 milijarde dolara.

U isto vreme, Rusija, i mnogi drugi, izgleda da su precenili sopstvene vojne snage. Predsednik Putin je krenuo u ambiciozan program modernizacije svoje vojske, a možda je i on poverovao u sopstvenu reklamu.

Visoki britanski vojni zvaničnik rekao je da je veći deo ruskih investicija potrošen na njen ogroman nuklearni arsenal i eksperimentisanje, uključujući razvoj novog oružja kao što su hipersonične rakete.

Rusija je navodno napravila najnapredniji tenk na svetu – T-14 Armata. Ali dok je viđen na moskovskoj Paradi pobede na Crvenom trgu, nestao je u borbi.

Većina onoga što je Rusija poslala na teren su stariji tenkovi T-72, ​​oklopni transporteri, artiljerija i raketni bacači.

Na početku invazije Rusija je imala jasnu prednost u vazduhu, jer su borbeni avioni, koji su se kretali blizu granice, brojčano nadmašili ukrajinske vazdušne snage za više od tri prema jedan.

Većina vojnih analitičara pretpostavljala je da će invazijska sila brzo steći superiornost u vazduhu, ali nije.

Ukrajinska protivvazdušna odbrana se i dalje pokazuje efikasnom, ograničavajući rusku sposobnost manevrisanja.

Moskva je takođe pretpostavila da će njene specijalne snage igrati važnu ulogu, pomažući da se zada brz, odlučujući udarac.

Visoki zapadni obaveštajni zvaničnik rekao je za BBC da Rusija misli da bi mogla da rasporedi lakše jedinice i „da eliminiše mali broj branilaca i to bi bilo to“.

Ali, u prvih nekoliko dana, njihov helikopterski napad na aerodrom Hostomel, nedaleko od Kijeva, odbijen je, uskraćujući Rusiji vazdušni most za dovođenje trupa, opreme i zaliha.

Umesto toga, Rusija je morala da transportuje svoje zalihe uglavnom drumskim putem. Ovo je stvorilo saobraćajne gužve i tačke gušenja koje su laka meta za ukrajinske snage i izvršenje zasede.

Neki teški oklopi su sleteli sa puta, samo da bi se zaglavili u blatu, pojačavajući sliku vojske koja se „zaglavila“.

U međuvremenu, ruska duga oklopna kolona sa severa, koju su usnimili sateliti, još uvek nije uspela da opkoli Kijev.

Najznačajniji napredak je došao sa juga, gde su bili u mogućnosti da koristi železničke linije za snabdevanje svojih snaga. Britanski ministar odbrane Ben Volas rekao je za BBC da su snage predsednika Putina „izgubile zamah”.

„Oni su zaglavljeni i polako, ali sigurno, snose značajne žrtve“, rekao je on.

Gubici i nizak moral

Rusija je okupila oko 190.000 vojnika za ovu invaziju i većina njih je već stupila u službu. Ali, oni su već izgubili oko 10 odsto te snage.

Ne postoje pouzdani podaci o razmerama ruskih ili ukrajinskih gubitaka. Ukrajina tvrdi da je ubila 14.000 ruskih vojnika, iako SAD procenjuje da je verovatno polovina tog broja realna.

Zapadni zvaničnici kažu da takođe postoje dokazi o opadanju morala među ruskim borcima, a jedan od vojnika je rekao da već sad oseća „veoma, veoma, nizak“ stepen volje. Drugi je rekao da je trupama „hladno, da su umorni i gladni“ jer su nedeljama čekali u snegu u Belorusiji i Rusiji, pre nego što su dobile naređenje za invaziju.

Rusija je već bila prinuđena da traži dodatne trupe kako bi nadoknadila svoje gubitke, uključujući premeštanje rezervnih jedinica sa istoka zemlje i Jermenije.

Zapadni zvaničnici veruju da je takođe „velika verovatnoća“ da će se strani vojnici iz Sirije uskoro pridružiti borbi, zajedno sa plaćenicima iz tajne Vagnerove grupe.

Visoki vojni zvaničnik NATO-a rekao je da je to znak da se „grebe po dnu bureta“.

Snabdevanje i logistika

Rusija se mučila sa osnovnim stvarima. Postoji stara vojna izreka da amateri pričaju o taktici dok profesionalci uče logistiku. Postoje dokazi da Rusija tome nije posvetila dovoljno pažnje.

Oklopne kolone su ostale bez goriva, hrane i municije. Vozila su se kvarila i ostavljana su napuštena, a zatim odvlačena ukrajinskim traktorima.

Zapadni zvaničnici takođe veruju da Rusiji možda ponestaje neke municije. Već je ispalio između 850 i 900 precizne municije dugog dometa, uključujući krstareće rakete, koje je teže zameniti od nevođenog oružja.

Američki zvaničnici su upozorili da se Rusija obratila Kini za pomoć da im nadomesti neke od nedostajućih potrepština.

Nasuprot tome, postojao je stalan priliv oružja koje je Zapad isporučio u Ukrajinu, što je podstaklo njen moral.

SAD su upravo objavile da će obezbediti dodatnih 800 miliona dolara podrške za odbranu.

Pored više protivtenkovskih i protivvazdušnih raketa, očekuje se da će uključiti i mali dron „kamikaze“, razvijen u SAD-u, koji se može nositi u rancu pre nego što se lansiran kako bi isporučio mali eksploziv na ciljeve na terenu.

Zapadni zvaničnici i dalje upozoravaju da bi predsednik Putin mogao da se „udvostruči u pogledu veće brutalnosti“.

Kako kažu, on još uvek ima dovoljno moći da bombarduje ukrajinske gradove „značajan vremenski period“.

Uprkos neuspesima, jedan obaveštajni zvaničnik je rekao da je malo verovatno da će neko uspeti da odvrati Putin od njegovih namera, te da je realniji scenario da će umesto toga eskalirati.

Verovatno će ostati uveren da Rusija može vojno da pobedi Ukrajinu.

I dok su ukrajinske snage pokazale žestok otpor, taj isti zvaničnik je upozorio da bi bez značajnih zaliha i one mogle „na kraju da budu potrošene u smislu municije i brojeva“.

Šanse su možda bolje nego kada je rat počeo, ali izgleda da su i dalje nagomilane protiv Ukrajine.

Sve vesti u vezi sa krizom na istoku Evrope možete pratiti na posebnoj stranici o sukobu Ukrajine i Rusije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari