Kolumbijci nisu izabrali predsednika u prvoj rundi glasanja 1Foto: EPA-EFE/Mauricio Duenas Castaneda

U prvom krugu predsedničkih izbora koji su u nedelju održani u Kolumbiji nijedan kandidat nije osvojio dovoljan broj glasova da pobedi, a u drugom krugu će se nadmetati dva suparnika sa suprotnih krajeva političkog spektra, što bi moglo da ima posledice po mirovni sporazum kojim je nakon više od 50 godina okončan oružani sukob sa levičarskim pobunjenicima.

Ivan Duke, desničar i bivši senator koji se snažno protivi mirovnom sporazumu, osvojio je najveći broj glasova sa 39 odsto, ali nije uspeo da dostigne 50 procenata koliko je neophodno da bi pobedio u prvom krugu. On će se u drugom krugu 17. juna suočiti sa Gustavom Petrom, bivšim levičarskim gerilcem i nekadašnjim gradonačelnikom Bogote, koji je osvojio 25 odsto glasova u nedelju. Petro je prvi progresivni kandidat u Kolumbiji u poslednjih nekoliko generacija i očekivalo se da će dobiti veći broj glasova. Ali, treći kandidat, bivši gradonačelnik Medelina Serhio Fahardo, odvukao je podršku njegovih glasača i osvojio 23 odsto glasova. Ostaje se da vidi da li će Fahardo podržati Petra u drugom krugu, što bi moglo da bude jedan od ključnih faktora za izbor novog predsednika Kolumbije. Preostala dva kandidata, German Vargas Leras i Umberto de la Kale, nisu uspeli da osvoje ni 10 odsto glasova.

Izbori održani u nedelju su prvi predsednički izbori u Kolumbiji od kako je postignut mirovni dogovor izme|u vlade i levičarske pobunjeničke grupe Revolucionarne oružane snage Kolumbije (Fark). Ovim sporazumom je 2016. godine zvanično okončan pet decenija dug rat, tokom kojeg je ubijeno više od 220.000 ljudi, a oko sedam miliona je raseljeno. Sporazum sa Farkom je sklopio odlazeći predsednik Huan Manuel Santos, kojem je za to dostignuće dodeljena Nobelova nagrada za mir.

Petrova pobeda bi bila garancija za kontinuitet mirovnog procesa, dok je Duke najavio njegove izmene, izazvavši zabrinutost da bi se mnogi demobilisani borci Farka u tom slučaju pridružili manjim naoružanim grupama. Nekoliko naoružanih grupa je još uvek aktivno, uključujući i Vojsku nacionalnog oslobođenja čije mirovne pregovore sa vladom Duke kritikuje.

Petro, koji je bio član sada raspuštene gerilske grupe M-19, u predizbornoj kampanji je obećavao besplatno obrazovanje za sve građane i preusmeravanje ekonomije sa nafte na poljoprivredu. Duke ima podršku bivšeg predsednika Alvara Uribea, koji je ostao moćna ličnost u kolumbijskoj politici i poznat je po oštrim kritikama mirovnog sporazuma. Dukeovo predizborno obećanje je bilo da će razbiti naoručane grupe, upozoravajući da bi u slučaju pobede levičara Kolumbija krenula putem Venecuele, u kojoj vlada ozbiljna ekonomska kriza.

Pošto je na pojedinim predizbornim doga|ajima došlo do incidenata, za održavanje reda i mira na izborima je bilo angažovano oko 155.000 vojnika i policajaca. Iako je Petro ranije upozoravao na mogućnost da dođe do prevare na izborima, njegov pokret Kolumbija po meri čoveka (Human Colombia) je u subotu objavio da su „donekle smireni“ zahvaljujući prisutnosti međunarodnih promatrača na izborima, uključujući i dvojicu iz Evropske unije. Santos je procenio da je izbore nadziralo više od 300 promatrača, izrazivši želju da budu najsigurniji i najtransparentniji u istoriji Kolumbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari