"Konzervativac iz moćne političke porodice": Ko je Kirjakos Micotakis, novi-stari premijer Grčke? 1Foto: EPA-EFE/ FRANCISCO SECO POOL

Aktuelni grčki premijer i konzervativni lider Kirjakos Micotakis pobedio je rivala levog centra na drugim parlamentarnim izborima u poslednjih mesec dana i istakao da ima „snažan mandat“ da brže nastavi sa reformskom politikom.

Prema 99,67 odsto prebrojanih glasova, Micotakisova partija Nova demokratija osvojila je u nedelju 40,55 odsto glasova, a opoziciona Siriza 17,84 odsto.

Micotakis (55) je juče zvanično od predsednice Grčke Katerine Sakelaropulu dobio mandat za formiranje vlade, a potom je položio zakletvu kao premijer i predstoji da imenuje novi kabinet koji će dužnost preuzeti već danas.

Nova Demokratija je i na izborima krajem maja ostvarila bolji rezultat od Sirize, ali su raspisani novi izbori jer nije formirana parlamentarna većina, podseća BBC na srpskom.

„Moj cilj je bio da obezbedim stabilnu vladu s parlamentarnom većinom. Obavezao sam se da ću sprovesti velike, neophodne reforme u naredne četiri godine i imam jak mandat da to uradim“, rekao je on tokom sastanka sa predsednicom koji je emitovan na televiziji.

Micotakis je sa Sakelaropulu razgovarao o „iznenađujućem“ ulasku manjih partija u parlament, koji će sada činiti osam stranaka. Među novim strankama u Skupštini su jedna krajnju desničarska i jedna ultrareligijska stranka.

„Mislim da je naša demokratija dovoljno zrela da se nosi sa bilo kakvim privremenim turbulencijama“, rekao je Micotakis.

Micotakis, koji je rođen u moćnoj političkoj porodici, zaslužan je za stabilizaciju grčke privrede i rast posle ozbiljne dužničke krize tokom koje su tri puta intervenisale i međunarodne finansijske institucije, piše BBC na srpskom.

Stekao je reputaciju lidera otpornog na krize, pošto je politički preživeo nekoliko velikih prošle godine, među kojima su bili smrtonosna železnička nesreća i afera sa prisluškivanjem, nakon koje su otpušteni šef bezbednosnih službi Grčke i njegov nećak, šef kabineta premijera.

Očekuje se da će ubzo položiti zakletvu kao novi-stari premijer.

Grčke novine pozdravile su rezultat kao „istorijsku pobedu“, a Ta Nea je na svojoj naslovnoj strani napisala: „Misotakisova apsolutna dominacija, bez protivnika“, piše hrvatski N1.

 

Kirijkos Micotakis je rođen u Atini 4. marta 1968. godine.

Njegov otac je bivši grčki premijer i predsednik Nove demokratije Konstantinos Micotakis.

U vreme Micotakisovog rođenja, njegova porodica je bila u kućnom pritvoru grčke vojne hunte, koja je njegovog oca proglasila “personom non grata”.

Kada je imao šest meseci, porodica je pobegla u Tursku uz pomoć turskog ministra spoljnih poslova Ihsana Sabrija Čaglajangila.

Nakon nekog vremena, preselili su se iz Turske u Pariz i čekali do 1974. da se vrate u Grčku nakon što je demokratija obnovljena.

Micotakis je prvih šest meseci svog života opisao kao “politički zatvor”.

Na Atinskom koledžu diplomirao je 1986.

Od 1986. do 1990. pohađao je američki Univerzitet Harvard i diplomirao društvene nauke, dobivši nagradu Hups.

Kasnije je njegova završna teza objavljena kao knjiga pod nazivom „Zamke spoljne politike“.

Od 1992. do 1993. godine pohađao je Univerzitet Stanford, stekavši diplomu iz međunarodne politike Ford Dorsei.

Od 1993. do 1995. pohađao je poslovnu školu Harvard.

Za predsednika političke partije Nova demokratija, nasledivši Joanisa Plakiotakisa (prelaznog predsednika) izabran je 10. januara 2016.

Imao je skoro četiri odsto više glasova u odnosu na protivkandidata Vangelisa Meimarakisa.

Micotakis je mlađi brat bivše ministarke spoljnih poslova i nekadašnje gradonačelnice Atine Dore Bakojani.

On je zet pokojnog Pavlosa Bakojanisa, koga je teroristička grupa ubila 17. novembra 1989. godine i ujak Kostasa Bakojanija, bivšeg regionalnog guvernera Centralne Grčke i sadašnjeg gradonačelnika Atine.

Micotakis je oženjen Marevom Grabovskom, investicionom bankarkom britanskih, grčkih, poljskih i egipatskih korena.

Imaju troje dece, Sofiju, Konstantina i Dafnu.

Pored grčkog, Micotakis govori engleski, francuski i nešto nemački.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari