Korona uništava "posao" meksičkih kartela 1Foto: EPA/STR

Zatvorene granice i ograničenje vazdušnog saobraćaja doveli su do eksplozije cena droge. To osećaju narko-karteli kojima nedostaje i sirovina za sintetičke droge. Zato se povećava broj pljački i borbi za teritoriju.

Nema onoga što se ne može naći na pijaci Tepito, kažu Meksikanci. Odeća poznatih firmi, monitori i televizori, igračke, naočare, dronovi, mobilni telefoni, samo su mali deo onoga što se može kupiti u najvećoj prodavnici pod vedrim nebom u Meksiko-sitiju. Većina tih stvari su kineske kopije zapadnih proizvoda, a „ispod tezge“ se prodaju droga i oružje.

Lavirint uličica i štandova se nalazi pod kontrolom organizovanog kriminala. Banda koja trenutno tamo vodi glavnu reč zove se „Union tepito“. Onaj ko hoće tamo da prodaje, plaća toj bandi „taksu“. Već i na taj način kriminalci nedeljno prihoduju stotine hiljada pezosa.

Cene bez konkurencije

Jer, u Tepitu se proizvodi prodaju bez garancije i fiskalnih računa. Zato su cene toliko povoljne da se između tezgi stalno tiskaju nepregledne gomile kupaca.

Sada je kupaca neuporedivo manje, a i isporuke iz Kine već dva meseca kasne. „Naši posrednici su morali da obustave letenje za Kinu, pa više nemamo mnogo robe i umesto nje prodajemo domaće i američke proizvode“, rekao je za TV Televisa prodavac tašni Edson Navaro

Prodaja je pala za 50 odsto. No, kriminalni klan i dalje traži od prodavaca „kiriju“, pa su prodavci u teškoj krizi. Kriminalci su počeli sa kidnapovanjima i ubijanjem onih koji im ne plaćaju redovnu sumu. Prema medijskim izveštajima, jedna grupa trgovaca se obratila gradskoj upravi i zatražila da ih štiti nacionalna garda.

Zapela je i isporuka droge iz Kine

Korona-virus je zaustavio i isporuke hemikalija iz Kine – onih koje služe za proizvodnju sintetičkih droga, posebno fentanila koji je zamena za opijum. Kineska provincija Hubei je bila jedan od velikih centara za poslove sa drogom. Prema izveštaju portala „Insajt krajm“, taj problem je pogodio pre svega velike kartele: Sinaloa i Halisko nueva generasion (CJNG).

List Riodose piše da je vođa kartela Sinaloa, Majo Zambada, naredio da se drastično povećaju cene sintetičkih droga. Tako pola kilograma metamfetamina poznatijeg kao kristal met, košta 567 umesto dosadašnjih 95 evra.

Šverc droge u SAD je takođe delom prekinut. „Pre pet dana smo poslednji put preneli nešto, i to samo tri kilograma. Imamo dogovore sa graničnom policijom i naši šverceri znaju koje prelaze moraju da koriste. Ali, sada su mnogi prelazi zatvoreni, pa je posao postao rizičniji“, rekao je za internet-portal Blogdelnarko jedan švercer iz Meksikalija.

Manje letova, više kontrole

Pošto je ukinuto mnogo letova iznad Latinske Amerike, organi bezbednosti mnogo lakše na radarima prepoznaju švercerske avione. Tako je, na primer, pre nekoliko dana u Hondurasu lociran mali avion natovaren drogom koji je morao da prinudno sleti – dolazio je iz Kolumbije a bio je prijavljen kao ambulantno vozilo.

Portal Insajt krajm piše da je virus stavio kartele na tešku probu. „Velike organizacije poput CJNG koje operišu u mnogim privrednim granama i regionima lakše podnose teškoće i recesiju“, piše tamo.

Iako nasilja više nema u udarnim vestima, ono se nije smanjilo. Prošlog utorka je ubijena jedna novinarka iz Verakruza. Od uvođenja karantina 23. marta ubijeno je, prema zvaničnim informacijama, 646 ljudi. Prošle godine je bilo u proseku 95 ubistava dnevno.

Proteklih nedelja se povećao i broj pljački. U saveznim državama Gereru i Mičoakanu, ponovo su se rasplamsale borbe bandi za teritoriju. Eksperti smatraju da će sada biti više međusobnih obračuna klanova i više pljački i provala.


Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari