Lekari Severne Makedonije traže dodatne mere da bi se sprečio kolaps sistema 1Foto: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Lekarska komora Severne Makedonije pozvala je danas građane da prepoznaju ozbiljnost situacije sa kovidom-19, a državu da uvede dodatne restriktivne mere za sprečavanje širenja pandemije kako bi se izbegao kolaps zdravstvenog sistema.

„Apelujemo na Komisiju za zarazne bolesti da ozbiljno uzme u vid uvođenja dodatnih restriktvnih mera i protokola. Svesni smo da su te mere krajnje nepopularne, ali smatramo da je njihovo usvajanje više nego potrebno zbog održivosti bolničkih kapaciteta i očuvanja javnog zdravlja i zdravstvenih profesionalaca“, navela je u saopštenju lekarska komora.

U Severnoj Makdoniji su trenutno kao mere sprečavanja širenja epidemije na snazi ograničenje rada ugostiteljskih objekata do 21.00, policijski čas od 22.00 do 5.00, zabranja okupljanja više od četri osobe, kao i nošenje maski i držanje distance.

Lekarska komora ističe da podaci Instituta za javno zdravlje Severne Makedonije ukazuju da treći talas virusa uveliko uzima maha i da se dnevno registruje više od 1.000 obolelih, kao i da je samo od 1. marta broj aktvnih slučajeva sa 8.369 porastao na 12.819.

„Paralelno raste i broj pacijenta koji zbog ozbiljnosti zdravstvenog stanja i komplikacija povezanih sa kovidom-19 imaju potrebu za bolničkim lečenjem. Kapaciteti su skoro ispunjeni, svakodnevno tražimo dodatni krevet za teško bolesne“, navode iz tog lekarskog udruženja.

Veliki problem za održavanje zdravstvenog sistema, kako se ističe, predstavlja i smanjenje broja aktivnih zdravstvenih radnika, jer i medju njima raste broj zaraženih i onih koji su u samoizolaciji.

„Dodatno se suočavamo i sa premorenošću, jer epidemija traje jako dugo. Veliki deo kadra u kovid centrima radi po sistemu rotacije, a mnogi zdravstveni radnici nisu koristili godišnji odmor“, navodi se u saopštenju Lekarske komore Severne Makedonije.

Ističe se i da u uslovima smanjenog broja zdravstvenih radnika i nepostojanja načina da se on u kratkom roku poveća, postaje jasno da manji broj lekara, medicinskih sestri i bolničara treba da se brine za značajno povećan broj pacijenta, što neminovno utiče na kvalitet zdravstvene nege koja se dobija.

„Pozivamo gradjane da prepoznaju ozbiljnost situacije u kojoj se nalazimo koja je izazvana širenjem kovida 19 i da zajedničkim doprinosom i delovanjem pomognu lekarima u borbi za zaštitu individualnog i kolektivnog zdravlja, jer je to jedini način da se spreči dalje širenje tog virusa i da se izbegne kolaps zdravstvenog sistema“, navodi se u saopštenju Lekarske komore Severne Makedonije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari