Mariupolj - grad koji je postao simbol aktuelnog rata u Ukrajini 1foto wikipadia

Mariupolj, važna luka i grad nalazi se desetak kilometara od Azorskog mora, osnovan je 1778. godine kao Pavlovsk, na mestu nekadašnjeg kozačkog logora.

Kako piše Britanika, preimenovan je u Mariupolj 1779. u čast Marije Fjodorovne, druge žene ruskog prestolonaslednika Pavla.

Stanovništvo grada brzo raste nakon što je 1780. naseljen veliki broj Grka sa Krimskog poluostrva. Ekonomski počinje da se razvija 1882. kada je povezan železnicom sa basenom Donjeca i postaje regionalni centar.

Grad je preimenovan u Ždanov 1948. po Andreju Aleksandroviču Ždanovu, visokom funkcioneru Komunističke partije koji je tamo rođen. Raniji naziv grada, Mariupolj, vraćen je 1989. Mariupolj je ekonomski razvijen grad u kome se proizvode ugalj, čelik, mašine i žito.

To je baza ribarske flote, a izdubljeni kanal vodi do otvorenog mora. Mariupolj ima velike železare i prateće koksohemijske i mašinske radove; druge industrije su uključivale popravku brodova, konzerviranje ribe i mlevenje brašna.

U gradu postoji i metalurški institut. Broj stanovnika ipak konstantno pada i Britanika procenjuje da je prošle godine u gradu živelo oko 430 hiljada stanovnika.

Poznata je Bitka za Mariupolj, oružani sukob koji se u maju i junu 2014. godine, odigrao tokom rata na istoku Ukrajine, kada su proruski separatisti otcepili oblasti Donjeck i Lugansk.

Separatisti “Donjecke narodne republike” pokušali su da zauzmu i Mariupolj i u tome su uspeli aprila 2014. Usledile su borbe u kojima je spaljena policijska stanica, a ukrajinske snage povukle, početkom maja. Do obrta dolazi 16. maja kada se radnici železare, zajedno sa proukrajinskim snagama uključuju u borbu protiv separatista.

U borbi za Mariupolj tada su se istakli i pripadnici zloglasne ekstremno desničarske jedinice “Azov”. Rusima je očigledno ne samo iz strateških već i emotivnih razloga važno da osvoje ovaj grad. Čak ukoliko od njega ostanu samo ruševine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari