Milion evra za informaciju o ubistvu slovačkog novinara 1 Istraživao "Panamske papire": Jan Kučijak Foto: Fonet-AP

Onome ko dostavi informaciju ko je ubio novinara Jana Kučijaka (27) biće isplaćeno milion evra, obećao je slovački premijer Robert Fico.

Šef slovačke vlade je, na konferenciji za novinare, stojeći pored gomile novčanica, obećao pozamašnu svotu u zamenu za vrednu informaciju.  Novinar i njegova devojka Martina Kušnirova pronađeni su mrtvi u njegovoj porodičnoj kući u nedelju, ali se veruje da su ubijeni tri dana ranije. Nekoliko listova u Slovačkoj objavili su poslednji, nedovršeni članak ubijenog novinara koji povezuje italijansku mafiju sa političkom korupcijom na visokom nivou. Slovačka štampa spekuliše o motivima ovog zločina koji je šokirao zemlju. Kučijakove kolege u medijima su istakli da vlasti ne bi trebalo da gledaju dalje od njegovog poslednjeg teksta. U nedovršenom članku, ubijeni novinar je naveo da su biznismeni u istočnoj Slovačkoj povezani sa zloglasnom kalabrijskom Ndrangeta mafijom, te da su proneverili strukturne fondove EU. Takođe je napisao da ta mafija ima političke veze u Slovačkoj.

Prethodno je u medijima objavljeno da je Marija Toroskova, visoka savetnica Fica bila je među onima koji su dali svoj iskaz. „Ne povezujte nevine ljude bez ikakvih dokaza sa dvostrukim ubistvom“, kazao je Fico novinarima. „To je prevršilo svaku meru. Nije više smešno“.
Tokom konferencije za novinare, Fico se žalio na „političku zloupotrebu tragedije“ pošto su opozicioni političari održali konferenciju za novinare dovodeši u vezu vladajuću partiju Smer sa ubistvima. Opozicione grupe pozvale su na nove antikorupcijske proteste u glavnom gradu Bratislavi.

Visoki policijski zvaničnik Tibor Gašpar kazao je da su ispitali 20 osoba od ponedeljka te da su u kontaktu sa kolegama iz češke i Italije u vezi sa istragom. Gašpar je potvrdio i da je policijska agencija EU Europol ponudila svoje specijaliste kao pomoć u istrazi. Prema njegovim rečima, motiv je „najverovatnije“ u vezi sa Kučijakovim istraživačkim novinarstvom i „upozorio novinare da paze šta pišu u izveštajima“. Kučijak je 9. februara objavio priču o sumnji u vezi sa poreskim prevarama u vezi sa luksuznim stambenim kompleksom u Bratislavi, zbog čega je grupa demonstranata zahtevala ostavku ministra policije Roberta Kalinjaka, koji je navodno povezan sa investitorom. Obojica osumnjičenih negirali su bilo kakvu nezakonitost.

Kučijak je protekle tri godine radio za aktuality.sk, onlajn redakciju švajcarsko-nemačke medijske kompanije Axel Springer Ringier. On, kao i njegova prošle godine ubijena koleginica, malteška novinarka Dafne Karuana Galicija, radili su na dokumentima u vezi sa aferom „Panamski papiri“.

Ostavka ministra zbog ubistva

Ministar kulture Slovačke Marek Madarič, dugogodišnji saveznik premijera Roberta Fica, podneo je ostavku nakon ubistva istraživačkog novinara. „Iskreno govoreći, kao ministar kulture ne mogu da podnesem da jedan novinar bude ubijen za vreme mog mandata“, rekao je Madarič na konferenciji za novinare koju je emitovala televizija, prenele su agencije.

S. D.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari