“Naše oružje su kompjuteri“: Kako Ukrajinci žele da steknu prednost na bojištu? 1EPA-EFE/GEORGE IVANCHENKO

U neupadljivoj poslovnoj zgradi na periferiji Zaporožja, ukrajinski vojnici usavršavaju ono za šta su verovali da će biti odlučujuće oružje u njihovim naporima da odbiju rusku invaziju, piše Gardijan.

Zove se “Delta”, softverski paket koji su razvili ukrajinski programeri kako bi svojim oružanim snagama dali prednost u nadmetanju koja strana može jasnije da vidi bojno polje i stoga predvidi poteze neprijateljskih snaga i brže i preciznije ih udari.

Dok mnoge scene iz rata u Ukrajini izgledaju kao povratak na Prvi svetski rat, sa blatnjavim mrežama rovova i razorenim pejzažima, sukob je i poligon za testiranje budućnosti ratovanja, gde informacije i njihovo širenje u obliku koji je trenutno upotrebljiv vojnicima će biti kritični za pobedu ili poraz.

Kompjuterski stručnjak u Centru za inovacije i razvoj odbrambenih tehnologija pri ukrajinskom Ministarstvu odbrane – Vitalij, rekao je da Ukrajina ima prirodnu prednost jer je imala mlađu, manje hijerarhijsku političku kulturu.

U neupadljivoj poslovnoj zgradi na periferiji Zaporožja, ukrajinski vojnici usavršavaju ono za šta su verovali da će biti odlučujuće oružje u njihovim naporima da odbiju rusku invaziju, piše Gardijan.

„Najveće razlike između ruske i ukrajinske vojske su horizontalne veze između jedinica“, rekao je Vitalij.

U kompletu kancelarija u Zaporožju nalazi se jedan od šest „centara za podizanje svesti o situaciji“ koje su ukrajinske oružane snage postavile na različitim frontovima. U Donbasu se uspostavlja sedmi.

Lokalitet u Zaporožju morao je više puta da se seli iz bezbednosnih i logističkih razloga.

Ovog meseca bi trebalo da bude prebačen u prilagođenu kuću pod zemljom.

Delta je prvi put predstavljena državama članicama NATO-a krajem oktobra, a razvili su je “Aerorozvidka” koderi 2015. godine.

Kancelarija na jednom kraju glavnog hodnika pretvorena je u radionicu za bespilotne letelice u kojoj su dva inženjera radila na usavršavanju mehanizma za oslobađanje bombe koji se aktivira svetlom.

Na drugom kraju kancelarije nalazilo se odeljenje za obaveštajne poslove otvorenog koda (Osint), gde su mladiči “listali” po mnoštvu postova ruskih regruta na društvenim mrežama i iz njih izvlačili informacije o datumu i lokaciji. Rezultate su slali “Delti”.

Drugi glavni kanali informacija koji teku u Deltu potiču od satelitskih snimaka koje su dostavili NATO partneri.

Oni su obezbedili osnovu za mapu bojnog polja; snimci dronom, koji se postavljaju svakodnevno, fotografije i informacije koje je obezbedila mreža doušnika iza ruskih linija.

Sve te informacije su ugrađene u slojeve na mapi bojnog polja Delta, koja se održava uživo i dostupna vojnim korisnicima putem satelitskih komunikacija Starlink.

Svakog dana, svaki centar za svest o situaciji sastavlja sažetak najnovijih dešavanja u svom sektoru, a u 18.00 sati održava se brifing uživo u kojem se sumiraju i diskutuju zaključci, piše Gardijan.

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta “Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.

“Naše oružje su kompjuteri“: Kako Ukrajinci žele da steknu prednost na bojištu? 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari