Nije Tramp to tako mislio 1Foto: EPA-EFE/ JIM LO SZALZO

Samo dan pošto je predsednik SAD Donald Tramp „zveckao oružjem“ Iranu, pojedini republikanci u Senatu ustali su da ga brane i pravdaju.

„Za sve je kriva predsednikova ratoborna retorika, nije on mislio tako, Tramp ne želi rat, a ni mi ga ne želimo“, čulo se iz republikanskih redova. Ne dele svi takve pacifističke stavove u republikanskim klupama – tvrđa struja itekako zagovara agresivniji pristup prema Iranu smatrajući da je vojni sukob neizbežan. Ipak, njihova glasna upozorenja zamagljuju činjenicu da u Republikanskom nacionalnom komitetu ne žele sukobe i da je Tramp lično veoma oprezan i nevoljan da upliće SAD u strane intervencije.

Kritičnog dana tokom brifinga u Kapitol hilu, Tramp je stekao širu podršku u Republikanskoj partiji prema ideji da pokaže snagu na Bliskom istoku. Takođe, oni su podržali i njegove mnogobrojne pretnje poput – „svaka provokacija Irana biće kraj te zemlje“.

„Bili su veoma neprijateljski nastrojeni“, kazao je Tramp novinarima u ponedeljak uveče. „Nemamo naznaka da se nešto dogodilo, ili da će se dogoditi, ali ako se to dogodi, očigledno će naići na veliku silu. Nemamo izbora“. Ako se vojna opcija ozbiljno razmotri, postoje brojni upiti i sumnje u to na koliku bi podršku naišao Tramp u svojoj stranci, prenosi portal Politico. Pojedini liberalniji umovi u Republikanskoj partiji poput senatora Renda Pola iz Kentakija i Majka Lija, republikanca iz Jute, zahtevaju da Kongres odobri eventualni vojni udar na Iran, što lideri u Republikanskom nacionalnom komitetu obično ignorišu. Ipak, veći deo mejnstrima u vladajućoj partiji, među njima i senator Mit Romni iz Jute izražavaju sumnju u akciju protiv Teherana. Mnogi su skloniji da veruju u Trampove pređašnje odluke poput one da se distancira od rata u Iraku i njegovih poteza da smanji vojno prisustvo SAD u Siriji i Avganistanu. Zaista, mnogi su okarakterisali Trampovu najnoviji retoriku prema Iranu kao „Trampov provokativni jezik iza čega se krije njegova nespremnost da napadne Iran“.

„Uvek postoji briga oko toga šta ako situacija eskalira. Zaista to ne želite da vidite. Predsednik pokušava da nas izbavi iz svakog oružanog sukoba u kojem se nalazimo. Ne mogu da zamislim da bi ušao u novi“, kaže republikanska senatorka Šejli Mur Kapito iz Zapadne Virdžinije.

Kongres je pun jastrebova, uglavnom republikanaca, ali i pojedinaca u Demokratskoj partiji. Postoje partijske podele i povodom pitanja nacionalne bezbednosti koje su sve vidljivije u proteklih nekoliko godina: svaki demokrata u Senatu osim lidera senatske manjine Čaka Šumera i trojice njegovih kolega, podržavaju nuklearni dogovor sa Iranom iz 2014.

„Opasno smo blizu situaciji gde svako od nas misli da je onaj drugi agresor. I tako počinju glupi ratovi „, kaže senator Kris Marfi, demokrata iz Konektikata. „Tipično je da su jastrebovi u Republikanskoj stranci dominantni glasovi, ali nadam se da oni prikrivaju nešto tiše neslaganje.“

Lideri Senata i Predstavničkog doma odvojeno su juče imali sastanke sa generalom DŽozefom Danfordom, šefom generalštaba, državnim sekretarom Majkom Pompeom, vršiocem dužnosti ministra odbrane Patrikom Šanahanom i predstavnicima obaveštajne zajednice.

Senator Marko Rubio, republikanac iz Floride smatra da je Iran potencijalna pretnja ali daleko da se situacija može uporediti sa katastrofalnim ratom u Iraku. „Ovo je veoma drugačije. Niko ne predlaže jednostranu ofanzivu SAD protiv Irana“, kaže Rubio. Kako je dodao, „ako Iran napadne naići će na odgovor. Ako ne napadne, neće ni biti rata“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari