mačkaFoto: EPA/JEROME FAVRE

Odluka tajvanskih vlasti da izvrše eutanaziju nad 154 mačke pronađene u jednoj neuspeloj krijumčarskoj operaciji izazvala je bes javnosti i boraca za zaštitu prava životinja, kao i pozive da se izmene postojeći zakoni i povećaju kazne.

Obalska straža je u četvrtak presrela jedan ribarski brod iz Kine na oko 40 nautičkih milja od severne tajvanske obale.

Posle sprovođenja kovid testiranja, zvaničnici su se narednog dana ukrcali na ribarski brod i pronašli 62 kaveza sa rasnim mačkama različitih vrsta, među kojima su ruska plava mačka, ragdol, persijska američka kratkodlaka mačka i britanska kratkodlaka mačka.

Vrednost pronađenih životinja je procenjena na 357.504 dolara.

Ali, sve mačke su uspavane u subotu, baš kada se širom sveta obeležavao Međunarodni dan životinja beskućnika.

Kako prenosi Gardijan, vladini zvaničnici su naveli da je odlučeno da nad svim mačkama bude izvršena eutanazija pošto njihovo poreklo nije poznato i zato što su predstavljale opasnost po biološku bezbednost, ali ova drastična mera je izazvala bes i tugu među građanima Tajvana i grupama za zaštitu prava životinja.

“Zar Tajvan nema mogućnost karantina? Da li ljudi na Tajvanu ubijaju nevine životinje poput ovih mačaka”, glasio je jedan od komentara.

Na Tajvanu veoma veliki broj stanovnika ima kućne ljubimce a industrija namenjena brizi o njima cveta.

Vest o usmrćivanju 154 mačke našla se na naslovnicama i na prvom mestu na listama čitanosti mnogih lokalnih medija, propraćena fotografijama kaveza poređanih u jednom vladinom objektu, kao i slikama ljupkih mačića izbliza, koje su napravljene pre nego što su poslati na uspavljivanje.

Bes građana i boraca za zaštitu prava životinja dostigao je tolike razmere da je tajvanska predsednica Cai Ing Ven, koja i sama ima dve mačke čije se slike često pojavljuju na njenim objavama na društvenim mrežama, bila primorana da objavi saopštenje za javnost.

Ona je poručila da je tužna zbog sudbine mačaka, ali je za njihovu smrt okrivila krijumčare i pozvala javnost da shvati potrebu da se spreči “nesmotren uvoz bolesti kroz krijumčarane životinje”.

Ali, Cai je najavila i da će u postojeći zakon biti uneseni amandmani koji će “omogućiti humaniji pristup”.

U desetinama hiljada komentara, mnogi građani Tajvana su postavili pitanje zašto mačke nisu mogle da budu stavljene u karantin ili lečene ukoliko je to bilo potrebno.

Veliki deo besa usmeren je i na krijumčare, ali su mnogi komentari doveli u pitanje žestinu besa javnosti izazvanog uspavljivanjem mačaka u poređenju sa masovnim odstrelom drugih vrsta iz razloga biološke bezbednosti, što se mnogo češće dešavalo od kada je počela pandemija.

Neki građani Tajvana su poručili drugima da iz ovog incidenta mogu nešto da nauče i da je bolje da usvajaju ljubimce nego da tragaju za prestižnim rasama.

Tajvanska organizacija za spasavanje životinja u hitnim slučajevima saopštila je da je ponudila da plati karantin za ove mačke i kritikovala ishitrenu odluku da one budu uspavane.

“Životinje su nevine. Naravno da postoje pravila kada je u pitanju prelazak granice, ali veoma lako može da se proveri da li su životinje bolesne ili nisu”, navode u ovoj nevladinoj organizaciji i kažu da su svesni značaja zakona o domaćoj ekologiji, ali da se nadaju da ti zakoni mogu da budu izmenjeni tako da se životi životinja tretiraju na humaniji način.

Čen Či Čung, šef vladinog saveta za poljoprivredu, brani odluku vlasti i preuzeo je punu odgovornost.

“Čak i nakon karantina, te mačke bi i dalje mogle da nose bolesti koje imaju duge periode latencije virusa, što bi moglo da predstavlja veliku opasnost po kućne ljubimce i životinje na farmama na Tajvanu”, rekao je Čen za Tajpej tajms.

Prema njegovim rečima, savet za poljoprivredu zajedno sa ministarstvom pravde radi na tome da budu povećane kazne za krijumčarenje životinja.

Čen je najavio da će početna, najniža kazna za nelicencirane prodavce i za one koji prodaju životinje čije poreklo nije poznato biti 100.000 dolara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari