Oleg Deripaska traži odštetu od više stotina miliona 1

Kao što su i najavljivali, En plus grupa, odnosno njena kćerka firma CEAC (Centralno evropska aluminijska kompanija), ruskog oligarha Olega Deriapske, pokrenula je pred kiparskim sudom (sjedište kompanije je na Kipru), parnicu protiv države Crne Gore.

CEAC tuži Crnu Goru zbog Kombinata aluminijuma u Podgorici, čiji je većinski vlasnik i jedan od najvećih kreditora, mada KAP-om, već dvije godine, upravlja nikšićka kompanija UNIPROM biznismena Veselina Pejovića. Osim tužbe protiv Crne Gore En plus grupa podnijela je tužbu i protiv stečajnog upravnika KAP-a Veselina Perišića, kao i kompanije Crna Gora Bonus doo. Iako nije saopšteno koju će svotu novca tražiti od Vlade Crne Gore nesumnjivo je da će biti riječ o više stotina miliona eura. Povodom tužbe oglasilo se i Ministarstvo ekonomije koje je saopštilo da će dokazati da je Vlada Crne Gore postupila u skladu sa Ugovorom, važećom legislativom, kao i najboljom međunarodnom praksom u ovoj oblasti. U prilog toj tvrdnji ide i činjenica da je ova kompanija već izgubila spor protiv Crne Gore, koji je istim povodom vođen pred Arbitražnim tribunalom Međunarodnog centra za rješenje investicionih sporova (ISCID) u Parizu.

Podsjećanja radi, CEAC je u julu ove godine izgubio spor koji je pokrenuo pred Arbitražnim sudom u Parizu zbog, kako se navodi u obrazloženju, kršenja sporazuma o zaštiti stranih investicija potpisanog između Kipra i Crne Gore u martu 2013. godine. Komisija za poništenje takođe je primila zahtjev da zaustavi izvršenje plaćanja troškova spora – prema Odluci tribunala CEAC je trebalo da plati oko 900.000 eura za pravne troškove i izdatke Crne Gore.

U presudi ISCID tribunala, donetoj 26. jula 2016, konstatovano je, između ostalog, da taj tribunal nema jurisdikciju da sasluša tvrdnje CEAC protiv Vlade Crne Gore, jer procjenjuje da „CEAC nema sjedište na Kipru, pa stoga nije zaštićen sporazumom između Kipra i Crne Gore“. Predstavnici ove kompanije, međutim, vjeruju da presuda ima veliki broj mana i nedostataka a taj stav je podržao i profesor Park, jedan od tri arbitra tribunala, koji je izdvojio svoje mišljenje. „Poništenje presude bazirano je na tri odvojena razloga navedenih u članu 52 Konvencije ISCID“, saopšteno je tada crnogorskim medijima iz CEAC. Andrej Petrušenko, direktor CEAC za korporativne djelatnosti, rekao je da su oni tražili da sa predstavnicima vlasti u Crnoj Gori razgovaraju, kako bi se do rješenja došlo bez posredovanja suda, i naglašava da su i dalje spremni za razgovor.

Prevara ili ne

Tužba CEAC će se, kako je saopšteno, fokusirati na eksproprijaciju imovine te kompanije, kao i na to da je Crna Gora počinila prevaru time što je sa predumišljajem navela CEAC da uloži što je moguće više novca u pogon KAP-a „s namjerom da potom preuzme imovinu bez naknade“. Kao argument za tu tvrdnju navodi se da je Vlada Crne Gore toj kompaniji nezakonito oduzela imovinu nakon što je njene predstavnike uklonila iz Uprave KAP-a.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari