Pandemija korone kao izgovor za terorizam 1Foto: Pixabay/ MichaelGaida

Najmanje dvadeset osoba ubijeno je u napadu naoružanih napadača na sela u Nigeru, saopštile su lokalne vlasti. Tiđani Ibrahim Katiela, guverner regiona Tilaberi kazao je da su napadači upali u selo na motorima tokom napada.

Neidentifikovana grupa je, kako se navodi, pljačkala prodavnice, krala stoku i naredila stanovnicima da beže.

Od 2017. na snazi je vanredno stanje u Tilaberiju, koji se nalazi na granici sa državama Mali, Burkina Faso i Benin.

Niger, Mali i Burkina Faso se bore sa pobunjeništvom džihadista brojnih različitih militantnih grupa koje se kreću kroz ove tri države. Tri mirovnjaka UN ubijena su dok je četvoro ranjeno u nedeljnom napadu na Kidal, severni region Malija.

UN imaju ukupno 13.000 pripadnika mirovnih snaga u Maliju, koji su često na meti pobunjeničkih grupa. Tri mirovnjaka u Čadu ubijena su takođe u nedelju kada je njihov konvoj pogodila bomba. Nijedna grupa nije preuzela odgovornost ali ovakve vrste napada su karakteristične taktike džihadista u ovoj oblasti.

Šef mirovne misije UN u zemlji Mahamat Saleh Anadif kazao je da odgovorni za „kukavički teroristički čin“ moraju biti uhvaćeni i izvedeni pred sud.

Militanti povezani sa Islamskom državom i Al Kaidom operišu u ovom regionu i tako izmiču kontrolu nacionalnih vlada. Od decembra prošle godine u napadima ovih grupa ubijeno je 170 osoba.

Prošle nedelje je generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš upozorio da ove džihadske grupe iskorišćavaju pandemiju virusa korona i pojačavaju napade u regionu. Borba protiv militanata u ovom regionu posmatra se kao ključna za očuvanje šire bezbednosti, uključujući i evropsku. Nekoliko afričkih i evropskih zemalja kao i SAD postavile su borbu protiv pobunjeništva kao jednu od dužnosti njihovih vojnih snaga.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari